Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady
ZIH_Wystawa_Celnikier-www_2000x3000_PL_13-X-23(1).jpg

„Niewielkie resztki z Solnej" to wystawa poświęcona powojennej, młodzieńczej twórczości Izaaka Celnikiera, wielkiego artysty żydowskiego ocalałego z Zagłady. Po raz pierwszy na wystawie będzie można zobaczyć prace, które powstały zaraz po wojnie – rysunkowe ilustracje do opowiadań Awroma Rejzena i wierszy Dawida Sfarda. Wśród pokazanych na wystawie prac widać inspiracje i nawiązania do dzieł mistrzów Celnikiera: Leonarda da Vinci, Rembrandra, van Gogha, a przede wszystkim Pabla Picassa i Francisca Goi.

Izaak Celnikier urodził się w Warszawie w 1923 roku, w dzieciństwie przebywał w Domu Sierot Janusza Korczaka. W chwili wybuchu wojny wyjechał z rodziną do Białegostoku, od 1941 roku przebywał w tamtejszym getcie. Po likwidacji getta białostockiego Izaak Celnikier przeszedł kolejno przez niemieckie obozy w Stutthof, Auschwitz, Flossenbürgu i Dachau. Po wojnie studiował malarstwo monumentalne, a w 1957 roku wyjechał na stypendium do Paryża, gdzie mieszkał i tworzył do końca życia. Zmarł w 2011 roku. 

Niedługo przed wyjazdem do Francji Celnikier nawiązał współpracę z wydawnictwem „Idisz Buch”. Stworzył ilustracje do jidyszowych publikacji: Ojsgewełte werk (Dzieł wybranych) Abrahama Rejzena i Lider (Wierszy) Dawida Sfarda – publikacji jak dotąd nietłumaczonych na język polski. Ilustracje, których Celnikier nigdy w ostatecznej publikacji nie widział, ponieważ zostały wydane po jego wyjeździe z Polski, zawierają zakodowane treści odnoszące widza do biografii artysty. Rysunki tworzą tym samym równoległą narrację względem tekstu, który ilustrują. W swoim dziele Celnikier projektował osobiste doświadczenie Zagłady na historie Rejzena pochodzące z czasów wcześniejszych, niektóre zaś opowiadania interpretował jako prefigurację Zagłady i dawał temu wyraz w tworzonych ilustracjach. 

Wystawa jest próbą odczytania biografii Celnikiera w ilustracjach do jidyszowych opowiadań i wierszy. Ukazujemy, w jaki sposób te tworzone przed wyjazdem z Polski rysunki można odczytywać jako szkice do wielkoformatowych obrazów tworzonych już we Francji, a odwołujących się do jednego pierwowzoru – obrazów z getta utrwalonych w pamięci artysty. 

 

Program wydarzeń towarzyszących

Na wszystkie wydarzenia towarzyszące wystawie wstęp wolny.

Godziny otwarcia

Bilety online na wystawę

W poniedziałki wstęp na wystawę „Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady" jest darmowy.

Katalog wystawy

 

Dyrektor
Monika Krawczyk

Kuratorka wystawy
Zuzanna Benesz-Goldfinger

Realizacja wystawy
Marta Kapełuś, Michał Krasicki, Zuzanna Benesz-Goldfinger, Jakub Bendkowski

Projekt aranżacji i projekt graficzny
Kuba Maria Mazurkiewicz

Współpraca
Sara Francuz

Projekt plakatu
To/studio

Wykonawca scenografii
Pracownia KONTRA Tomasz Marzec

Projekt i wykonanie murali
Paulina Włostowska, Michał Szczęsny Szuwar

Tłumaczenia opowiadań Awroma Rejzena i wierszy Dawida Sfarda z języka jidysz
Magdalena Wójcik, Marek Tuszewicki, Agnieszka Żółkiewska

Tłumaczenie na język angielski
Zofia Sochańska, Aleksandra Szkudłapska

Redakcja językowa i korekta
Jolanta Rudzińska

Opieka konserwatorska
Violetta Bachur, prof. Joanna Czernichowska

Komunikacja i marketing
Franciszek Bojańczyk, Anna Dobrowolska-Balcerzak, Aleksandra Galant, Natasza Majewska

Program wydarzeń towarzyszących
Anna Ekielska

Osoby i instytucje użyczające obiekty i prawa do publikacji
Anne Szulmajster-Celnikier, Jacob Celnikier, Sarah Celnikier, Yoshua Celnikier
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim
Muzeum Plakatu w Wilanowie
Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
Biblioteka Narodowa
Korczakianum, pracownia naukowa Muzeum Warszawy
Archiwum Akademii Sztuk Pięknych
Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy Biblioteka Główna
Województwa Mazowieckiego
Tygodnik „Polityka”
Yad Vashem Art Museum
Ghetto Fighters House
Galeria Moravska w Brnie

Podziękowania
Marta Kapełuś, Michał Krasicki, Jakub Bendkowski, Piotr Rypson, Magdalena Wójcik, Marek Tuszewicki, Joanna Pikuła, Anna Jaroszuk, Monika Krawczyk, Małgorzata Sołtysik, Dariusz Lipowski, Marzena Mikos, Adam Barbasiewicz, Helena Datner, Anne Szulmajster-Celnikier, Jacob Celnikier, Yoshua Celnikier, Sarah Celnikier, Barbara Majewska, Katarzyna Rodrigo-Pereira, Kuba Maria Mazurkiewicz, Renata Piątkowska, Jerzy Malinowski, Włodzimierz Lewin, Filip Sfard, Joanna Nalewajko-Kulikov, Jacek Antoni Zieliński, Marta Ciesielska, Marcin Lachowski, Piotr Słodkowski, Luiza Nader, Dorota Jarecka, Anna  Landau-Czajka, Barnabé Moinard, Clara Daguin, Zofia Mioduszewska-Wajszczak, Maria Braunstein, Jan Grądzki, Miriam Böhm, Violetta Bachur, Franciszek Bojańczyk, Anna Dobrowolska-Balcerzak, Anna Ekielska, Natasza Majewska, Aleksandra Galant, Paweł Fijałkowski, Noam Silberberg, Aleksandra Sajdak, Anna Przybyszewska-Drozd, Alicja Kościan, Zbigniew Sochoń, Agnieszka Jeż, Magdalena Bendowska, Wiktor Sybilski, Agnieszka Reszka, Monika Taras, Krzysztof Czajka-Kalinowski, Grzegorz Kwolek, Agnieszka Żółkiewska, Karolina Szymaniak, Magdalena Siek, Tomasz Kunicki-Goldfinger, Agata Kunicka-Goldfinger, Teresa Śmiechowska, Maria Żórowska, Jakub Małek, Kacper Piszczek, Anna Duńczyk-Szulc, dr Ewa Rogalewska, Jolanta Szczygieł-Rogowska, Joanna Tomalska-Więcek, Marta Surowiec, Danuta Godyń

 

Organizator

Screenshot 2023-10-24 at 14-32-30 231013_zih_celnikier_kolofon.pdf.png [89.12 KB]

Partner

logo_muzeum_2018_rgb.jpg [63.48 KB]

Patroni medialni

Screenshot 2023-10-24 at 14-33-53 231013_zih_celnikier_kolofon.pdf.png [29.73 KB]

Dzień: 10.11.2023
Godzina: 09:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny