ksiegarnia_na_tlomackiem_logo.png [30.38 KB]

 

Uwaga! Od 2 listopada do odwołania Żydowski Instytut Historyczny jest zamknięty dla odwiedzających. Nieczynna jest również stacjonarna Księgarnia na Tłomackiem, a zakup książek jest możliwy tylko online. Zapraszamy na stronę internetową księgarni oraz do sprawdzania najnowszych zarządzeń na stronie Instytutu.

 

Tłomackie to uliczka schowana na tyłach Placu Bankowego. Księgarnia na Tłomackiem jest nową odsłoną działającej od wielu lat w budynku Żydowskiego Instytutu Historycznego, legendarnej już księgarni specjalizującej się w sprzedaży książek z zakresu szeroko rozumianej tematyki żydowskiej. Oprócz księgarni prowadzimy też kawiarnię, w której można napić się kawy i umówić na spotkanie z przyjaciółmi.

ksie1.jpg [424.09 KB]

Albumy, opracowania naukowe, literatura piękna, poezja, filozofia, religia, socjologia, eseje oraz kanon literacki w najlepszym wyborze – to książki na Tłomackiem. Zapraszamy do odwiedzenia miejsca o wyjątkowej naukowej tradycji – przed wojną gmach był siedzibą Głównej Biblioteki Judaistycznej oraz Instytutu Nauk Judaistycznych.

Wnętrze Księgarni na Tłomackiem to nowoczesny projekt architektoniczny, a także poruszająca metafora. Zaprojektował je warszawski architekt Kacper Gronkiewicz. Za pomocą wyciętych w abstrakcyjne wzory drewnianych ścianek zakomponowano wnętrze pełne podestów, półek i schodków schwytanych w sieć geometrycznych podziałów. Dopiero widziana z odpowiedniej perspektywy konstrukcja daje się odczytać jako zarys synagogi, która kiedyś stała tam, gdzie dziś góruje Błękitny Wieżowiec.

ksie2.jpg [280.60 KB]

Goście mają do dyspozycji kilka stolików na antresoli i podest z poduszkami na parterze, gdzie można się zaszyć z książką i kawą. Wybór książek znakomity – od poezji, przez dokumenty, po albumy związane z kulturą żydowską. I wyjątkowe publikacje ŻIH-u, takie jak kolejne tomy Archiwum Ringelbluma, umieszczonego przez UNESCO na liście dziedzictwa kulturowego Pamięć Świata.

Cyklicznie odbywają się tu spotkania z autorami książek w ramach cyklu Czwartki na Tłomackiem.

 

Księgarnia Na Tłomackiem

ul. Tłomackie 3/5

00–090 Warszawa

tel.: (22) 827 92 21 w. 123
e-mail: ksiegarnia@jhi.pl

 

Odwiedź nasz profil na Facebooku

Przejdź do Wydawnictwa ŻIH