Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Żydowski Instytut Historyczny
Aktualności
Marsz Pamięci 2025
Zmiana godzin otwarcia czytelni ŻIH w dniu 3.07.2025
Rocznica urodzin Mariana Turskiego (1926-2025)
Zmiany otwarcia czytelni ŻIH!
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Akademia Letnia ŻIH 2021 – relacja z wydarzenia
22 lipca zakończyła się Akademia Letnia – trzydniowe seminarium dla nauczycieli, edukatorów oraz pasjonatów historii i kultury Żydów. Szkolenie zorganizowane zostało przez Dział Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego, a prelegentami byli pracownicy prawie wszystkich działów ŻIH. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Akademii i głosami jej uczestników.
Od śmierci do życia. Relacja z Marszu Pamięci 2021
22 lipca 2021 r. ulicami Warszawy przeszedł 10. Marsz Pamięci poświęcony Żydom deportowanym z getta warszawskiego do Treblinki w lecie 1942 r. Uczestnicy podążyli symboliczną trasą „od śmierci do życia” – od pomnika Umschlagplatz na ulicę Stare Nalewki. W tym roku wspominaliśmy szczególnie nauczycieli i nauczycielki z getta.
„Wychowawcy ofiarnie szli razem z dziećmi”. Marsz Pamięci 22 Lipca 2021
– Tegoroczny Marsz poświęcamy nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz – o bohaterach Marszu Pamięci 22 Lipca mówi dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Monika Krawczyk. Marsz rozpocznie się o godz. 18:00 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki 10.
„Ziemio, ziemio, nie zakrywaj naszej krwi". Zapowiedź obchodów 78. rocznicy buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II
2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady Treblinka II podnieśli bunt. Pragnęli spalić miejsce, które nazywali piekłem, i wydostać się na wolność. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości 78. rocznicy tego wydarzenia.
Zwiedzanie byłego obozu zagłady Treblinka – obejrzyj film
Zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego były obóz zagłady w Treblince, przygotowanego przez Dział Edukacji ŻIH we współpracy z Muzeum Treblinka. W latach 1942-1943 w obozie zagłady Treblinka Niemcy wymordowali około 900 tysięcy Żydów. 22 lipca 1942 r. pojechały tam pierwsze transporty z mieszkańcami getta warszawskiego. 2 sierpnia 1943 r. więźniowie wzniecili bunt.
Rozpoczęła się Akademia Letnia ŻIH 2021
20 lipca 2021 r. rozpoczęła się kolejna edycja Akademii Letniej organizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. W wydarzeniu bierze 19 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski.
Profesor Andrzej Żbikowski o Marszu Pamięci w Radiu RDC
22 lipca ulicami Warszawy przejdzie po raz dziesiąty Marsz Pamięci, upamiętniający Żydów z getta warszawskiego, wywiezionych do obozu zagłady Treblinka w lecie 1942 roku. Tegoroczny marsz poświęcony jest nauczycielom z getta. O wydarzeniu i rocznicy opowiada w Radiu RDC prof. Andrzej Żbikowski, kierownik Działu Naukowego ŻIH.
„Nie zaszło u nas nic nowego" – zapowiedź koncertu po Marszu Pamięci 22 Lipca (1942)
Na zakończenie tegorocznego Marszu Pamięci odbędzie się premiera utworu elektroakustycznego „Nie zaszło u nas nic nowego”, skomponowanego na podstawie „Dziennika” Abrahama Lewina w kameralnej obsadzie na skrzypce, flet, głos i syntezator. Zapraszamy do wysłuchania zapowiedzi utworu na kanale YouTube Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Audiobook „Dziennika” Abrahama Lewina – wysłuchaj zapowiedzi
Na profilu ŻIH na portalu YouTube udostępniliśmy pierwsze dziewięć fragmentów „Dziennika” Abrahama Lewina, który czyta Jerzy Radziwiłowicz. Lewin był warszawiakiem, nauczycielem w getcie warszawskim, członkiem grupy Oneg Szabat. Jego dziennik obejmuje okres wielkiej deportacji z getta warszawskiego w lecie 1942 r.
80 lat po Jedwabnem. Debata – obejrzyj nagranie
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty "80 lat po Jedwabnem", które jest już dostępne na profilu Żydowskiego Instytutu Historycznego na Facebooku.
„Ławki". Jak powstaje instalacja Jakuba Szczęsnego na Marsz Pamięci 22 lipca (1942)
Jak powstaje instalacja artystyczna „Ławki”, zaprojektowana przez Jakuba Szczęsnego na Marsz Pamięci 22 Lipca (1942)? Odwiedziliśmy Pracownię Tryktrak, by śledzić postępy w pracach.
Cykl szkoleń „Jak opowiadać o żydowskiej Warszawie?” dla przewodników miejskich [brak wolnych miejsc]
Wiosną i latem 2021 r. Dział Edukacji ŻIH organizuje szkolenia dla przewodników miejskich. Spotkania będą odbywały się w przestrzeni wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu". Liczba uczestników jest ograniczona. Kolejne szkolenie odbędzie się 10.08 o godz.17:00. UWAGA: brak wolnych miejsc na najbliższe szkolenie 10.08.
Tora jako… Obejrzyj nagrania z sześciu spotkań poświęconych Torze
W czerwcu 2021 r. zakończyliśmy składający się z sześciu spotkań cykl poświęcony Torze, który dla Żydowskiego Instytutu Historycznego poprowadził dr Arje Josef Krawczyk. Cykl został zorganizowany w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Nagrania ze spotkań są dostępne na kanale YouTube ŻIH.
8 lipca wystawy w ŻIH czynne do 17 ze względu na debatę '80 lat po Jedwabnem'
W czwartek 8 lipca wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym będą czynne do godz. 17 (ostatnie wejście o godzinie 16) ze względu na debatę "80 lat po Jedwabnem".
Call for Articles – „Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich". Czekamy na zgłoszenia do 30 lipca
Zapraszamy do nadsyłania artykułów do projektu zespołu prof. Anny Landau-Czajki „Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich”. Obecnie zbieramy artykuły do tomu: „Kobiety i młodzież". Na zgłoszenia czekamy do 30 lipca 2021 roku, na artykuły – do 30 listopada.
1 lipca wystawy w ŻIH czynne do 17 ze względu na debatę o pogromie kieleckim
W czwartek 1 lipca wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym będą czynne do godz. 17 (ostatnie wejście o godzinie 16) ze względu na debatę "W 75. rocznicę pogromu kieleckiego".
Spotkanie autorskie wokół książki Jaffa Schatza 'Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów' – obejrzyj nagranie
Radykalizm i radykałowie rodzą się w społeczeństwach nacechowanych napięciami, niesprawiedliwością i dyskryminacją. Chciałem ten temat opisać, kiedy świadkowie jeszcze żyli, ocalić przed zapomnieniem i przed fałszowaniem. Losy tego pokolenia dostarczają fantastycznego materiału dla wszystkich nauk społecznych: historii, socjologii, psychologii społecznej, politologii – mówi Jaff Schatz w rozmowie z Heleną Datner (ŻIH). Nagranie spotkania poświęconego książce "Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów" jest już dostępne na kanale YouTube Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Arka przetrwania. Obejrzyj nagrania z cyklu sześciu spotkań o świętach żydowskich
W czerwcu 2021 r. zakończyliśmy składający się z sześciu spotkań cykl poświęcony świętom żydowskim, który dla Żydowskiego Instytutu Historycznego poprowadziła Maharat Miriam Gonczarska. Cykl został zorganizowany w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Nagrania ze spotkań dostępne są na kanale Youtube ŻIH.
Rekrutacja do Akademii Letniej 2021 zakończona
Zakończyliśmy rekrutację do Akademii Letniej 2021. O wynikach poinformujemy do 22 czerwca.
Jerzy Radziwiłowicz czyta audiobook „Dziennika” Abrahama Lewina
Rozpoczęliśmy nagrywanie audiobooka „Dziennika” Abrahama Lewina – nauczyciela, więźnia getta warszawskiego, członka grupy Oneg Szabat. Zapiski Lewina czyta Jerzy Radziwiłowicz.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij