Przejdź do menu głównego
Przejdź do treści
Header Menu
Wesprzyj
Kontakt
Wizyta
A-
A+
PL
EN
>
Menu
Aktualności
Wydarzenia
Oneg Szabat
O Archiwum Ringelbluma w skrócie
Biogramy członków grupy Oneg Szabat
Historie z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy
O Programie Oneg Szabat
Projekty Programu Oneg Szabat
Tłumaczenia Archiwum Ringelbluma na angielski
Publikacje
Edukacja
Ambasadorowie
Upamiętnienie
Wystawy
Pełna edycja Archiwum Ringelbluma
Zbiory Archiwum Ringelbluma online
Zbiory
Regulamin korzystania ze zbiorów
Zbiory online
Centralna Biblioteka Judaistyczna
DELET
Opis zbiorów
Digitalizacja
Archiwum
FAQ
Sztuka
Opis zbiorów muzealnych
Dokumentacja Dziedzictwa
Opis zbiorów
Biblioteka
Opis zbiorów
Katalog elektroniczny biblioteki
Bazy danych
Materiały pomocnicze
Nowości biblioteki
Zaproponuj do zbiorów
Konserwacja
Inwentarze
Nauka
Seminaria naukowe
Projekt EHRI
Obszary badań
Polski Słownik Judaistyczny
Konkurs im. Majera Bałabana
Wirtualna encyklopedia getta warszawskiego
Badanie grobów wojennych
Wystawy
„Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
Mała Synagoga na Tłomackiem
Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów
Serce tamtego miasta
O wystawie
Kup bilet
Godziny otwarcia
Edukacja
Oferta zajęć edukacyjnych
Spacery
Wykłady i zajęcia
Warsztaty
Warsztaty w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe
Oprowadzania po wystawach
Uczniowie
Słonimscy – gra terenowa
Studenci
Nauczyciele
Akademie dla nauczycieli
Konkursy
Seniorzy
Wydawnictwo
O Wydawnictwie ŻIH
Współpraca promocyjna i recenzje
Wydaj u nas książkę
Genealogia
Szukanie korzeni
Historia nazwisk
Potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego
Wyjątkowe historie
Możesz pomóc
Kontakt
O Instytucie
Misja
Historia
Rada Programowa
Dyrekcja
Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe – Fundusze Norweskie i EOG
Instytucje partnerskie
Wesprzyj
Kontakt
Wolontariat w ŻIH
Dostępność
Księgarnia na Tłomackiem
O Księgarni na Tłomackiem
Kwartalnik Historii Żydów
Kwartalnik online
Social Menu
Strona główna
Aktualności
Aktualności
Zostań wolontariuszem Żydowskiego Instytutu Historycznego!
Pamięci Władysława Szpilmana
Marsz Pamięci 2025
Rocznica urodzin Mariana Turskiego (1926-2025)
Przeglądaj:
Wszystkie kategorie
Archiwum Ringelbluma i Oneg Szabat
Getto warszawskie
Getto łódzkie
Zagłada
Genealogia
Publikacje ŻIH
Żydowska Warszawa
Relacje
Postacie
Historia Żydów
Duchowość
Żydowski Instytut Historyczny
Kultura
Garstka straceńców w beznadziejnej walce. Powstanie w getcie warszawskim
19 kwietnia 1943 r. Niemcy weszli do getta warszawskiego. Powitał ich ogień powstańców, młodych ludzi z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego. Świadkiem przygotowań i walk był twórca Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, Emanuel Ringelblum.
Dzień Niepodległości Izraela
Od wczorajszego wieczoru (14.04) w Izraelu trwa Jom haAcmaut, czyli Dzień Niepodległości Izraela. Dzień wcześniej zakończyło się święto Jom haZikaron, upamiętniające poległych żołnierzy izraelskich.
78. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim – transmisja online
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma wraz z Towarzystwem Społeczno–Kulturalnym Żydów w Polsce i Muzeum Getta Warszawskiego zapraszają do wspólnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
„Żydzi walczący o Polskę” – książka pod patronatem ŻIH
„Uważali sprawę polską za swoją własną. Ramię w ramię z Polakami bili się o niepodległość. Walczyli i umierali za kraj, który kochali. Dzielili naszą radość ze zwycięstw i gorycz porażek. Czy o tym pamiętamy?”. Pytanie to stawia Marek Gałęzowski w książce o Żydach walczących w polskich siłach zbrojnych od XVIII do XX wieku, którą opublikowało Wydawnictwo Znak. Patronem publikacji jest Żydowski Instytut Historyczny.
„Meta grała całą dobę". Szmugiel w getcie warszawskim
Pomimo niemieckiego terroru, do głodującego getta warszawskiego nieustannie przemycano ogromne ilości towarów. Szmuglowano paczki z żywnością, przerzucając je przez mury i zrzucając z jadących tramwajów; wprowadzano do getta całe wozy z zaopatrzeniem, konie, a nawet fortepiany. Przedstawiamy fragmenty pracy o zjawisku szmuglu w getcie, napisanej w 1943 r. w konspiracji przez Mojżesza Passensteina, byłego żydowskiego policjanta.
Dr Karolina Szymaniak i dr Agnieszka Żółkiewska na konferencji „Kobieta żydowska – nowe badania i perspektywy badawcze"
W dniach 26-28 kwietnia 2021 r. odbędzie się ogólnopolska konferencja naukowa online „Kobieta żydowska – nowe badania i perspektywy badawcze" organizowana w Krakowie przez Polskie Towarzystwo Studiów Żydowskich. Wystąpią na niej pracowniczki działu naukowego Żydowskiego Instytutu Historycznego: dr Karolina Szymaniak i dr Agnieszka Żółkiewska. ŻIH jest jednym z partnerów konferencji.
Legenda mordu rytualnego i jej transformacje na przestrzeni wieków
Legenda mordu rytualnego to przekonanie, że Żydzi mordują chrześcijańskie dzieci dla krwi. Należy ona do najmocniej utrwalonych w Europie antyżydowskich fantazmatów. Powstała w połowie XII wieku i przetrwała do II połowy XX wieku. Przez 800 lat zbierała krwawe żniwo w postaci śmierci tysięcy niewinnych ludzi zamęczonych torturami, spalonych na stosie lub zamordowanych w pogromach, będących wynikiem nienawiści tłumów.
„Przybyłem z bardzo daleka, by przynieść niedobrą nowinę”. Primo Levi
11 kwietnia 1987 r. w Turynie zmarł Primo Levi. Jego śmierć mogła być nieszczęśliwym wypadkiem albo samobójstwem. O włoskim pisarzu, autorze „Pogrążonych i ocalonych" i „Układu okresowego", pisze Karolina Ziółkowska z Księgarni na Tłomackiem.
„Żydzi są także naszymi braćmi”. Rocznica śmierci Michała Landego
160 lat temu, 8 kwietnia 1861 r., carskie wojsko krwawo stłumiło manifestację patriotyczną na Placu Zamkowym w Warszawie. Jedną z osób ranionych tego dnia był Michał Landy, 17-letni żydowski uczeń. Zmarł następnego dnia w Szpitalu św. Rocha przy Krakowskim Przedmieściu.
Artur Eisenbach – historyk, dyrektor ŻIH, przyjaciel Emanuela Ringelbluma
Artur Eisenbach urodził się 7 kwietnia 1906 r. w Nowym Sączu. Był historykiem, przyjacielem Emanuela Ringelbluma, a także jego szwagrem. Wojnę spędził w Związku Radzieckim. Jego żona i córka zostały zamordowane pod niemiecką okupacją. Po wojnie został pracownikiem ŻIH, w 1966 r. jego dyrektorem. Po śmierci Eisenbacha do Archiwum ŻIH trafiły jego fotografie, notatki, materiały i dokumenty.
Ostatni prawdziwi komuniści. O „Pokoleniu” Jaffa Schatza
„«Moi starzy przyjaciele mieli rodziny, dzieci, a ja miałem partię i towarzyszy (…). Nie żyliśmy własnym życiem, żyliśmy życiem partii i problemami ruchu. (…) Ożeniłem się z partią, moje życie osobiste musiało poczekać»”. W „Pokoleniu” Jaff Schatz przedstawia losy polskich Żydów komunistów, którzy dojrzewali w warunkach międzywojennej dyskryminacji i antysemityzmu, po 1944 r. uczestniczyli w budowaniu nowego systemu, a po 1968 r. zostali w większości zmuszeni do opuszczenia kraju. Ich dzieje są „pryzmatem ukazującym gamę procesów społecznych i politycznych, które ukształtowały polską historię XX wieku”.
Rocznica zbrodni katyńskiej. Ilu oficerów pochodzenia żydowskiego zostało zamordowanych wiosną 1940 roku?
81 lat temu NKWD zamordowało w Katyniu, Twerze i Charkowie prawie 22 tysiące polskich oficerów, wśród nich kilkuset pochodzenia żydowskiego. Prezentujemy sylwetki siedmiu z nich.
Walka o czytelników. Najważniejsze dzienniki żydowskie w dwudziestoleciu międzywojennym
W latach 1918-1939 gazety były dominującym medium społecznego przekazu. Rozkwitała w tym czasie prasa żydowska, wydawana w języku jidysz, polskim, a także hebrajskim. Dwa najważniejsze dzienniki jidyszowe tamtego okresu powstały jeszcze przed I wojną światową: „Hajnt” w 1908 r. i „Der Moment” w 1910 r. Ostatnie ich numery ukazały się we wrześniu 1939 r.
Wesołego i koszernego Pesach!
Życzenia na Pesach.
Pesach – Święto Przaśników
Pesach nazywane jest również Świętem Wyjścia, Świętem Ominięcia albo Świętem Przaśników. Zaczyna się zawsze 14 dnia miesiąca Nissan – w roku 5781 kalendarza żydowskiego będzie to sobota 27 marca według kalendarza gregoriańskiego – i będzie trwać do 21 Nissan, w tym roku do niedzieli 4 kwietnia.
Tora jako... Cykl spotkań o Torze
Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań poświęconych Torze, który rozpocznie się w kwietniu 2021 r. Prowadzącym będzie dr Arje Krawczyk. Cykl odbędzie się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.
Solidarność była postawą heroiczną
Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 24 marca 2021 r.
110 dni w bunkrze. Rysunki Henryka Becka
75 lat temu, 23 marca 1946 r. zmarł Henryk Beck, wzięty lekarz, malarz i rysownik, robinson warszawski, autor cyklu „Bunkier” przechowywanego w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego. Rysunki Henryka Becka są zapisem trzech miesięcy życia w kryjówce w ruinach Warszawy, oczekiwania na ocalenie.
Arka przetrwania. Cykl spotkań o świętach żydowskich
Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań poświęconych świętom żydowskim. Spotkania rozpoczynają się już w marcu, a poprowadzi je Maharat Miriam Gonczarska. Cykl odbędzie się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.
„Trzeba nieść pomoc do końca”. Adina Blady-Szwajger
Mówiła, że trzeba nieść pomoc do końca, „ale przedtem trzeba stać się kawałkiem drewna". 21 marca 1917 r. urodziła się Adina Blady-Szwajger, pediatra, lekarka szpitala dziecięcego w getcie warszawskim, łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej, warszawianka. Towarzyszyła chorym i umierającym dzieciom aż na Umschlagplatz.
{{ item.title }}
{{ item.description }}
WCZYTAJ WIĘCEJ
Firmy Rotator
Serwis wykorzystuje pliki cookie do celów statystycznych. Jeśli się na to nie zgadzasz, wyłącz obsługę plików cookie w swojej przeglądarce internetowej.
Zamknij