Hołd dla ofiar akcji „Reinhardt". Relacja z otwarcia wystawy plenerowej w Przemyślu

Autor: Przemysław Batorski
6 czerwca 2022 roku w Przemyślu otwarta została wystawa plenerowa „Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji «Reinhardt»”, która przybliża historię masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie, przeprowadzoną przez Trzecią Rzeszę w latach 1942-1943.
1 (8).jpg

Fot. Witold Wołczyk, Biuro Prezydenta Miasta Przemyśl

 

W obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i Treblince, a także w obozie koncentracyjnym na Majdanku niemieccy i austriaccy naziści zamordowali wówczas ponad 1,5 mln mężczyzn, kobiet i dzieci. Wśród ofiar, obok stanowiących większość Żydów polskich, byli również obywatele: Niemiec, Austrii, Czechosłowacji, Holandii, Francji, Grecji i innych państw.

Fot. Witold Wołczyk, Biuro Prezydenta Miasta Przemyśl

 

„W ciągu 18 miesięcy Akcja Reinhardt pochłonęła blisko 2 miliony ludzkich istnień" – napisał w liście premier Mateusz Morawiecki. – „Dodajmy, że oprócz obywateli polskich żydowskiego pochodzenia w Akcji Reinhardt straciło życie ponad 100 tysięcy Żydów z innych krajów – Francji, Holandii, Niemiec, Austrii, Czech, Słowacki, Macedonii i Bułgarii".

„Nasz hołd dla ofiar nazistowskiej ideologii jest świadectwem pamięci, ale także głosem ofiar zza grobu" – napisał w liście marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

– Wystawa przedstawia miejsca i mechanizmy mordu oraz jego sprawców. Głównym jej przesłaniem jest upamiętnienie żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, ofiar rasistowskiej ideologii i antysemityzmu, a także przypomnienie o ich heroicznym oporze i walce o zachowanie ludzkiej godności i człowieczeństwa – powiedział Wiesław Wysok, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku.

– Żydowska społeczność w Przemyślu była być może najstarszą w Polsce. Chcemy utrwalić pamięć o bezprecedensowej zbrodni akcji „Reinhardt”, która w powszechnej świadomości w Polsce i za granicą pozostaje niemal nieznana – powiedział Dariusz Lipowski, zastępca Dyrektora ŻIH.

Otwarciu wystawy towarzyszył koncert „Tak jak byśmy nigdy nie istnieli” w wykonaniu: Darka „Maleo” Malejonka, Lilu i Basi Pospieszalskiej oraz pokaz filmu dokumentalnego Michała Szymanowicza „Aktion Reinhardt”.

1 (17).jpg [484.17 KB]

Fot. Witold Wołczyk, Biuro Prezydenta Miasta Przemyśl

 

Ekspozycja została przygotowana w 80. rocznicę akcji „Reinhardt” przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

_____

 

godlo_polski.png [159.74 KB]

Patronat Honorowy nad obchodami 80. rocznicy zagłady Żydów w ramach niemieckiej Akcji „Reinhardt"
objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

prezydentpl_na_niebieskim_2022.jpg [31.06 KB]

 

MKiDN_kolor_od_11.2021.png [64.32 KB]

Projekt „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reinhard_80rocznica-PL transparent light.png [104.70 KB]

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH