„Całkowita separacja”. Obejrzyj prezentację wystawy czasowej „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”

01.01.2021
Autor: Przemysław Batorski
Zapraszamy do obejrzenia miniaturowej wirtualnej prezentacji wystawy czasowej "Gdzie jesteś? Rdz 3,9" przygotowanej na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego.
prezentacja_getto80_2.png

„Do pieca ze wszystkimi dotychczasowymi obrazami głodu. Kto nie przeżył lat 1941–1942 w warszawskim lub innym getcie, nie ma o tym bladego pojęcia” – zapisała w swoim dzienniku Rachela Auerbach w lecie 1942 roku.

Relacje Auerbach, Marka Edelmana, Abrahama Lewina, Gustawy Jareckiej i dziesiątek innych autorów, nieraz anonimowych, w większości ofiar getta warszawskiego, wybrzmiewają na wystawie „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”. Towarzyszą im zdjęcia wykonane na ulicach getta oraz rysunki artystów, takich jak Gela Seksztajn, Witold Lewinson, Teofila Langnas (Teofila Reich-Ranicka), Beniamin Rozenfeld. Świadectwa i prace zachowują w pamięci życie i śmierć w warunkach, jak nazwał to Edelman, „całkowitej separacji” od świata zewnętrznego.

 

Obecnie nie możemy zaprosić Państwa do obejrzenia wystawy na miejscu w Instytucie. Zachęcamy jednak do obejrzenia prezentacji i liczymy na Państwa wizytę po zniesieniu obostrzeń pandemicznych.

 

 

MKiDN.jpg [18.64 KB]

Wystawa jest częścią obchodów 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego organizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH