ksiegarnia_na_tlomackiem_logo.png [30.38 KB]

 

Tłomackie to uliczka schowana na tyłach Placu Bankowego. Księgarnia na Tłomackiem jest nową odsłoną działającej od wielu lat w budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego, legendarnej już księgarni specjalizującej się w sprzedaży książek z zakresu szeroko rozumianej tematyki żydowskiej. Oprócz księgarni prowadzimy też kawiarnię, w której można napić się kawy i umówić na spotkanie z przyjaciółmi.

ksie1.jpg [424.09 KB]

Albumy, opracowania naukowe, literatura piękna, poezja, filozofia, religia, socjologia, eseje oraz kanon literacki w najlepszym wyborze – to książki na Tłomackiem. Zapraszamy do odwiedzenia miejsca o wyjątkowej naukowej tradycji – przed wojną gmach był siedzibą Głównej Biblioteki Judaistycznej oraz Instytutu Nauk Judaistycznych.

Wnętrze Księgarni na Tłomackiem to nowoczesny projekt architektoniczny, a także poruszająca metafora. Zaprojektował je warszawski architekt Kacper Gronkiewicz. Za pomocą wyciętych w abstrakcyjne wzory drewnianych ścianek zakomponowano wnętrze pełne podestów, półek i schodków schwytanych w sieć geometrycznych podziałów. Dopiero widziana z odpowiedniej perspektywy konstrukcja daje się odczytać jako zarys synagogi, która kiedyś stała tam, gdzie dziś góruje Błękitny Wieżowiec.

ksie2.jpg [280.60 KB]

Goście mają do dyspozycji kilka stolików na antresoli i podest z poduszkami na parterze, gdzie można się zaszyć z książką i kawą. Wybór książek znakomity – od poezji, przez dokumenty, po albumy związane z kulturą żydowską. I wyjątkowe publikacje ŻIH-u, takie jak kolejne tomy Archiwum Ringelbluma, umieszczonego przez UNESCO na liście dziedzictwa kulturowego Pamięć Świata.

Cyklicznie odbywają się tu spotkania z autorami książek w ramach cyklu Czwartki na Tłomackiem.

 

Księgarnia Na Tłomackiem

ul. Tłomackie 3/5

00–090 Warszawa

tel.: (22) 827 92 21 w. 123
e-mail: ksiegarnia@jhi.pl

 

Odwiedź nasz profil na Facebooku

Przejdź do Wydawnictwa ŻIH