Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
YIVO in Vilnius and the World I Call for Papers
Praca ŻIH 18 kwietnia oraz 1-4 maja
Oblicza postpamięci 6 - ciała i miejsca I Call for papers
Wydłużenie godzin otwarcia czytelni
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Taniec w pożarze wojny. Relacja z wernisażu wystawy „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”
26 maja otworzyliśmy wystawę czasową „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”. Przedstawiamy na niej unikalny cykl grafik artysty-świadka Zagłady Żydów w getcie warszawskim, stworzony na początku 1944 roku, gdy Wejman ukrywał się przed Niemcami. To pierwsza tak obszerna prezentacja prac artysty z okresu wojny. Przeczytaj relację z wernisażu.
„Płacz, serduszko, płacz” – pieśni ocalałych z Zagłady. Relacja z koncertu
25 maja 2022 roku o 19:00 wysłuchaliśmy koncertu „Płacz, serduszko, płacz” – pieśni ocalałych z Zagłady – w wykonaniu Zisl Slepovitch Ensemble! Koncert towarzyszył obchodom 75. rocznicy utworzenia ŻIH i 80. rocznicy niemieckiej akcji „Reinhardt” – eksterminacji Żydów polskich.
List Prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji obchodów 75-lecia ŻIH
„Dziękuję Państwu za opiekę nad zabytkami i dokumentami przeszłości, za wysiłek badawczy, edukacyjny i popularyzatorski. Dziękuję za to, że są Państwo wspaniałymi kustoszami pamięci, a Instytut skarbnicą wiedzy o życiu społecznym, politycznym i religijnym Żydów polskich. Wreszcie, dziękuję za ogromnie ważny wkład we współczesne odrodzenie społeczności żydowskiej w naszej Ojczyźnie.” – napisał w liście z okazji obchodów 75. rocznicy utworzenia ŻIH Prezydent RP Andrzej Duda.
Bridging Divides. Rupture and Continuity in Polish Jewish History | Zapraszamy na konferencję w 75-lecie ŻIH
Z okazji 75. rocznicy swojego powstania oraz 80. rocznicy zagłady Żydów w ramach niemieckiej akcji „Reinhardt”, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, we współpracy z Yale University Fortunoff Archive i Yeshiva University Emil A. and Jenny Fish Center for Holocaust and Genocide Studies, zaprasza na międzynarodową konferencję „Bridging Divides. Rupture and Continuity in Polish Jewish History”, która odbędzie się w dniach 23-26 maja 2022 w Warszawie. Wydarzenie wpisuje się w obchody 80. rocznicy zagłady Żydów w ramach niemieckiej operacji „Reinhardt”. Transmisję będzie można obejrzeć w serwisie YouTube.
Dr Agnieszka Żółkiewska na Kongresie Polskiego Przekładoznawstwa
W dniach 19-21 maja 2022 roku w Krakowie odbył się pierwszy w historii Kongres Polskiego Przekładoznawstwa, podczas którego dyskutowano na temat teorii, praktyki i dydaktyki przekładu. W kongresie wzięło udział ponad 100 badaczy z całej Polski. Ich wystąpienia pokazały zróżnicowanie i wielowymiarowość przekładoznawstwa jako obszaru badań nad tłumaczeniem. Wśród uczestników znalazła się także dr Agnieszka Żółkiewska (ŻIH). 21 maja wygłosiła referat „Podziemne Archiwum Getta Warszawy (Archiwum Ringelbluma). Podsumowanie jednego z największych projektów przekładowych z języka jidysz w historii”.
Maria Ferenc w gronie laureatów Nagrody Historycznej „Polityki” za 2021 rok
Z radością ogłaszamy, że dr Maria Ferenc otrzymała Nagrodę Historyczną tygodnika „Polityka” za rok 2021 za najlepszy debiut w kategorii „Monografie, prace naukowe oraz prace popularnonaukowe, publicystyka” za książkę „«Każdy pyta, co z nami będzie». Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie”, opublikowaną przez Wydawnictwo ŻIH. Laureatce serdecznie gratulujemy!
Dr hab. Marzena Zawanowska na konferencji „The Status of Converts in Jewish Communities and Jewish Thought”
W dniach 11-13 maja 2022 roku w Jerozolimie odbyła się konferencja "The Status of Converts in Jewish Communities and Jewish Thought, from Biblical Times to Contemporary Israel", podczas której dyskutowano formowanie się i przekształcanie idei konwersji w judaizmie na przestrzeni dziejów, w różnych miejscach i w rozmaitych odłamach religijnych, pokazując m.in. jak rzymskie prawodawstwo dotyczące wyzwolonych niewolników wpłynęło na ukształtowanie się żydowskiego prawa religijnego regulującego konwersje. W konferencji brała udział dr hab. Marzena Zawanowska (ŻIH).
Zapraszamy na Akademię Letnią ŻIH 2022
Zapraszamy do udziału w Akademii Letniej Żydowskiego Instytutu Historycznego, która odbędzie się w dniach 20-22 lipca 2022 r. w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Formularz zgłoszeniowy można wysłać do 19 czerwca.
Wielka Synagoga na Tłomackiem i jej zniszczenie
Do II wojny światowej Warszawa była największym skupiskiem Żydów w Europie. Setki tysięcy żydowskich mieszkańców potrzebowały licznych synagog i domów modlitwy. Najwspanialszą z bożnic warszawskich była Wielka Synagoga przy placu Tłomackie.
„Dla dobra naszej wspólnej historii”. Relacja z Gali Nagrody im. Hirszowiczów 2022
12 maja 2022 roku w Żydowskim Instytucie Historycznym odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów – wyróżnienia za działalność na rzecz badania i popularyzacji historii Żydów w Polsce. Laureatami za rok 2021 zostali profesor Andrzej Żbikowski i Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku. Gratulujemy laureatom!
Książka Marii Ferenc o getcie warszawskim nominowana do Nagród Historycznych „Polityki” za 2021 rok
Miło nam ogłosić, że książka dr Marii Ferenc z Działu Naukowego ŻIH „«Każdy pyta, co z nami będzie». Mieszkańcy getta warszawskiego wobec wiadomości o wojnie i Zagładzie” została nominowana do Nagród Historycznych „Polityki” za 2021 rok w kategorii Debiuty w pracach naukowych i popularnonaukowych! Pracę opublikowało Wydawnictwo ŻIH.
Maj 1942. Niemcy kręcą film w getcie warszawskim
1 maja 1942 r. do getta warszawskiego przyjechała niemiecka ekipa filmowa, przygotowująca antyżydowski film propagandowy. Został on zatytułowany Das Ghetto. Przeczytaj, jak widzieli te wydarzenia członkowie grupy Oneg Szabat.
Tańczący 1944. Mieczysław Wejman. Zapraszamy na wystawę czasową
„Prace Mieczysława Wejmana powstałe w latach 1943-1944, pomiędzy «Wielką Akcją» w dzielnicy żydowskiej (lipiec 1942) i powstaniem w getcie (kwiecień 1943) a wybuchem powstania warszawskiego (1 sierpnia 1944) stały się jednym z najważniejszych polskich dokumentów artystycznych, rejestrujących czas okupacji – a zwłaszcza Zagłady”, pisze we wstępie do katalogu wystawy dr Piotr Rypson, kurator ekspozycji czasowej „Tańczący 1944. Mieczysław Wejman”.
Numery 1-2/2022 „Kwartalnika Historii Żydów” już w sprzedaży
W „Księgarni na Tłomackiem” dostępne są dwa nowe numery „Kwartalnika Historii Żydów”. Zachęcamy do zakupu i lektury naszych czasopism!
Profesor Jonathan Brent dołącza do Rady Redakcyjnej „Kwartalnika Historii Żydów"
Z przyjemnością informujemy, że do Rady Redakcyjnej „Kwartalnika Historii Żydów" dołączył profesor Jonathan Brent, dyrektor YIVO, historyk i tłumacz, wybitny znawca dziejów Żydów i ZSRR.
Zapraszamy na Noc Muzeów 2022 w ŻIH
Zapraszamy na wyjątkowe odwiedziny w Żydowskim Instytucie Historycznym w Noc Muzeów 2022! Początek zwiedzania w sobotę 14 maja od godz. 19:00.
„Kto jeszcze pojedzie, nie wiemy”. List Maszy Altman z 5 maja 1942 roku
80 lat temu Masza Altman z getta w Międzyrzecu Podlaskim pisała do przyjaciół w getcie warszawskim o nadchodzących wywózkach. Przed wojną w mieście żyło około 12 tysięcy Żydów – stanowili oni prawie ¾ ludności.
Teodor Pajewski i Emilia Kossower-Rozencwajg odznaczeni za ratowanie Żydów
27 kwietnia 2022 r. w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski dla ppor. Teodora Pajewskiego ps. „Szalony” i Emilii Kossower-Rozencwajg ps. „Marylka”, za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, jak również za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.
Epoki Eliasza. Wilno z Gaonem Wileńskim i bez niego
Jeden z najsłynniejszych żydowskich uczonych, obdarzony wyjątkowym intelektem i mądrością, wileński Gaon był postacią legendarną za życia i po śmierci. Dla wielu stał się symbolem żydowskiej Litwy, a patronem Żydów wileńskich pozostał nawet po zniszczeniu ich społeczności i życia religijnego w czasie II wojny światowej.
„Żyd z Klimontowa opowiada...”. Obejrzyj nagranie ze spotkania o książce
Zachęcamy do obejrzenia nagrania ze spotkania online poświęconego książce Wydawnictwa ŻIH „Żyd z Klimontowa opowiada...”. Jej autor, Lejb Zylberberg, był krawcem z Klimontowa, miasteczka ziemi sandomierskiej.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij