Zapraszamy na Marsz Pamięci 22 lipca 1942

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Przed 80 laty warszawska społeczność żydowska niemal przestała istnieć. W lecie 1942 roku Niemcy wywieźli do Treblinki blisko 300 tysięcy Żydów. Zapraszamy do udziału w corocznym Marszu Pamięci, upamiętniającym zamordowanych mieszkańców getta warszawskiego.
2022_marsz_plakat_fb_border.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną „Grossaktion” – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince zamordowali blisko 300 tysięcy Żydów. W Marszu Pamięci 22 lipca 2022 jak co roku oddamy hołd ofiarom wielkiej deportacji. W szczególny sposób wspominać będziemy żydowskich uchodźców i przesiedleńców z miast i miasteczek okupowanej Polski i Europy, którzy zmarli w getcie warszawskim z powodu głodu i chorób lub zostali zgładzeni w Treblince latem 1942 roku.

Co czwarta osoba w „dzielnicy zamkniętej” została przymusowo przesiedlona z miast takich jak Łódź, Płock, Sochaczew, Sierpc, Góra Kalwaria, Piaseczno, a także Berlin czy Hamburg. Uchodźcy i przesiedleńcy żyli w najgorszych warunkach i jako pierwsi zostali wysłani do Treblinki.

Marsz wyruszy 22 lipca br. o godz. 18:00 spod pomnika Umschlagplatz w Warszawie (ul. Stawki 10, róg Dzikiej) i przemierzy symboliczną trasę „od śmierci do życia”, która zakończy się na ul. Stare Nalewki – to tam przed wojną znajdowało się centrum żydowskiej Warszawy.

Wielka Akcja Likwidacyjna, opustoszała ul. Miła po wysiedleniu Żydów, zbiory ŻIH.jpg [493.83 KB]
Wielka Akcja Likwidacyjna, opustoszała ul. Miła po wysiedleniu Żydów,
zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma

Zwieńczeniem Marszu będzie koncert przygotowany przez wiolonczelistę i aranżera Michała Pepola we współpracy ze Sławą Przybylską, legendą polskiej sceny muzycznej. Jak co roku uczestnicy Marszu będą nieść symboliczne Wstążki Pamięci, z imionami zamordowanych przesiedleńców i uchodźców żydowskich. Na ul. Stare Nalewki stanie wystawa plenerowa poświęcona ich pamięci, zaprojektowana przez Jana Strumiłło, którą będzie można oglądać do 1 września. Wokół instalacji zaplanowaliśmy wydarzenia towarzyszące – szczegóły podamy wkrótce.

Więcej informacji tutaj

2022_Marsz_Pamięci_mapa.jpg [198.37 KB]
Trasa Marszu Pamięci 22 Lipca 1942

 

Kontakt dla mediów: promocja@jhi.pl

Żydowski Instytut Historyczny