„Całkowita separacja”. Obejrzyj prezentację wystawy czasowej „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”

Autor: Przemysław Batorski
Zapraszamy do obejrzenia miniaturowej wirtualnej prezentacji wystawy czasowej "Gdzie jesteś? Rdz 3,9" przygotowanej na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego. Od 10 maja zapraszamy ponownie do odwiedzenia Żydowskiego Instytutu Historycznego.
prezentacja_getto80_2.png

„Do pieca ze wszystkimi dotychczasowymi obrazami głodu. Kto nie przeżył lat 1941–1942 w warszawskim lub innym getcie, nie ma o tym bladego pojęcia” – zapisała w swoim dzienniku Rachela Auerbach w lecie 1942 roku.

Relacje Auerbach, Marka Edelmana, Abrahama Lewina, Gustawy Jareckiej i dziesiątek innych autorów, nieraz anonimowych, w większości ofiar getta warszawskiego, wybrzmiewają na wystawie „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”. Towarzyszą im zdjęcia wykonane na ulicach getta oraz rysunki artystów, takich jak Gela Seksztajn, Witold Lewinson, Teofila Langnas (Teofila Reich-Ranicka), Beniamin Rozenfeld. Świadectwa i prace zachowują w pamięci życie i śmierć w warunkach, jak nazwał to Edelman, „całkowitej separacji” od świata zewnętrznego.

 

Zachęcamy do obejrzenia prezentacji i liczymy na Państwa wizytę w Instytucie.

 

Zobacz też: Na niebie w getcie nie ma horyzontu. Animacje towarzyszące wystawie „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”

 

 

MKiDN.jpg [18.64 KB]

Wystawa jest częścią obchodów 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego organizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma. Została dofinansowana ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH