Chanuka pełna światła. Uroczysty koncert chanukowy 2023/5784

Autor: Natasza Majewska
7 grudnia już po raz trzeci spotkaliśmy się w Filharmonii Narodowej, by uroczystym koncertem świętować Chanukę i zakończenie kolejnego roku intensywnej pracy Żydowskiego Instytutu Historycznego.
okładka.jpg

fot. Andrzej Stawiński

W tegorocznym programie znalazło się niezwykle efektowne oratorium Juda Machabeusz Georga Friedricha Händela w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza. Partie solowe zaśpiewali Aneta Kapla-Marszałek (sopran), Anna Krawczuk (alt) i Krzysztof Matuszak (bas). Uroczystość jak co roku poprowadził Andrzej Sułek.

– Chanuka to radosne święto, podczas którego wspominamy wyzwolenie Izraela spod władzy Greków – rozpoczęła od przybliżenia historii święta dyrektorka ŻIH Monika Krawczyk. – Na pamiątkę tego wydarzenia sprzed prawie 2200 lat Żydzi przez osiem dni po zmroku zapalają świeczki chanukowe – każdego dnia o jedną więcej. Śpiewają przy tym pieśń Maoz cur, hymn na cześć Boga, odmawiają błogosławieństwa i cieszą się ze zwycięstwa światła nad ciemnością, tak fizyczną, jak i duchową. Życzę Państwu Bożego błogosławieństwa z okazji wszystkich nadchodzących świąt i Chanuki pełnej światła. Niech blask świec chanukowych połączy nas dzisiaj we wspólnym przeżywaniu tej radości i zachęci do budowania więzi i dobrych relacji. Wesołych i pogodnych świąt!

Pierwszą świecę na tegorocznej chanukii zapalił rabin Szalom Dow Ber Stambler.

– Słowo „Chanuka” to jest z rdzenia hebrajskiego słowa chinuch: edukacja i wychowanie – mówił. – To święto jest piękną okazją dla każdego dobra. Każdy rodzic, każdy nauczyciel powinien upewnić się, że dzieci wokół niego mają dobrą edukację. Że mają atmosferę, mają warunki i mają jasne wartości co do praw człowieka, co do wzajemnego szacunku. Dzisiaj zapalimy jedną świecę, ale jutro to już nie wystarczy i będą dwie świece, i trzy świece – bo jeśli chodzi o dobre rzeczy, to to, co było wczoraj wystarczające, dzisiaj już nie jest wystarczające i trzeba dodać i dodać – aż do liczby osiem, która jest symbolem nieskończoności.

– A więc świętujmy teraz Chanukę, to święto światła, żebyśmy zawsze pamiętali różnicę między złem a dobrem i wspierali dobro – zakończył część oficjalną ambasador Izraela Yacov Livne.

Po zapaleniu świecy i poznaniu fascynującej historii powstania oratorium Juda Machabeusz, którą przedstawił nam Andrzej Sułek, mogliśmy wsłuchać się w tę muzyczną opowieść o zwycięstwie, które co roku świętujemy. Dziękujemy za to wspólne świętowanie i jeszcze raz życzymy Państwu jak najwięcej dobra i światła – aż do nieskończoności.

 

Partnerami koncertu było Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Organizator:

Instytucja organizowana przez.png [138.45 KB]

Partnerzy:

MGW_logo_PL_czerwone.png [55.88 KB]tskz_logo_2021.jpg [576.38 KB]

Natasza Majewska   redaktorka strony internetowej ŻIH