Akademia zimowa ŻIH 2023

Autor: Dział Edukacji ŻIH
W pierwszy grudniowy weekend (2–3 grudnia 2023 roku) odbyła się kolejna edycja Akademii Zimowej Żydowskiego Instytutu Historycznego. Do Warszawy zjechali się edukatorzy i edukatorki z różnych miejsc w Polsce, którzy w codziennej pracy z młodzieżą szczególny nacisk kładą na poznawanie historii i kultury lokalnych społeczności żydowskich, twórczo promują idee tolerancji i wielokulturowości. Dwudniowy intensywny pobyt obfitował w wykłady, oprowadzania po wystawach, warsztaty oraz spacer w prawdziwie zimowej aurze.
okładka.jpg

Na początku pierwszego dnia wydarzenia, po oficjalnym przywitaniu gości przez Pawła Bysko, kierownika Działu Edukacji ŻIH, uczestniczki i uczestnicy mieli okazję się zapoznać, opowiedzieć parę słów o sobie i swojej działalności. Następnie po wystawie stałej Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu oprowadził ich Szymon Pietrzykowski, pracownik Działu Edukacji. Zaakcentowany został szczególny moment w historii grupy Oneg Szabat, gdy na początku 1942 r., pod wypływem napływających relacji o masowych mordach na froncie wschodnim i funkcjonowania obozów śmierci, zasadniczej zmianie uległo działanie grupy – od dokumentacji życia wewnątrz murów do alarmowania o Zagładzie. W kolejnym punkcie historię Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz ofertę edukacyjną przedstawił Paweł Bysko, natomiast kierownik Działu Digitalizacji ŻIH, Krzysztof Czajka-Kalinowski, zaprezentował możliwości portalu edukacyjno-badawczego DELET do wykorzystania w lekcjach z uczniami. Wybrane przykłady z bogatych zasobów archiwalnych ŻIH pokazała kierowniczka Archiwum, Agnieszka Reszka. Po zainaugurowanej 10 listopada 2023 roku i trwającej do 16 czerwca 2024 roku wystawie czasowej „Niewielkie resztki z Solnej". Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady oprowadziła jej kuratorka i kierowniczka Działu Sztuki, Zuzanna Benesz-Goldfinger. Goście mieli okazję zapoznać się z twórczością i biografią tego niezwykłego artysty – wychowanka Domu Sierot, ocalałego z getta białostockiego i licznych obozów. Dzień zakończył się wizytą w zaprzyjaźnionym Muzeum Warszawy na wystawie czasowej Moi Ver poświęconej kolejnemu awangardowemu żydowskiemu artyście – Moshemu Vorobeichikowi.

Drugi dzień Akademii rozpoczął spacer śladami kobiet z grupy Oneg Szabat. Przewodniczką po miejscach związanych m.in. z Rachelą Auerbach, Gustawą Jarecką, Blumą Wasser czy Cecylią Słapakową była Małgorzata Smreczak z Działu Edukacji ŻIH. Po powrocie na Tłomackie goście mieli okazję wysłuchać dwóch wykładów. O różnych aspektach funkcjonowania Domu Sierot, biografiach Janusza Korczaka, Stefanii Wilczyńskiej i wybranych wychowanków (w tym Celnikiera) opowiedziała dr Agnieszka Witkowska-Krych, również z Działu Edukacji, autorka nagradzanej publikacji Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim. Z kolei dr Zofia Trębacz z Działu Naukowego przybliżyła zagadnienie emigracji Żydów z Polski w dwudziestoleciu międzywojennym w oparciu o ważna monografię swojego autorstwa Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935-1939. Warsztat Gra miejska w edukacji przeprowadził Marcin Mitzner – właściciel i dyrektor programowy firmy Games Development. Uczestniczki i uczestnicy Akademii mogli dowiedzieć się m.in., jakie powinny być cechy skutecznej gry miejskiej i poznać rozmaite praktyczne wskazówki do wykorzystania przy własnych inicjatywach. Zapowiedziana została również przygotowywana we współpracy z ŻIH gra miejska śladami rodu Słonimskich.

Finałowym punktem było oficjalne podsumowanie, wręczenie dyplomów oraz wspólne zdjęcie. Serdeczne dziękujemy za wspólnie spędzony wartościowy czas i już teraz zapraszamy na Akademię Letnią w lipcu przyszłego roku.

 

 

Wydarzenie jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants.

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dział Edukacji ŻIH