Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
Zostań wolontariuszem Żydowskiego Instytutu Historycznego!
Pamięci Władysława Szpilmana
Marsz Pamięci 2025
Rocznica urodzin Mariana Turskiego (1926-2025)
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Profesor Andrzej Żbikowski o Marszu Pamięci w Radiu RDC
22 lipca ulicami Warszawy przejdzie po raz dziesiąty Marsz Pamięci, upamiętniający Żydów z getta warszawskiego, wywiezionych do obozu zagłady Treblinka w lecie 1942 roku. Tegoroczny marsz poświęcony jest nauczycielom z getta. O wydarzeniu i rocznicy opowiada w Radiu RDC prof. Andrzej Żbikowski, kierownik Działu Naukowego ŻIH.
Artysta rozdarty. Maurycy Gottlieb
17 lipca 1879 roku zmarł Maurycy Gottlieb – malarz rozdarty między tożsamością polską i żydowską, uczeń Jana Matejki, ilustrator. Choć tworzył przez zaledwie pięć lat, stał się jednym z najbardziej uznanych artystów żydowskich w Polsce II połowy XIX wieku.
„Nie zaszło u nas nic nowego" – zapowiedź koncertu po Marszu Pamięci 22 Lipca (1942)
Na zakończenie tegorocznego Marszu Pamięci odbędzie się premiera utworu elektroakustycznego „Nie zaszło u nas nic nowego”, skomponowanego na podstawie „Dziennika” Abrahama Lewina w kameralnej obsadzie na skrzypce, flet, głos i syntezator. Zapraszamy do wysłuchania zapowiedzi utworu na kanale YouTube Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Audiobook „Dziennika” Abrahama Lewina – wysłuchaj zapowiedzi
Na profilu ŻIH na portalu YouTube udostępniliśmy pierwsze dziewięć fragmentów „Dziennika” Abrahama Lewina, który czyta Jerzy Radziwiłowicz. Lewin był warszawiakiem, nauczycielem w getcie warszawskim, członkiem grupy Oneg Szabat. Jego dziennik obejmuje okres wielkiej deportacji z getta warszawskiego w lecie 1942 r.
80 lat po Jedwabnem. Debata – obejrzyj nagranie
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z debaty "80 lat po Jedwabnem", które jest już dostępne na profilu Żydowskiego Instytutu Historycznego na Facebooku.
„Ławki". Jak powstaje instalacja Jakuba Szczęsnego na Marsz Pamięci 22 lipca (1942)
Jak powstaje instalacja artystyczna „Ławki”, zaprojektowana przez Jakuba Szczęsnego na Marsz Pamięci 22 Lipca (1942)? Odwiedziliśmy Pracownię Tryktrak, by śledzić postępy w pracach.
Agenci gestapo. Urząd do Walki z Lichwą i Spekulacją (Trzynastka)
Niemcy na różne sposoby starali się werbować współpracowników i donosicieli, którzy pomogliby im kontrolować getto warszawskie. Działalność Urzędu do Walki z Lichwą i Spekulacją jest w tym temacie bardzo często przywoływana, a jednocześnie otacza ją aura tajemnicy. Instytucja, której zadaniem miało być z założenia regulowanie cen artykułów żywnościowych i przeciwdziałanie ich rzekomo nieuzasadnionemu podwyższaniu, stała się formalną agenturą gestapo i zajmowała się wymuszeniami, szantażem i donosicielstwem.
Cykl szkoleń „Jak opowiadać o żydowskiej Warszawie?” dla przewodników miejskich [brak wolnych miejsc]
Wiosną i latem 2021 r. Dział Edukacji ŻIH organizuje szkolenia dla przewodników miejskich. Spotkania będą odbywały się w przestrzeni wystawy "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu". Liczba uczestników jest ograniczona. Kolejne szkolenie odbędzie się 10.08 o godz.17:00. UWAGA: brak wolnych miejsc na najbliższe szkolenie 10.08.
6 lipca. Rocznica śmierci Władysława Szpilmana
Władysław Szpilman – pianista, kompozytor, kameralista – zmarł 6 lipca 2000 roku w Warszawie. Przeżył wojnę dzięki muzyce, pomocy polskich przyjaciół i oficera Wehrmachtu.
4 lipca 1946. 75 lat temu wybuchł pogrom kielecki
75 lat temu doszło do pogromu Żydów w Kielcach. Oprawcami swoich żydowskich sąsiadów byli Polacy, a do tragicznych wydarzeń doszło w wyzwolonej spod okupacji hitlerowskiej Polsce.
Tora jako… Obejrzyj nagrania z sześciu spotkań poświęconych Torze
W czerwcu 2021 r. zakończyliśmy składający się z sześciu spotkań cykl poświęcony Torze, który dla Żydowskiego Instytutu Historycznego poprowadził dr Arje Josef Krawczyk. Cykl został zorganizowany w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Nagrania ze spotkań są dostępne na kanale YouTube ŻIH.
8 lipca wystawy w ŻIH czynne do 17 ze względu na debatę '80 lat po Jedwabnem'
W czwartek 8 lipca wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym będą czynne do godz. 17 (ostatnie wejście o godzinie 16) ze względu na debatę "80 lat po Jedwabnem".
Rocznica pogromu w Jedwabnem
10 lipca 1941 roku polscy mieszkańcy Jedwabnego brutalnie zamordowali swoich żydowskich sąsiadów.
Call for Articles – „Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich". Czekamy na zgłoszenia do 30 lipca
Zapraszamy do nadsyłania artykułów do projektu zespołu prof. Anny Landau-Czajki „Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich”. Obecnie zbieramy artykuły do tomu: „Kobiety i młodzież". Na zgłoszenia czekamy do 30 lipca 2021 roku, na artykuły – do 30 listopada.
Jakub Zylberberg
Filozof, pedagog i nauczyciel związany z lewicą. Do Archiwum przekazywał teksty o szkolnictwie pisane przez różnych autorów. Największym jego autorskim wkładem w zbiory Archiwum było napisane w jidysz wnikliwe studium o wojennych losach nauczycieli i młodzieży z żydowskich szkół w Warszawie. Nie wiadomo, jak i kiedy zginął.
Czy ktoś zna rodzinę Wulkanów z Oświęcimia? Poszukiwania Działu Genealogii ŻIH
Poszukujemy potomków rodziny Wulkan z Oświęcimia. Otrzymaliśmy list z informacją, że pan Ireneusz z Niemiec posiada machzor (modlitewnik) należący do Arona Wulkana i chcielibyśmy, aby modlitewnik został zwrócony rodzinie.
1 lipca wystawy w ŻIH czynne do 17 ze względu na debatę o pogromie kieleckim
W czwartek 1 lipca wystawy w Żydowskim Instytucie Historycznym będą czynne do godz. 17 (ostatnie wejście o godzinie 16) ze względu na debatę "W 75. rocznicę pogromu kieleckiego".
Spotkanie autorskie wokół książki Jaffa Schatza 'Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów' – obejrzyj nagranie
Radykalizm i radykałowie rodzą się w społeczeństwach nacechowanych napięciami, niesprawiedliwością i dyskryminacją. Chciałem ten temat opisać, kiedy świadkowie jeszcze żyli, ocalić przed zapomnieniem i przed fałszowaniem. Losy tego pokolenia dostarczają fantastycznego materiału dla wszystkich nauk społecznych: historii, socjologii, psychologii społecznej, politologii – mówi Jaff Schatz w rozmowie z Heleną Datner (ŻIH). Nagranie spotkania poświęconego książce "Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów" jest już dostępne na kanale YouTube Żydowskiego Instytutu Historycznego.
„Walczył o Polskę niepodległą – służył wyzwolonej". Szymon Askenazy
"W historii naszego piśmiennictwa zostanie on jako dziejopis, w dziejach państwa jako dyplomata, ale i w historii i w dyplomacji był on, jak wszyscy twórcy, przede wszystkim artystą" – wspominał Jan Lechoń. 22 czerwca mija 86. rocznica śmierci Szymona Askenazego, historyka dziejów nowożytnych, profesora Uniwersytetu Lwowskiego i Warszawskiego.
Arka przetrwania. Obejrzyj nagrania z cyklu sześciu spotkań o świętach żydowskich
W czerwcu 2021 r. zakończyliśmy składający się z sześciu spotkań cykl poświęcony świętom żydowskim, który dla Żydowskiego Instytutu Historycznego poprowadziła Maharat Miriam Gonczarska. Cykl został zorganizowany w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Nagrania ze spotkań dostępne są na kanale Youtube ŻIH.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij