Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Dział Dokumentacji Dziedzictwa od lat 90. zbiera i opracowuje fotografie oraz dokumenty dotyczące dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Stanowi on również jeden z najstarszych i najważniejszych w kraju ośrodków wymiany wiedzy oraz informacji w tej dziedzinie. Do głównych zadań działu należy:
Prowadzenie Archiwum Fotografii
Dokumentacja, ochrona i upamiętnianie dziedzictwa żydowskiego w Polsce
Zbiory fotograficzne
Dział Dokumentacji Dziedzictwa ŻIH posiada jeden z największych zbiorów fotograficznych w Polsce, liczący ok. 80 tys. zdjęć. Ukazuje on życie ludności żydowskiej w Polsce w okresie od 1860 r. do dnia dzisiejszego. W naszych zasobach znajdują się także kolekcje filmów, map, publikacji i korespondencja dotyczące ochrony dziedzictwa żydowskiego z ostatnich dziesięcioleci.
Ważną część kolekcji stanowią fotografie z okresu okupacji niemieckiej, liczącej ok. 30 tys. zdjęć. Fotografie ukazują życie w gettach, deportacje do obozów zagłady i przeprowadzane egzekucje. Wiele z nich to jedyne dokumenty mogące posłużyć dla ustalenia miejsc, w których mordowano Żydów. Są to przede wszystkim fotografie autorstwa niemieckich żołnierzy wykonane do celów propagandowych albo jako osobliwa „pamiątka” ukazująca życie w gettach i wysiedlenia do obozów zagłady.
Dużą kolekcję stanowią zdjęcia życia Żydów w pierwszych latach po wojnie, wykonane podczas różnego rodzaju publicznych wydarzeń i uroczystości, mających na celu uczczenie ofiar Zagłady.
Osobną kategorię w zbiorach ŻIH stanowią fotografie dokumentujące stan zachowania zabytków kultury materialnej Żydów polskich. Na ten unikatowy materiał ikonograficzny składa się zbiór zdjęć z ok. 600 cmentarzy oraz ponad 300 synagog i domów modlitwy. Są to głównie zdjęcia powojenne i współczesne. Materiał zdjęciowy uzupełnia zbiór ponad 1500 teczek zawierających informacje o zabytkach żydowskich z miastach i miasteczkach w całej Polsce, a także działalności lokalnej na rzecz żydowskiego dziedzictwa oraz przejawach antysemityzmu.
W zbiorach działu znajdują się zarówno zdjęcia rodzinne – część z nich pochodzi z drugiej połowy XIX i początku XX wieku – jak i blisko tysiąc zdjęć osób zasłużonych i znaczących dla życia żydowskiego. Ponadto ŻIH posiada kolekcję zdjęć z okresu I wojny światowej.
Jedną z cenniejszych kolekcji Działu Dokumentacji, liczącą ok. 400 fotografii, stanowią zdjęcia wykonane przez Julie Pirotte, przedstawiające artystów jak Pablo Picasso czy Edith Piaf, a także członków francuskiego ruchu oporu, robotników i kibucników.
Zachęcamy do zapoznania się z opisem zbiorów.
Kontakt
tel.: (22) 827 92 21 ext. 130
e-mail: dokumentacja@jhi.pl
Pracownicy Działu odpowiedzą na Państwa pytania od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-16:00.
Spotkania w siedzibie ŻIH będą możliwe tylko po wcześniejszym umówieniu.
W celu umówienia się na kwerendę prosimy o zapoznanie się z zasadami udostępniania zbiorów ŻIH
Szanowni Państwo, informujemy, że wszystkie sprawy dotyczące udostępniania zbiorów ŻIH, rozpoczęte przed lutym 2021 (jak i wcześniej), tj. w momencie obowiązywania starego regulaminu korzystania zbiorów ŻIH, powinny zostać zakończone do końca czerwca br.
Od 4 lutego 2021 r. obowiązuje nowy regulamin korzystania ze zbiorów ŻIH, dlatego też wszystkie niezakończone sprawy będą od lipca br. procedowane zgodnie z obowiązującym regulaminem. Prosimy o zapoznanie się z regulamin korzystania ze zbiorów ŻIH: https://www.jhi.pl/zbiory/regulamin-korzystania-ze-zbiorow