Polacy i Żydzi – literacka komparatystyka pamięci. Zapraszamy na spotkanie

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Zachęcamy do obejrzenia organizowanego przez Ośrodek Brama Grodzka w Lublinie panelu wokół książki „Odpamiętywanie polsko-żydowskie” Sławomira Jacka Żurka. Jednym z panelistów będzie udział prof. Piotr Weiser z Żydowskiego Instytutu Historycznego. Spotkanie rozpocznie się w środę 20 października o 17 i będzie transmitowane online.
odpamietywanie_polsko_zydowskie_wydarzenie_lublin.jpg

Materiały organizatora

 

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Panel wokół książki poprowadzi Andrzej Jaroszyński, w dyskusji udział wezmą:

• dr hab. Piotr Weiser, prof. UKSW (Żydowski Instytut Historyczny)
• ks. prof. Alfred Marek Wierzbicki (KUL)
• prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek (KUL)

Fragmenty książki odczyta Witold Dąbrowski (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN)

Tytuł monografii Odpamiętywanie polsko-żydowskie Sławomira Jacka Żurka można uznać za określenie całego procesu dokonującego się od ponad trzydziestu lat (od roku 1989) w badaniach historycznych, kulturoznawczych i literaturoznawczych obejmujących wkład polskich Żydów w rozwój kultury polskiej, ich uczestnictwo w życiu społecznym oraz relacje między nimi a pozostałymi Polakami.

Podjęcie tego rodzaju eksploracji było poprzedzone ciszą, która po rozpętanej przez hitlerowców eksterminacji Żydów zapadła wokół ich wielowiekowej obecności w Rzeczpospolitej. Prowadzone w latach 1945–1989 oglądy naukowe – odnoszące się i do tej obecności, i do unicestwienia świata żydowskiego w czasie Holokaustu – miały bardzo ograniczony zakres. Władze komunistyczne nie widziały bowiem potrzeby ani przywoływania dziejowego istnienia polskich obywateli żydowskiego pochodzenia, ani pochylenia się nad ich „zniknięciem” podczas wojny. Taka polityka sprawiła, że dla większości Polaków zarówno świat żydowski sprzed drugiej wojny światowej, jak i sama Zagłada stały się zaledwie artefaktami powstałymi w oparciu o przebiegające w kulturze procesy postpamięciowe.

Wstęp wolny, wydarzenie będzie transmitowane również na YouTube Bramy Grodzkiej: https://www.youtube.com/watch?v=22ESoAhmWD

Odpamiętywanie_polsko_żydowskie_panel_20.10.2021-1.jpg [898.38 KB]

Żydowski Instytut Historyczny