ŻIH podpisał porozumienie o współpracy z Herzog College

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Dzięki porozumieniu obie instytucje będą mogły efektywnie korzystać ze swoich zasobów na rzecz badań nad dziedzictwem Żydów polskich. Żydowski Instytut Historyczny reprezentowała dyrektor Monika Krawczyk, a Herzog College – prof. Daniel Reiser.
herzog_porozumienie_1a.jpg

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i Herzog College są zainteresowane współpracą w zakresie:

  • badań nad żydowską historią, kulturą, religią i emigracją – zarówno w Polsce, jak i w Izraelu;
  • organizacji konferencji poświęconych tematom polsko-żydowskim, takim jak chasydyzm, dziedzictwo Janusza Korczaka i Sary Szenirer, żydowskie szkolnictwo w Polsce;
  • publikacji wspólnych numerów czasopism naukowych;
  • organizacji kwerend naukowych w Polsce dla badaczy i edukatorów zajmujących się dziejami Żydów polskich;
  • wymiany pracowników naukowych;
  • badań archiwalnych nad historią Żydów i judaistyką.

 

Założony w 1920 roku Herzog College cieszy się uznaniem na całym świecie jako jedno z najstarszych i największych kolegiów kształcenia nauczycieli w Izraelu. Obecnie ponad 3500 studentów pobiera nauki na czterech kampusach w Izraelu i seminariach szkoleniowych dla nauczycieli na całym świecie.

Centrala Herzog College mieści się w Jerozolimie, a jego obecnym patronem jest Yaakov Herzog (1921-1972), dyplomata, ambasador Izraela w Kanadzie.

Prof. Daniel Reiser kieruje Wydziałem Myśli Żydowskiej Herzog College w Jerozolimie. Specjalizuje się w filozofii chasydyzmu, współczesnej mistyce i teologii Zagłady. Od 2022 r. należy do Rady Redakcyjnej „Kwartalnika Historii Żydów", czasopisma naukowego ŻIH. Opracował hebrajską edycję kazań rabina Kalmana Kalonimusa Szapiry, które ukazały się nakładem Wydawnictwa ŻIH jako tom 25a pełnej edycji Archiwum Ringelbluma. Książkę można zamówić w Księgarni na Tłomackiem, a w wersji cyfrowej znaleźć w Centralnej Bibliotece Judaistycznej.  

Żydowski Instytut Historyczny