wyd2_cut.jpg [161.47 KB]

Wydawnictwo Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma (w strukturze Instytutu jako „Dział Wydawniczy”) zajmuje się publikowaniem książek naukowych oraz książek popularyzujących historię i kulturę żydowską, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej. Publikacje Wydawnictwa ŻIH obejmują zarówno teksty prezentujące efekty badań pracowników merytorycznych Instytutu, książki polskich autorów zewnętrznych oraz przekłady, w tym z języków hebrajskiego i jidysz.

Bardzo ważnym elementem naszej działalności wydawniczej są serie i indywidualne wydania wspomnień i pamiętników – relacji bezpośrednich świadków Zagłady i czasów powojennych, a także monografie historyczne dotyczące okresu Holokaustu oraz historii Żydów polskich przed i po II wojnie światowej.

Szereg publikacji przygotowanych przez Wydawnictwo ŻIH przeznaczono dla czytelników zainteresowanych tematami związanymi z żydowską literaturą i sztuką. Przygotowywane są albumy, katalogi, a w naszych planach wydawniczych znajdują się również dzieła literatury pięknej i zbiory utworów poetyckich.

Od kilku lat Wydawnictwo przygotowuje także książki poświęcone żydowskiej obyczajowości, obrzędowości i duchowości. Są to zarówno monografie, publikacje zbiorowe, opracowania klasycznych tekstów religijnych, jak również komentarze czy zbiory felietonów.

Kalendarz wydawniczy na najbliższe lata zakłada również wydawanie publikacji z obszarów różnorodnych dziedzin humanistyki, socjologii, kulturoznawstwa czy filozofii. Bardzo ważnym aspektem, a często wspólnym mianownikiem wielu różnorodnych tematycznie publikacji, jest obszar stosunków polsko-żydowskich.

Jesteśmy otwarci na propozycje nowych tematów skierowanych do czytelników ze wszystkich grup wiekowych.

Nasze publikacje są recenzowane przez niezależnych specjalistów z polskich i zagranicznych kręgów akademickich. Wydawnictwo ŻIH znajduje się na liście wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (80 pkt.)

 

Wydaj u nas książkę

Wydawnictwo ŻIH serdecznie zaprasza do współpracy autorów, którzy zajmują się dziejami Żydów. Nieustannie poszerzamy grono naszych współpracowników oraz zakres tematyczny wydawanych pozycji. Gwarantujemy rzetelne i kompleksowe działania związane z wydaniem i dystrybucją publikacji.

Publikujemy książki dotyczące przede wszystkim szerokiej gamy zagadnień związanych z historią, kulturą i duchowością Żydów. Interesują nas zarówno teksty naukowe, popularnonaukowe i literackie, jak również ciekawe formy edytorskie oraz tłumaczenia.

Prosimy o kontakt za pośrednictwem Sekretariatu ŻIH i nadsyłanie propozycji wydawniczych w formie elektronicznej na adres wydawnictwo@jhi.pl z tytułem „Propozycja wydawnicza”.

Propozycja wydawnicza powinna składać się z:

  • krótkiej informacji o autorze;
  • reprezentatywnego fragmentu publikacji lub jej całości;
  • konspektu, streszczenia lub spisu treści całej książki w przypadku wysyłki fragmentu.

 

Jeśli propozycja spotka się z naszym zainteresowaniem, skontaktujemy się z Państwem w ciągu 30 dni.

Wszystkim naszym autorom gwarantujemy profesjonalną edycję ich dzieł po otrzymaniu pozytywnej recenzji wydawniczej. Ponadto Wydawnictwo zastrzega sobie prawo do nieujawniania treści wewnętrznych recenzji wydawniczych.

W sprawach związanych z Kwartalnikiem Historii Żydów (nabór tekstów, prenumerata) prosimy o odwiedzenie strony

W sprawach związanych z dystrybucją naszych wydawnictw prosimy o kontakt z Księgarnią

 

Ogólne zasady opracowania tekstów – wskazówki dla autorów i tłumaczy

 

 

Kontakt (w godzinach pracy Instytutu):

Redakcja:

tel.: +48 784 366 451

Email: wydawnictwo@jhi.pl