Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Program „Zapisz jako…” Pomóż zachować obrazy przeszłości
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca z Wydawnictwem ŻIH
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Czasopismo „Tłomackie 3/5"
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Relacje
Aktualności
Akademia Letnia ŻIH 2023 za nami!
W dniach 19-21 lipca 2023 r. odbyła się kolejna edycja Akademii Letniej organizowanej przez Żydowski Instytut Historyczny. Wydarzenie to cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – w tym roku wpłynęła rekordowa liczba ponad setki zgłoszeń. Mieliśmy przyjemność gościć edukatorki i edukatorów z całej Polski i nie tylko, którzy w pracy z młodzieżą podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów. Wykorzystując rozmaite metody i narzędzia pielęgnują pamięć o żydowskich sąsiadach wśród lokalnej społeczności, promują idee różnorodności i tolerancji.
Za nami Akademia Zimowa ŻIH 2022 | relacja
Warszawscy pionierzy fotografii. Obejrzyj nagranie ze spotkania
Nie można tego opowiadać? Podsumowanie obchodów rocznicy operacji „Reinhardt”
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Odtworzyć świat małego miasteczka. Relacja z premiery kompozycji Krzesimira Dębskiego „Kadisz 1942”
16 listopada 2022 roku w Filharmonii Narodowej odbyła się premiera kompozycji Krzesimira Dębskiego „Kadisz 1942” ku czci ofiar akcji „Reinhardt".
„Pochłonięci ideą niepodległości”. Relacja z otwarcia wystawy „Ramię przy ramieniu?"
10 listopada 2022 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym miał miejsce wernisaż nowej wystawy czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918”.
Pasja poszukiwania prawdy. Relacja z wręczenia nagród X edycji Konkursu im. Majera Bałabana
6 października 2022 roku odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień i nagród w X edycji Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu. Z okazji 75. rocznicy utworzenia ŻIH nasz Instytut otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Trzy sierpniowe rocznice. Relacja z seminarium edukacyjnego dla nauczycieli z Niemiec
Ostatnie seminarium programu „Podziemne Archiwum Getta Warszawy” rozpoczęło się 1 sierpnia 2022 roku i trwało cztery dni. Program dla nauczycieli i edukatorów z Niemiec składał się z trzech wyjątkowych wydarzeń związanych z historią II wojny światowej.
Odkrywanie żydowskiego dziedzictwa. Relacja z seminarium edukacyjnego dla nauczycieli z Izraela
Dwa tygodnie od rozpoczęcia cyklu seminariów dla izraelskich nauczycieli, przewodników i archiwistów w Tel Awiwie, spotkaliśmy się w Warszawie w ramach drugiej części szkolenia. Czterodniowy maraton wykładów, warsztatów i spacerów trwał od 26 do 29 lipca 2022 roku.
Premiera kartki pocztowej pamięci Janusza Korczaka
4 sierpnia 2022 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym zaprezentowaliśmy przygotowaną we współpracy z Pocztą Polską kartkę pocztową na 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, która przypada na początku sierpnia.
„Położyliśmy ten kamień węgielny”. Relacja z obchodów 79. rocznicy powstania w obozie zagłady Treblinka II
2 sierpnia 2022 roku w muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II oddaliśmy hołd osobom zgładzonym w tym miejscu i uczestnikom buntu więźniów z 1943 roku. W uroczystościach, współorganizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny, wzięła udział Ada Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, zmarłym w 2016 r. ostatnim uczestniku powstania w Treblince, oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, instytucji, stowarzyszeń, społeczności żydowskiej, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.
Akademia Letnia ŻIH 2022 – relacja z wydarzenia
22 lipca zakończyła się Akademia Letnia ŻIH – trzydniowe seminarium dla nauczycieli zajmujących się w swojej pracy historią i kulturą Żydów polskich. Szkolenie zorganizowane zostało przez Dział Edukacji Żydowskiego Instytutu Historycznego, a prelegentami byli pracownicy prawie wszystkich działów Instytutu. Przedstawiamy relację z wydarzenia.
Wystawa ku czci ofiar akcji „Reinhardt" otwarta na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
25 lipca 2022 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie stanęła wystawa „Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji «Reinhardt»", przygotowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Zachęcamy do jej obejrzenia!
„Jak słyszę słowo wojna, to wracają wspomnienia”. Relacja z Marszu Pamięci 22 lipca 1942
22 lipca 2022 roku ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci, podczas którego oddaliśmy hołd blisko 300 tysiącom żydowskich mieszkańców Warszawy, wywiezionym przez Niemców do Treblinki w okresie 22 lipca-21 września 1942. Szczególnie wspomnieliśmy uchodźców i przesiedleńców, których los w getcie był najtrudniejszy i którzy jako pierwsi zostali deportowani na śmierć. Wydarzenie, będące częścią obchodów 80. rocznicy akcji „Reinhardt”, przyciągnęło setki warszawiaków i gości z zagranicy.
Jak mówić o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy? Relacja z seminarium edukacyjnego w Izraelu
Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Instytutem Polskim w Tel Awiwie oraz Moreshet Anielevich Memorial – Centre for Holocaust Education and Research zorganizował w dniach 27 czerwca – 1 lipca 2022 r. seminarium edukacyjne w Izraelu.
Między Wannsee a gettem warszawskim. Relacja z seminarium dla nauczycieli w Berlinie
Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z senatem Berlina i oddziałem Instytutu Pileckiego w Berlinie zorganizował w dniach 17-19 czerwca 2022 r. seminarium edukacyjne dla niemieckich nauczycieli. Spotkanie poświęciliśmy losom polskich Żydów w czasie II wojny światowej i Zagłady, a wśród tematów poruszanych przez prelegentów pojawiły się dokumenty z Archiwum Ringelbluma.
Śladami Żydów na Lubelszczyźnie. Relacja z wyjazdu studyjnego ŻIH
W dniach 13-15 czerwca 2022 roku pracownicy ŻIH udali się na wyjazd studyjny na Lubelszczyznę. Obejrzeliśmy poświęconą pamięci Żydów z Lublina wystawę w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, rekonstrukcję synagogi z Wołpy w Biłgoraju, zajrzeliśmy na żydowskie cmentarze w Chełmie i Lublinie, poszliśmy na stację, skąd wywożono Żydów z Zamościa. Najważniejszymi punktami były odwiedziny w byłym obozie koncentracyjnym i ośrodku zagłady Majdanek oraz byłych obozach zagłady Sobibór i Bełżec.
Hołd dla ofiar akcji „Reinhardt". Relacja z otwarcia wystawy plenerowej w Przemyślu
6 czerwca 2022 roku w Przemyślu otwarta została wystawa plenerowa „Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji «Reinhardt»”, która przybliża historię masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, przeprowadzoną przez Trzecią Rzeszę w latach 1942-1943.
Szkicowanie katastrofy. Obejrzyj nagranie ze spotkania z kuratorem wystawy „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”
Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkanie online z dr. Piotrem Rypsonem, kuratorem ekspozycji wojennych prac Mieczysława Wejmana, oraz prof. Luizą Nader, historyczką sztuki. Spotkanie 2 czerwca 2022 roku prowadziła Patrycja Dołowy.
Taniec w pożarze wojny. Relacja z wernisażu wystawy „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”
26 maja otworzyliśmy wystawę czasową „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”. Przedstawiamy na niej unikalny cykl grafik artysty-świadka Zagłady Żydów w getcie warszawskim, stworzony na początku 1944 roku, gdy Wejman ukrywał się przed Niemcami. To pierwsza tak obszerna prezentacja prac artysty z okresu wojny. Przeczytaj relację z wernisażu.
„Dla dobra naszej wspólnej historii”. Relacja z Gali Nagrody im. Hirszowiczów 2022
12 maja 2022 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów – wyróżnienia za działalność na rzecz badania i popularyzacji historii Żydów w Polsce. Laureatami za rok 2021 zostali profesor Andrzej Żbikowski i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Gratulujemy laureatom!
„Żyd z Klimontowa opowiada...”. Obejrzyj nagranie ze spotkania o książce
Zachęcamy do obejrzenia nagrania ze spotkania online poświęconego książce Wydawnictwa ŻIH „Żyd z Klimontowa opowiada...”. Jej autor, Lejb Zylberberg, był krawcem z Klimontowa, miasteczka ziemi sandomierskiej.
„Jeżeli przetrwać, to jako wolni ludzie”. Relacja z uroczystości 79. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 2022 roku uczciliśmy 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. O 12:00 w całym mieście odezwały się syreny.
„Nie będziesz stał obojętnie”. Relacja z uroczystości wręczenia medali Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata
6 kwietnia 2022 r. w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma odbyła się ceremonia wręczenia medali i dyplomów honorowych Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Odebrali je członkowie rodzin Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali życie Żydów przed niemieckim okupantem. W wydarzeniu brali udział ambasadorowie Izraela, USA i Niemiec, wojewoda mazowiecki oraz przedstawiciele parlamentu. Współorganizatorem wydarzenia była Ambasada Izraela w Polsce.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij