Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Żydowski Instytut Historyczny
Aktualności
Marsz Pamięci 2025
Zmiana godzin otwarcia czytelni ŻIH w dniu 3.07.2025
Rocznica urodzin Mariana Turskiego (1926-2025)
Zmiany otwarcia czytelni ŻIH!
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Polacy i Żydzi – literacka komparatystyka pamięci. Zapraszamy na spotkanie
Zachęcamy do obejrzenia organizowanego przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie panelu wokół książki „Odpamiętywanie polsko-żydowskie” Sławomira Jacka Żurka. Jednym z panelistów będzie udział prof. Piotr Weiser z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Spotkanie rozpocznie się w środę 20 października o 17 i będzie transmitowane online.
Unboxing obrazów. Monika Krawczyk opowie o fotografiach z Archiwum Ringelbluma na konferencji IPN
Zachęcamy do udziału w konferencji „Unboxing obrazów. Wpływ archiwów audiowizualnych i fotograficznych na kulturę”, która odbędzie się w Warszawie 27 października 2021 roku. Referat o fotografiach z Archiwum Ringelbluma przedstawi dyrektor ŻIH Monika Krawczyk.
Ukryte oblicze. Gaon z Wilna – zapraszamy na wystawę czasową
Rabin Elijahu ben Szlomo Zalman, znany jako Geniusz (po hebrajsku Gaon) z Wilna, był wyjątkową indywidualnością w dziejach judaizmu. Jako jeden z najwybitniejszych żydowskich uczonych ukształtował nowoczesne studia nad Talmudem i uczestniczył w burzliwych sporach religijnych swojej epoki. Jego sława promieniowała na całą Europę. Zapraszamy na wystawę czasową w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Call For Papers: Bridging Divides. Rupture and Continuity in Polish Jewish History
Zapraszamy do nadsyłania abstraktów na konferencję zorganizowaną z okazji 75-lecia Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Konferencja odbędzie się w języku angielskim. Termin nadsyłania abstraktów został wydłużony do 20 grudnia 2021 r. / We invite you to send abstracts to the conference organized on the 75th anniversary of the Emanuel Ringelblum Jewish Historical Institute. The conference will be held in English. The deadline for submitting abstracts has been updated to December 20, 2021.
Dziś mija 74. rocznica powołania Żydowskiego Instytutu Historycznego
1 października 1947 roku decyzją CKŻP, Centralna Żydowska Komisja Historyczna została przekształcona w Żydowski Instytut Historyczny z siedzibą przy ul. Tłomackie 5, w gmachu przedwojennego Instytutu Nauk Judaistycznych i Głównej Biblioteki Judaistycznej.
Kim był Gaon z Wilna?
Tajemniczy uczony, jeden z najwybitniejszych znawców Talmudu, legendarny „geniusz” z Wilna, otaczany był czcią i uznaniem, chociaż za życia nie opublikował żadnego pisma. Zapraszamy do lektury wprowadzenia do nowej wystawy czasowej.
„Nie żył obojętnie”. Relacja z uroczystego nadania ulicy imienia Dow Bera Meiselsa
1 października o 12:00 rabin Dow Ber Meisels ponownie został patronem ulicy na warszawskim Muranowie. Naczelny rabin Warszawy (1856-1870) był wybitnym polskim patriotą, przez całe życie zabiegał o poparcie Żydów dla wyzwolenia Polski spod władzy rosyjskiej i przyznanie mniejszości żydowskiej pełni praw obywatelskich. Przeczytaj relację z wydarzenia.
Polska Józefa Hena. Zapraszamy na konferencję online 8-9 listopada 2021
Zapraszamy na konferencję poświęconą twórczości Józefa Hena. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek 8 listopada 2021 roku. Podczas konferencji odwiedzi nas – w 98. rocznicę swoich urodzin – sam Józef Hen. Cała konferencja będzie transmitowana w serwisie Youtube, będą też towarzyszyć jej projekcje filmów "Prawo i pięść" (ze scenariuszem Józefa Hena) oraz "Hen i wojna".
Rabin wraca na Muranów. Kim był Dow Ber Meisels?
1 października nowym patronem ulicy na warszawskim Muranowie zostanie Dow Ber Meisels – zadecydowali stołeczni radni na wniosek Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Naczelny rabin Warszawy w latach 1856-1870 był wielkim patriotą, który przez całe życie wspierał walkę Polaków o wyzwolenie spod władzy Rosji i zabiegał o przyznanie Żydom pełni praw obywatelskich. Uroczyste odsłonięcie tablicy z jego imieniem odbędzie się w piątek o godzinie 12:00 na rogu ul. Józefa Lewartowskiego i Meiselsa (dotychczasowa ulica Niska).
Spacer w piekle. Zdjęcia Heinricha Josta z getta warszawskiego
19 września 1941 r. sierżant Wehrmachtu Heinrich Jöst miał urodziny. Chciał zobaczyć, jak wygląda życie w getcie warszawskim, oficjalnie nazywanym przez Niemców „żydowską dzielnicą mieszkaniową”. Wziął ze sobą aparat fotograficzny i wykonał 140 zdjęć. Co zobaczył Jöst „po tamtej stronie” muru getta?
Nowości w Bibliotece ŻIH – wrzesień 2021
W ostatnich tygodniach zbiory naszej Biblioteki poszerzyły się o kolejne ciekawe pozycje. Niektóre książki mamy jako jedyna biblioteka w Polsce, a ze wszystkich można korzystać w naszej czytelni.
Jom Kipur – Dzień Pojednania
Święto Jom Kipur przypada dziesiątego dnia miesiąca tiszri. Jego nazwa tłumaczy się jako Dzień Pojednania, Pokuty lub Przebłagania.
Pomnik inny niż wszystkie. Relacja z finisażu instalacji „Ławki”
31 sierpnia o 18:00 zdemontowaliśmy instalację „Ławki”, ustawioną na ulicy Stare Nalewki na Marsz Pamięci 22 Lipca 2021 w celu upamiętnienia żydowskich nauczycieli z getta warszawskiego, wywiezionych w lecie 1942 roku do Treblinki. Moduły trafiły do warszawskich szkół i instytucji, gdzie rozpoczną nowe życie.
Wydarzenie „Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć” odwołane
Z powodu choroby prelegentki odwołujemy wydarzenie „Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć”, które miało odbyć się 2 września o 18:00 w ramach „Czwartku na Tłomackiem”. Spotkanie odbędzie się w nowym terminie, prawdopodobnie pod koniec roku.
Zobacz materiały z getta łódzkiego w zbiorach ŻIH
Najdłużej ze wszystkich gett w okupowanej Polsce przetrwało getto łódzkie – do sierpnia 1944 r. Jednak i ono było skazane na zagładę. 77 lat temu Niemcy zakończyli wywózkę jego mieszkańców do Auschwitz. Zachęcamy do oglądania i czytania bogatych materiałów z getta łódzkiego należących do zbiorów ŻIH w naszym portalu Centralna Biblioteka Judaistyczna.
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Poznaj historie bohaterów ruchu oporu
23 sierpnia, w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Wraz z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność zachęcamy do obejrzenia filmów o Jaanie Krossie, Kazimierzu Moczarskim i innych postaciach ruchu oporu przeciw nazizmowi i komunizmowi.
Oświadczenie w sprawie wypowiedzi polityków izraelskich w reakcji na przyjęcie nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego przez Sejm RP
Przedstawiamy Oświadczenie w sprawie wypowiedzi polityków izraelskich w reakcji na przyjęcie nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego przez Sejm RP, wystosowane przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.
Wokół instalacji artystycznej „Ławki”. Wydarzenia towarzyszące
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące instalacji "Ławki" - wyjątkowemu upamiętnieniu nauczycieli z getta warszawskiego, którzy byli wśród blisko 300 tysięcy Żydów wywiezionych do Treblinki latem 1942 r.
Żydowski Instytut Historyczny na Festiwalu Warszawa Singera 2021
W sobotę 21 sierpnia rozpoczyna się 17. Festiwal Warszawa Singera. Jak co roku, Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem cyklu wydarzeń. Zapraszamy do wzięcia udziału w przygotowanych przez nas spotkaniach.
„To miejsce nie może być zapomniane”. Relacja z obchodów 78. rocznicy powstania w obozie zagłady Treblinka II
2 sierpnia w muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II odbyły się uroczystości upamiętniające bunt więźniów z 1943 r. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego, a także Ada Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, zmarłym w 2016 r. ostatnim uczestniku powstania w Treblince.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij