Szkicowanie katastrofy. Obejrzyj nagranie ze spotkania z kuratorem wystawy „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkanie online z dr. Piotrem Rypsonem, kuratorem ekspozycji wojennych prac Mieczysława Wejmana, oraz prof. Luizą Nader, historyczką sztuki. Spotkanie 2 czerwca 2022 roku prowadziła Patrycja Dołowy.
tańczący_VI_akwaforta_comp.jpg

Mieczysław Wejman, Tańczący VI, akwatinta, akwaforta, 1944, zbiory prywatne

 

– Wejman był bardzo oszczędny w mówieniu o swojej twórczości – powiedział dr Piotr Rypson, kurator wystawy. – Również w cyklu Rowerzysta z lat 60. Wejman rysuje i szkicuje katastrofę, wobec której świat jest obojętny. Moim zdaniem doświadczenia okupacyjne naznaczyły go na całe życie.

– Tam są też inni artyści, Tintoretto, Michał Anioł, tam jest sprawna gra konwencjami, które znamy z historii sztuki – powiedziała prof. Luiza Nader. – Do Goi często przyrównują swoje prace artyści po drugiej stronie, którzy są w getcie. Również o Goi wspomina w swoim dzienniku Rachela Auerbach. Chodzi nie tylko o brutalność, która towarzyszy wojnie, ale o radykalne zło, szczególne okrucieństwo, które Wejman próbuje zanotować w sposób metaforyczny.

– Żyjemy w epoce pornografii obrazu, wszyscy wszystko fotografują. Okrucieństwa są dokumentowane w sposób zupełnie inny. Rola sztuki graficznej nie jest już tak kluczowa. W czasach Wejmana mieliśmy do czynienia z zupełnie innym funkcjonowaniem obrazu, z próbą uwiecznienia wydarzeń w materiale trwałym. – dodał dr Rypson. 

W spotkaniu 2 czerwca 2022 roku wzięli udział dr Piotr Rypson, historyk sztuki, kurator wystawy oraz prof. Luiza Nader, autorka eseju „Teatr i mur. Tańczący Mieczysława Wejmana" opublikowanego w publikacji towarzyszącej ekspozycji. Rozmowę poprowadziła Patrycja Dołowy – pisarka, artystka multimedialna, działaczka społeczna, autorka książki „Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu”.

 

Więcej o wystawie

 

_____

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Żydowski Instytut Historyczny