Spotkanie przy drewnianym stole. Obejrzyj film o wystawie „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Nauczyciel, studentka, kierownik fabryki, rabin, pisarka. Eliasz Gutkowski, Salomea Ostrowska, Aleksander Landau, Szymon Huberband, Gustawa Jarecka. I wiele innych kobiet i mężczyzn – w sumie około 60 osób, które przyczyniły się do zachowania pamięci o warszawskiej „dzielnicy zamkniętej”. Obejrzyj drugi z cyklu sześciu filmów poświęconych wystawie stałej w ŻIH „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”.
wystawa_stala_film_stol_1_zw.jpg

„Różniło ich wiele – pochodzenie społeczne, stopień zamożności czy wykształcenia, sytuacja rodzinna, poglądy polityczne, stosunek do religii. Łączyła świadomość konieczności zapisywania, zbierania, dokumentowania codziennego życia w getcie warszawskim, tak, by oddać głos każdej i każdemu uwięzionemu tu Żydowi. Stworzyli w ten sposób wielogłosową opowieść, w której oddają głos uwięzionym Żydom. Dzięki nim słyszymy piosenkę śpiewaną przez żebrzące dzieci, sprzeczkę kobiet na dziedzińcu kamienicy, anegdoty i zakamuflowany język szmuglerów”.

W drugim z cyklu sześciu filmów edukacyjnych Olga Szymańska (Dział Edukacji ŻIH) skupia się na krótkich biografiach opisanych w szufladach symbolicznego stołu, przy którym spotykają się osoby związane z grupą Oneg Szabat.

___


Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

 

ZDK belka do druków PL.jpg [56.66 KB]

Żydowski Instytut Historyczny