Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
Zostań wolontariuszem Żydowskiego Instytutu Historycznego!
Pamięci Władysława Szpilmana
Marsz Pamięci 2025
Rocznica urodzin Mariana Turskiego (1926-2025)
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Cichy jak gołąb. Daniel Fligelman
Student, uchodźca z Aleksandrowa Kujawskiego. Spisał, opracował i kopiował relacje o prześladowaniach w gettach, na Kresach, w obozach pracy. Jego pisma wyróżniało „zjadliwe poczucie humoru”.
Oświadczenie w sprawie wypowiedzi polityków izraelskich w reakcji na przyjęcie nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego przez Sejm RP
Przedstawiamy Oświadczenie w sprawie wypowiedzi polityków izraelskich w reakcji na przyjęcie nowelizacji Kodeksu Postępowania Administracyjnego przez Sejm RP, wystosowane przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.
„Żywcem nie mogą wpaść w ręce niemieckie”. Powstanie w getcie w Białymstoku
16 sierpnia 1943 roku, pewni, że likwidacja getta oznacza śmierć, młodzi żydowscy powstańcy w Białymstoku stanęli do walki z Niemcami i Ukraińcami. Przeczytaj relacje ocalałych.
„Wybuchło ciężkie wysiedlenie”. Wiersze 11-letniej Racheli Ofenberg z getta warszawskiego
11-letnia Rachelka Ofenberg mieszkała wraz z rodzicami w internacie w szopie szczotkarzy (warsztacie pracy przymusowej produkującym szczotki dla armii niemieckiej) przy ul. Świętojerskiej 32 w getcie warszawskim. W szkolnym zeszycie pisała wiersze. Została zabrana przez Niemców w czasie „selekcji” w warsztacie podczas wielkiej deportacji w lecie 1942 r. Jej wiersze zostały przechowane w podziemnym Archiwum Ringelbluma.
„Nie wolno pozostawać biernym". Protest Zofii Kossak-Szczuckiej
„Świat patrzy na tę zbrodnię, straszliwszą niż wszystko, co widziały dzieje – i milczy. Rzeź milionów bezbronnych ludzi dokonywa się wśród powszechnego, złowrogiego milczenia” – pisała Zofia Kossak-Szczucka w czasie, gdy każdego dnia do obozu zagłady w Treblince odjeżdżało kilka tysięcy warszawskich Żydów. 5 tysięcy egzemplarzy ulotki „Protest”, autorstwa pisarki związanej z kręgami narodowymi, rozdawano na ulicach Warszawy 11 sierpnia 1942 roku.
Wokół instalacji artystycznej „Ławki”. Wydarzenia towarzyszące
Zapraszamy na wydarzenia towarzyszące instalacji "Ławki" - wyjątkowemu upamiętnieniu nauczycieli z getta warszawskiego, którzy byli wśród blisko 300 tysięcy Żydów wywiezionych do Treblinki latem 1942 r.
Bez pisania życie traci sens. Julian Stryjkowski
„Dla Żyda ojczyzną jest dom, w którym mieszka. Dla mnie Plac Bóżniczy, do którego wracam pamięcią” – wyznał Julian Stryjkowski w ostatnich latach życia. Ten urodzony w Stryju pisarz pochodzenia żydowskiego, przywołując w swoich powieściach sceny z życia małych miasteczek i sztetli, pragnął zostawić obraz kultury, która na jego oczach uległa zagładzie. 8 sierpnia mija rocznica śmierci Juliana Stryjkowskiego, autora „Austerii" i „Głosów w ciemności".
Żydowski Instytut Historyczny na Festiwalu Warszawa Singera 2021
W sobotę 21 sierpnia rozpoczyna się 17. Festiwal Warszawa Singera. Jak co roku, Żydowski Instytut Historyczny jest partnerem cyklu wydarzeń. Zapraszamy do wzięcia udziału w przygotowanych przez nas spotkaniach.
„To miejsce nie może być zapomniane”. Relacja z obchodów 78. rocznicy powstania w obozie zagłady Treblinka II
2 sierpnia w muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II odbyły się uroczystości upamiętniające bunt więźniów z 1943 r. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego, a także Ada Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, zmarłym w 2016 r. ostatnim uczestniku powstania w Treblince.
„Treblinka musi przestać istnieć”. Relacja z buntu w obozie zagłady, 2 sierpnia 1943 roku
78 lat temu żydowscy więźniowie obozu zagłady Treblinka II stanęli do walki z esesmanami i strażnikami. Zniszczenie ośrodka zagłady liczyło się dla nich bardziej niż ocalenie własnego życia. Przeczytaj relację Samuela Rajzmana, uczestnika buntu, należącą do zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Akademia Letnia ŻIH 2021 – relacja z wydarzenia
22 lipca zakończyła się Akademia Letnia – trzydniowe seminarium dla nauczycieli, edukatorów oraz pasjonatów historii i kultury Żydów. Szkolenie zorganizowane zostało przez Dział Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego, a prelegentami byli pracownicy prawie wszystkich działów ŻIH. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Akademii i głosami jej uczestników.
„Nie myśleli, jak przeżyć wojnę". Powołanie Żydowskiej Organizacji Bojowej
28 lipca 1942 r., siódmego dnia wielkiej deportacji z getta warszawskiego, członkowie młodzieżowych grup syjonistycznych powołali Żydowską Organizację Bojową. 19 kwietnia 1943 r. członkowie ŻOB i drugiej organizacji powstańczej, Żydowskiego Związku Wojskowego, stanęli do walki z Niemcami.
Od śmierci do życia. Relacja z Marszu Pamięci 2021
22 lipca 2021 r. ulicami Warszawy przeszedł 10. Marsz Pamięci poświęcony Żydom deportowanym z getta warszawskiego do Treblinki w lecie 1942 r. Uczestnicy podążyli symboliczną trasą „od śmierci do życia” – od pomnika Umschlagplatz na ulicę Stare Nalewki. W tym roku wspominaliśmy szczególnie nauczycieli i nauczycielki z getta.
„Ja ciebie nigdy nie mam”. Stefania Szwajgier, nauczycielka z getta warszawskiego
Przed wojną Stefania (Batszewa) Szwajgier była dyrektorką prywatnego gimnazjum dla dziewcząt „Jehudyjah” (Żydówka) przy ul. Długiej 55 w Warszawie. „Nie wyobrażam sobie życia bez swej pracy" – mówiła. W ostatnich dniach lipca 1942 r. została wywieziona do Treblinki.
„Łapią ludzi na ulicach”. Początek wielkiej deportacji z getta warszawskiego 22 lipca 1942 roku
79 lat temu spełniły się najgorsze przeczucia mieszkańców warszawskiego getta. Niemcy rozpoczęli „przesiedlenie na wschód” – masową wywózkę Żydów przez Umschlagplatz do komór gazowych obozu zagłady w Treblince. Do 21 września zamordowali blisko 300 tysięcy Żydów.
„Wychowawcy ofiarnie szli razem z dziećmi”. Marsz Pamięci 22 Lipca 2021
– Tegoroczny Marsz poświęcamy nauczycielom. W ekstremalnych warunkach getta nie stracili wiary w wartość edukacji i wzorców moralnych, które starali się przekazać uczniom. Do ostatnich dni przed wywózką towarzyszyli swoim podopiecznym w nauce czytania i pisania czy przygotowaniach do matury. Wielu z nich poszło wraz z uczniami na Umschlagplatz – o bohaterach Marszu Pamięci 22 Lipca mówi dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma, Monika Krawczyk. Marsz rozpocznie się o godz. 18:00 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ul. Stawki 10.
„Bez precedensu w dziejach ludzkości”. Wielka deportacja z getta warszawskiego oczami Abrahama Lewina
79 lat temu Niemcy rozpoczęli wielką deportację mieszkańców getta warszawskiego do obozu zagłady Treblinka II. 300 tysięcy Żydów zostało poprowadzonych na śmierć. Straszliwe wydarzenia w Warszawie opisywał w Dzienniku Abraham Lewin, członek grupy Oneg Szabat.
„Ziemio, ziemio, nie zakrywaj naszej krwi". Zapowiedź obchodów 78. rocznicy buntu więźniów obozu śmierci Treblinka II
2 sierpnia 1943 roku więźniowie obozu zagłady Treblinka II podnieśli bunt. Pragnęli spalić miejsce, które nazywali piekłem, i wydostać się na wolność. Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza na uroczystości 78. rocznicy tego wydarzenia.
Zwiedzanie byłego obozu zagłady Treblinka – obejrzyj film
Zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego były obóz zagłady w Treblince, przygotowanego przez Dział Edukacji ŻIH we współpracy z Muzeum Treblinka. W latach 1942-1943 w obozie zagłady Treblinka Niemcy wymordowali około 900 tysięcy Żydów. 22 lipca 1942 r. pojechały tam pierwsze transporty z mieszkańcami getta warszawskiego. 2 sierpnia 1943 r. więźniowie wzniecili bunt.
Rozpoczęła się Akademia Letnia ŻIH 2021
20 lipca 2021 r. rozpoczęła się kolejna edycja Akademii Letniej organizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. W wydarzeniu bierze 19 nauczycieli i nauczycielek z całej Polski.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij