Ukryte oblicze. Gaon z Wilna – zapraszamy na wystawę czasową

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Rabin Elijahu ben Szlomo Zalman, znany jako Geniusz (po hebrajsku Gaon) z Wilna, był wyjątkową indywidualnością w dziejach judaizmu. Jako jeden z najwybitniejszych żydowskich uczonych ukształtował nowoczesne studia nad Talmudem i uczestniczył w burzliwych sporach religijnych swojej epoki. Jego sława promieniowała na całą Europę. Zapraszamy na wystawę czasową w Żydowskim Instytucie Historycznym.
Gaon_zapowiedź_wystawy_waski.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Przywołujemy postać Gaona Wileńskiego ze względu na jego zasługi dla studiów nad Talmudem oraz z okazji 300. rocznicy urodzin, obchodzonej w 2020 r. Wielki uczony jest przykładem na trwałość związków polsko-litewskich oraz dowodem autorytetu, jakim cieszyli się przedstawiciele społeczności żydowskiej zamieszkującej Rzeczpospolitą.

Po dziś dzień stosuje się metody studiów nad Torą i jej komentarzami, które opracował Gaon Wileński. To dzięki jego działalności pojawiły się dwie ważne koncepcje – jesziwa jako wyższa uczelnia religijna oraz Talmud w układzie, w którym jest także współcześnie studiowany. Gaon do dziś pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych i fascynujących postaci judaizmu.

gaon_portret_zw_2.jpg [2.09 MB]
Gaon Wileński (1720-1797) 
Litografia, wyd. M. Dancigerkron, Warszawa 1885 r. Zbiory ŻIH

Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń towarzyszących. Zapraszamy między innymi na spotkania online o kabale, legendach o Gaonie, czy żydowskim Wilnie, a także na bezpłatne oprowadzania po wystawie w wybrane wtorki i niedziele. Po raz pierwszy zaprosimy także do niedostępnych dla zwiedzających przestrzeni Żydowskiego Instytutu Historycznego: pracowni digitalizacji, konserwacji i Biblioteki, gdzie będzie można poznać kulisy pracy muzealników i muzealniczek.   

Wystawę "Ukryte oblicze. Gaon z Wilna" będzie można oglądać w siedzibie ŻIH od 22 października 2021 do 28 kwietnia 2022 roku.

 

Czytaj więcej o wystawie "Ukryte oblicze. Gaon z Wilna"

gaon_wystawa_grafika_pozioma_do_04.2022.jpg [194.02 KB]

 

_____

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Żydowski Instytut Historyczny