Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Artykuły
Wydarzenia
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Archiwum Ringelbluma i grupa Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma
O grupie Oneg Szabat
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Projekt EHRI
Seminaria naukowe
Pracownie badawcze
Polski Słownik Judaistyczny
Kwartalnik Historii Żydów
Najnowsze numery kwartalnika
Kwartalnik online
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
„Gdzie jesteś? Rdz 3,9" – wystawa na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego
Kup bilet
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Program Oneg Szabat
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Social Menu
Zaplanuj wizytę
Strona główna
Artykuły
Artykuły
12.04.2021
Dr Karolina Szymaniak i dr Agnieszka Żółkiewska na konferencji „Kobieta żydowska – nowe badania i perspektywy badawcze"
W dniach 24-26 kwietnia 2021 r. odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa online „Kobieta żydowska – nowe badania i perspektywy badawcze" organizowana w Krakowie przez Polskie Towarzystwo Studiów Żydowskich. Wystąpią na niej pracowniczki działu naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego: dr Karolina Szymaniak i dr Agnieszka Żółkiewska.
12.04.2021
Legenda mordu rytualnego i jej transformacje na przestrzeni wieków
10.04.2021
„Przybyłem z bardzo daleka, by przynieść niedobrą nowinę”. Primo Levi
08.04.2021
Żydowski Instytut Historyczny zamknięty od 15 marca do 18 kwietnia
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
07.04.2021
„Żydzi są także naszymi braćmi”. Rocznica śmierci Michała Landego
160 lat temu, 8 kwietnia 1861 r., carskie wojsko krwawo stłumiło manifestację patriotyczną na Placu Zamkowym w Warszawie. Jedną z osób ranionych tego dnia był Michał Landy, 17-letni żydowski uczeń. Zmarł następnego dnia w Szpitalu św. Rocha przy Krakowskim Przedmieściu.
06.04.2021
Artur Eisenbach – historyk, dyrektor ŻIH, przyjaciel Emanuela Ringelbluma
Artur Eisenbach urodził się 7 kwietnia 1906 r. w Nowym Sączu. Był historykiem, przyjacielem Emanuela Ringelbluma, a także jego szwagrem. Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Jego żona i córka zostały zamordowane pod niemiecką okupacją. Po wojnie został pracownikiem ŻIH, w 1966 r. jego dyrektorem. Po śmierci Eisenbacha do Archiwum ŻIH trafiły jego fotografie, notatki, materiały i dokumenty.
02.04.2021
Ostatni prawdziwi komuniści. O „Pokoleniu” Jaffa Schatza
„«Moi starzy przyjaciele mieli rodziny, dzieci, a ja miałem partię i towarzyszy (…). Nie żyliśmy własnym życiem, żyliśmy życiem partii i problemami ruchu. (…) Ożeniłem się z partią, moje życie osobiste musiało poczekać»”. W „Pokoleniu” Jaff Schatz przedstawia losy polskich Żydów komunistów, którzy dojrzewali w warunkach międzywojennej dyskryminacji i antysemityzmu, po 1944 r. uczestniczyli w budowaniu nowego systemu, a po 1968 r. zostali w większości zmuszeni do opuszczenia kraju. Ich dzieje są „pryzmatem ukazującym gamę procesów społecznych i politycznych, które ukształtowały polską historię XX wieku”.
02.04.2021
Rocznica zbrodni katyńskiej. Ilu oficerów pochodzenia żydowskiego zostało zamordowanych wiosną 1940 roku?
81 lat temu NKWD zamordowało w Katyniu, Twerze i Charkowie prawie 22 tysiące polskich oficerów, wśród nich kilkuset pochodzenia żydowskiego. Prezentujemy sylwetki siedmiu z nich.
30.03.2021
Walka o czytelników. Najważniejsze dzienniki żydowskie w dwudziestoleciu międzywojennym
W latach 1918-1939 gazety były dominującym medium społecznego przekazu. Rozkwitała w tym czasie prasa żydowska, wydawana w języku jidysz, polskim, a także hebrajskim. Dwa najważniejsze dzienniki jidyszowe tamtego okresu powstały jeszcze przed I wojną światową: „Hajnt” w 1908 r. i „Der Moment” w 1910 r. Ostatnie ich numery ukazały się we wrześniu 1939 r.
26.03.2021
Wesołego i koszernego Pesach!
Życzenia na Pesach.
26.03.2021
Pesach – Święto Przaśników
Pesach nazywane jest również Świętem Wyjścia, Świętem Ominięcia albo Świętem Przaśników. Zaczyna się zawsze 14 dnia miesiąca Nissan – w roku 5781 kalendarza żydowskiego będzie to sobota 27 marca według kalendarza gregoriańskiego – i będzie trwać do 21 Nissan, w tym roku do niedzieli 4 kwietnia.
25.03.2021
Tora jako... Cykl spotkań o Torze
Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań poświęconych Torze, który rozpocznie się w kwietniu 2021 r. Prowadzącym będzie dr Arje Krawczyk. Cykl odbędzie się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.
24.03.2021
Solidarność była postawą heroiczną
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 24 marca 2021 r.
23.03.2021
110 dni w bunkrze. Rysunki Henryka Becka
75 lat temu, 23 marca 1946 r. zmarł Henryk Beck, wzięty lekarz, malarz i rysownik, robinson warszawski, autor cyklu „Bunkier” przechowywanego w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego. Rysunki Henryka Becka są zapisem trzech miesięcy życia w kryjówce w ruinach Warszawy, oczekiwania na ocalenie.
21.03.2021
Arka przetrwania. Cykl spotkań o świętach żydowskich
Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań poświęconych świętom żydowskim. Spotkania rozpoczynają się już w marcu, a poprowadzi je Maharat Miriam Gonczarska. Cykl odbędzie się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.
21.03.2021
„Trzeba nieść pomoc do końca”. Adina Blady-Szwajger
Mówiła, że trzeba nieść pomoc do końca, „ale przedtem trzeba stać się kawałkiem drewna". 21 marca 1917 r. urodziła się Adina Blady-Szwajger, pediatra, lekarka szpitala dziecięcego w getcie warszawskim, łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej, warszawianka. Towarzyszyła chorym i umierającym dzieciom aż na Umschlagplatz.
17.03.2021
Historie utraconego dzieciństwa. O książce „Piętno Zagłady" Joanny Beaty Michlic
Żydowskie dzieci, którym udało się przetrwać wojnę, musiały często zmierzyć się z kolejną traumą – trafiały do domów dziecka, zmieniały opiekunów, spotykały zapomnianych rodziców. Niekiedy dopiero po wielu latach poznawały swoją przeszłość lub decydowały się na ujawnienie pierwotnej tożsamości. W książce „Piętno Zagłady" Joanna Beata Michlic korzysta z relacji, zapisów i dokumentów, by ukazać nieznane epizody z życia najmłodszych ocalonych z Holokaustu.
15.03.2021
Dr hab. Katarzyna Person na sympozjum "The Holocaust in Eastern Europe: Sources, Memory, Politics"
16 marca o godz. 10:00 GMT dr hab. Katarzyna Person z Działu Naukowego ŻIH wystąpi na sympozjum "The Holocaust in Eastern Europe: Sources, Memory, Politics" przygotowanym z okazji 80. urodzin prof. Antony'ego Polonsky'ego. Przedstawi referat "The Ringelblum Archive and the difficulty of listening to the voices of the victims".
12.03.2021
Z Izbicy nie ma ucieczki. Opowieść Jana Karskiego
Po odwiedzeniu getta tranzytowego w Izbicy Jan Karski musiał przez dwa dni dochodzić do siebie. Niemcy zamienili żydowskie miasteczko pod Zamościem w punkt przerzutowy dla Żydów z Polski, Czech i Europy Zachodniej, transportowanych potem do obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. W marcu 1942 r. przyjechał tam pierwszy pociąg z Żydami z Czech.
12.03.2021
Za murem w kształcie nagrobków. Likwidacja getta w Krakowie
Getto krakowskie istniało przez dwa lata – od marca 1941 r. do marca 1943 r. 78 lat temu rozpoczęła się brutalna akcja likwidacyjna, którą prowadził Amon Göth, komendant obozu koncentracyjnego KL Plaszow.
12.03.2021
Podpisanie Porozumienia o współpracy pomiędzy Żydowskim Instytutem Historycznym a Muzeum Getta Warszawskiego
W piątek 12 marca br. dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Monika Krawczyk i dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego, Albert Stankowski podpisali umowę o współpracy między instytucjami.
11.03.2021
Jak „obcy klasowo" stał się „obcym narodowo". Propaganda Marca 1968
11 marca 1968 roku, trzy dni po rozpoczęciu protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim, w prasie PRL ukazały się pierwsze artykuły obwiniające „syjonistów” o wywołanie politycznego kryzysu. Propagandziści stworzyli obraz wroga – „kosmopolitycznego" Żyda – aby uderzyć w osoby o odległym żydowskim pochodzeniu. Jakie były przyczyny antysemickiej kampanii? Jakim językiem się ona posługiwała?
08.03.2021
Relacja z uroczystości uczczenia pamięci mieszkańców i opiekunów bunkra „Krysia” 8 marca 2021 r.
8 marca 2021 r. o godz. 12.00 odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod tablicą pamiątkową przy ul. Grójeckiej 77. W tym miejscu w latach 1943-1944 znajdował się bunkier „Krysia”, w którym polska rodzina Wolskich ukrywała ponad 30 osób pochodzenia żydowskiego, w tym – przez kilka miesięcy – Emanuela Ringelbluma wraz z żoną Judytą i synem Urim.
07.03.2021
„Krysia”, czyli kryjówka. Rocznica aresztowania Emanuela Ringelbluma
„Krysia”, bunkier zbudowany przez Mieczysława Wolskiego, była prawdopodobnie największą w Warszawie kryjówką, w której znajdowali się Żydzi po likwidacji getta. Mieszkało w niej ponad 30 osób, w tym Emanuel Ringelblum z żoną i synem. 77 lat temu, 7 marca 1944 r., schron odkryli Niemcy.
{{item.published_at}}
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij