Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
Zostań wolontariuszem Żydowskiego Instytutu Historycznego!
Pamięci Władysława Szpilmana
Marsz Pamięci 2025
Rocznica urodzin Mariana Turskiego (1926-2025)
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Kim był Gaon z Wilna?
Tajemniczy uczony, jeden z najwybitniejszych znawców Talmudu, legendarny „geniusz” z Wilna, otaczany był czcią i uznaniem, chociaż za życia nie opublikował żadnego pisma. Zapraszamy do lektury wprowadzenia do nowej wystawy czasowej.
„Nie żył obojętnie”. Relacja z uroczystego nadania ulicy imienia Dow Bera Meiselsa
1 października o 12:00 rabin Dow Ber Meisels ponownie został patronem ulicy na warszawskim Muranowie. Naczelny rabin Warszawy (1856-1870) był wybitnym polskim patriotą, przez całe życie zabiegał o poparcie Żydów dla wyzwolenia Polski spod władzy rosyjskiej i przyznanie mniejszości żydowskiej pełni praw obywatelskich. Przeczytaj relację z wydarzenia.
Polska Józefa Hena. Zapraszamy na konferencję online 8-9 listopada 2021
Zapraszamy na konferencję poświęconą twórczości Józefa Hena. Wydarzenie rozpocznie się w poniedziałek 8 listopada 2021 roku. Podczas konferencji odwiedzi nas – w 98. rocznicę swoich urodzin – sam Józef Hen. Cała konferencja będzie transmitowana w serwisie Youtube, będą też towarzyszyć jej projekcje filmów "Prawo i pięść" (ze scenariuszem Józefa Hena) oraz "Hen i wojna".
Rabin wraca na Muranów. Kim był Dow Ber Meisels?
1 października nowym patronem ulicy na warszawskim Muranowie zostanie Dow Ber Meisels – zadecydowali stołeczni radni na wniosek Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma. Naczelny rabin Warszawy w latach 1856-1870 był wielkim patriotą, który przez całe życie wspierał walkę Polaków o wyzwolenie spod władzy Rosji i zabiegał o przyznanie Żydom pełni praw obywatelskich. Uroczyste odsłonięcie tablicy z jego imieniem odbędzie się w piątek o godzinie 12:00 na rogu ul. Józefa Lewartowskiego i Meiselsa (dotychczasowa ulica Niska).
Simchat Tora – radość Tory
O zmierzchu 28 września według kalendarza gregoriańskiego rozpoczyna się Simchat Tora – święto kończące okres Sukot. Jest ono jednocześnie końcem i początkiem rocznego cyklu czytania Tory.
„Kto w Europie przechrztą nie jest?”. Cyprian Norwid i Żydzi
200 lat temu, 24 września 1821 r., w Głuchach koło Radzymina urodził się Cyprian Kamil Norwid. Poeta, dramaturg, prozaik, rzeźbiarz, był osobnym i wszechstronnym twórcą, kontynuatorem romantyzmu, który przekraczał jego estetykę. Zapomniany przez współczesnych, został „odkryty” w dobie Młodej Polski i doceniony jako jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Z okazji rocznicy urodzin artysty przypominamy wiersz „Żydowie polscy” i inne jego wypowiedzi o Żydach.
Sukot – Święto Namiotów
Już od końca Dnia Pojednania Żydzi budują szałasy, w których będą mieszkać przez siedem dni, by wypełnić nakaz zapisany w Biblii. Święto Namiotów rozpoczyna się 15 dnia miesiąca tiszri, pięć dni po Jom Kipur.
Spacer w piekle. Zdjęcia Heinricha Josta z getta warszawskiego
19 września 1941 r. sierżant Wehrmachtu Heinrich Jöst miał urodziny. Chciał zobaczyć, jak wygląda życie w getcie warszawskim, oficjalnie nazywanym przez Niemców „żydowską dzielnicą mieszkaniową”. Wziął ze sobą aparat fotograficzny i wykonał 140 zdjęć. Co zobaczył Jöst „po tamtej stronie” muru getta?
Nowości w Bibliotece ŻIH – wrzesień 2021
W ostatnich tygodniach zbiory naszej Biblioteki poszerzyły się o kolejne ciekawe pozycje. Niektóre książki mamy jako jedyna biblioteka w Polsce, a ze wszystkich można korzystać w naszej czytelni.
Jom Kipur – Dzień Pojednania
Święto Jom Kipur przypada dziesiątego dnia miesiąca tiszri. Jego nazwa tłumaczy się jako Dzień Pojednania, Pokuty lub Przebłagania.
Przypadek i los. 100. rocznica urodzin Stanisława Lema
100 lat temu, 12 lub 13 września 1921 roku, we Lwowie urodził się Stanisław Herman Lem, najwybitniejszy polski twórca science fiction i jeden z najważniejszych autorów tego gatunku na świecie. Możliwe, że w akcie urodzenia podano datę 12 września, żeby uniknąć „pechowej” trzynastki. Przypadek – szczęśliwy albo nieszczęśliwy – odgrywał decydującą rolę w życiu Lema, również podczas II wojny światowej. Co robił Lem w latach okupacji? Jakie znaczenie mogły mieć przeżycia z tych lat dla jego utworów?
Bibliografia zawartości Biuletynu ŻIH i Kwartalnika Historii Żydów dostępna online
Biblioteka ŻIH przygotowała bibliografię zawartości Biuletynu ŻIH i Kwartalnika Historii Żydów za lata 1949 – 2020. Informacje o 1975 artykułach, które ukazały się w obu czasopismach dostępne są online.
Otwarcie Wielkiej Synagogi w Warszawie
26 września 1878 r. – w święto Rosz ha-Szana – została otwarta Wielka Synagoga w Warszawie.
Rosz ha-Szana. Żydowski Nowy Rok 5782
O zachodzie słońca w poniedziałek 6 września (według kalendarza gregoriańskiego) rozpocznie się żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana 5782. Dwudniowe święto, nazywane „Świętem Trąbek“, potrwa do zachodu słońca 8 września.
Pomnik inny niż wszystkie. Relacja z finisażu instalacji „Ławki”
31 sierpnia o 18:00 zdemontowaliśmy instalację „Ławki”, ustawioną na ulicy Stare Nalewki na Marsz Pamięci 22 Lipca 2021 w celu upamiętnienia żydowskich nauczycieli z getta warszawskiego, wywiezionych w lecie 1942 roku do Treblinki. Moduły trafiły do warszawskich szkół i instytucji, gdzie rozpoczną nowe życie.
„Alarm”. 82. rocznica agresji Niemiec na Polskę
82 lata temu, 1 września 1939 r. Niemcy zaatakowały Polskę – zaczęła się II wojna światowa. Od pierwszego dnia agresji niemieckie lotnictwo bombardowało Warszawę. Aż do kapitulacji miasta ataki lotnicze doprowadziły do śmierci kilku tysięcy osób. Przypominamy wiersz „Alarm" Antoniego Słonimskiego z 1939 r.
Wydarzenie „Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć” odwołane
Z powodu choroby prelegentki odwołujemy wydarzenie „Żydzi na Bałkanach. Kultura, język, pamięć”, które miało odbyć się 2 września o 18:00 w ramach „Czwartku na Tłomackiem”. Spotkanie odbędzie się w nowym terminie, prawdopodobnie pod koniec roku.
Zobacz materiały z getta łódzkiego w zbiorach ŻIH
Najdłużej ze wszystkich gett w okupowanej Polsce przetrwało getto łódzkie – do sierpnia 1944 r. Jednak i ono było skazane na zagładę. 77 lat temu Niemcy zakończyli wywózkę jego mieszkańców do Auschwitz. Zachęcamy do oglądania i czytania bogatych materiałów z getta łódzkiego należących do zbiorów ŻIH w naszym portalu Centralna Biblioteka Judaistyczna.
25 sierpnia. Rocznica urodzin Izraela Poznańskiego, „króla bawełny” z Łodzi
188 lat temu urodził się Izrael Poznański, jeden z największych fabrykantów Łodzi II połowy XIX wieku. Uważany przez niektórych za wyzyskiwacza, przez innych za wybitnego biznesmena i filantropa, zachowywał żydowskie tradycje, w których był wychowany, i na produkcji wyrobów bawełnianych budował prywatne imperium.
Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Poznaj historie bohaterów ruchu oporu
23 sierpnia, w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzimy Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Wraz z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność zachęcamy do obejrzenia filmów o Jaanie Krossie, Kazimierzu Moczarskim i innych postaciach ruchu oporu przeciw nazizmowi i komunizmowi.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij