Czy ktoś zna rodzinę Chamaides z Lwowa? Poszukiwania Działu Genealogii ŻIH

Autor: Dział Genealogii ŻIH
Nasz korespondent odnalazł w Jutrosinie dokumenty rodziny Chamaides z Lwowa. Czy ktoś z Państwa zna tę rodzinę?
chamaides_main (1).jpg

Ubezpieczenie przed włamaniem na kwotę 25 tysięcy koron. 15-letnia polisa z marca 1914 r., należąca do Marcelego Chamaidesa (detal)

 

„Klejnoty i biżuteria w zamkniętej kasie ogniotrwałej – własność Apolonii Rubel”.  

To fragment opisu z polisy ubezpieczeniowej sześciopokojowego mieszkania adwokata Marcelego Chamaidesa, zamieszkałego w kamienicy pod adresem Sykstuska 38 (obecnie ulica Petra Doroszenki) we Lwowie (II piętro).

Lwów_Sykstuska_1925_ok_Polona_comp.jpg [480.88 KB]
Lwów, ulica Sykstuska, ok. 1925 r. Polona

Dzięki tej wzmiance bez trudu znaleźliśmy trochę więcej informacji o rodzinie Marcelego, jego akt urodzenia (1883 r. w Stanisławowie) oraz akt urodzenia jego żony Stefanii z domu Rubel, która przyszła na świat w 1893 r. we Lwowie. Apolonia (Pesia Golda) to mama Stefanii. Ojcem Stefanii był Herman Rubel, aptekarz z Brzeżan.

Dokumenty rodziny Chamaides z Lwowa

 

Marceli miał co najmniej dwóch braci: starszego Isidora, urodzonego w 1881 r., i młodszego Markusa, urodzonego w 1886 r. (Markus również został adwokatem, zamieszkał w Krakowie). Ich rodzicami byli Wolf Chamaides i Chaja Sima z domu Falk. Wolf i Chaja pochodzili z Kałusza. Miasto to przed wojną wchodziło w obręb województwa stanisławowskiego II RP, a obecnie leży na Ukrainie. (Indeksy metryk dostępne są na stronie: www.jri-poland.org).

Dokumenty zostały odnalezione w Jutrosinie koło Rawicza (województwo wielkopolskie), oddalonym od Lwowa o ponad 500 km. Kto je przywiózł, jak trafiły do Jutrosina, nie wiadomo.  

Pan Wojtek, który znalazł dokumenty, chętnie przekaże je rodzinie, jeśli uda się kogokolwiek znaleźć. Napisał do nas: „Sam wiem, jaka to by była radość, dostać od kogoś zdjęcia i dokumenty dotyczące jego rodziny”.

 

Czy ktoś z Państwa słyszał o rodzinie Chamaides ze Lwowa?

Prosimy o kontakt z Działem Genealogii ŻIH:

tel.: +48 602 472 557

tel.: +48 22 828 59 62

e-mail: familyheritage@jhi.pl

Więcej historii rodzinnych

Dział Genealogii ŻIH