Wystawa ku czci ofiar akcji „Reinhardt" otwarta na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
25 lipca 2022 roku na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie stanęła wystawa „Zagłada Żydów w ramach niemieckiej akcji «Reinhardt»", przygotowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Zachęcamy do jej obejrzenia!
Wystawa o akcji Reinhardt, fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH (11).jpg

Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

 

– Polacy wciąż wiedzą niewiele o akcji „Reinhardt” – powiedziała dyrektor ŻIH Monika Krawczyk. – Niemieckie nazistowskie obozy zagłady Treblinka, Bełżec, Sobibór przeżyło około 160 osób na prawie 2 miliony deportowanych – podkreślił Wiesław Wysok, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku. – Chcemy dać świadectwo, że nie zapominamy o tych zbrodniach. – Akcja „Reinhardt” była największą zbrodnią na obywatelach polskich – powiedział dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego Albert Stankowski. – Planujemy pokazanie tej wystawy również w Nowym Jorku i w Jerozolimie.

Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

 

Wczoraj otworzyliśmy wystawę plenerową na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, poświęconą pamięci ofiar akcji „Reinhardt” – zagłady Żydów polskich, dokonanej przez Niemców i ich pomocników w latach 1942-1943. Wtedy to w obozach zagłady, rozstrzeliwaniach i deportacjach straciło życie około 1,8 miliona polskich Żydów.

Zachęcamy do zatrzymania się na chwilę przy Krakowskim Przedmieściu 66 i obejrzenia wystawy. W ten sposób również wezmą Państwo udział w upamiętnieniu.

_____
Ekspozycja została przygotowana w 80. rocznicę akcji „Reinhardt” przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Żydowskim Instytutem Historycznym, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Towarzystwo Projektów Edukacyjnych

_____

godlo_polski.png [159.74 KB]

Patronat Honorowy nad obchodami 80. rocznicy zagłady Żydów w ramach niemieckiej Akcji „Reinhardt"
objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda

prezydentpl_na_niebieskim_2022.jpg [31.06 KB]

 

MKiDN_kolor_od_11.2021.png [64.32 KB]

Projekt „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Reinhard_80rocznica-PL transparent light.png [104.70 KB]

Żydowski Instytut Historyczny