Premiera kartki pocztowej pamięci Janusza Korczaka

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
4 sierpnia 2022 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym zaprezentowaliśmy przygotowaną we współpracy z Pocztą Polską kartkę pocztową na 80. rocznicę śmierci Janusza Korczaka, która przypada na początku sierpnia.
Premiera kartki pocztowej z Januszem Korczakiem, fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH) (11).jpg

Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

 

– Pocztówka przedstawia jadalnię w Domu Sierot. Zdjęcie wykonane w 1940 roku pochodzi ze zbiorów ŻIH. Zamysłem naszym było pokazanie wielkości Janusza Korczaka przez jego pracę, dzieła, aktywności, które były najbliższe jego sercu – napisał w liście odczytanym przez Mariusza Dawida wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

 

– Często myślimy o Korczaku tylko jako o Starym Doktorze, który wraz z dziećmi pojechał do Treblinki. W tym roku wspólnie z Muzeum Warszawy i Korczakianum staraliśmy się pokazać jego dziedzictwo jako pedagoga i pisarza, zapytać o aktualność jego dzieła – powiedział dr Bartosz Borys, kierownik Działu Edukacji ŻIH.

– Korczak pochodził z generacji wielkich warszawian przełomu XIX i XX wieku, którzy chcieli stworzyć nowego obywatela w nowej, niepodległej Polsce, i stawiali pytanie: jakie dziecko powinniśmy wychowywać. Wychowywać, to znaczy rzeźbić duszę – powiedziała Olga Szymańska z Działu Edukacji ŻIH.

– Janusz Korczak nosił przybrane imię i nazwisko. W jego imieniu splatają się losy dwóch narodów: polskiego i żydowskiego. Dzisiaj kartki pocztowe nie są tak popularne jak kiedyś, ale wciąż pozwalają na podróż do czasów ludzi, którzy byli kiedyś wśród nas – powiedział poseł Zbigniew Girzyński, historyk i filatelista.

Od dziś mogą Państwo wysyłać kartkę do przyjaciół i znajomych!

Link do zakupu kartki

Żydowski Instytut Historyczny