Zwiedzanie byłego obozu zagłady Treblinka – obejrzyj film

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Zachęcamy do obejrzenia filmu przedstawiającego były obóz zagłady w Treblince, przygotowanego przez Dział Edukacji ŻIH we współpracy z Muzeum Treblinka. W latach 1942-1943 w obozie zagłady Treblinka Niemcy wymordowali około 900 tysięcy Żydów. 22 lipca 1942 r. pojechały tam pierwsze transporty z mieszkańcami getta warszawskiego. 2 sierpnia 1943 r. więźniowie wzniecili bunt.
treblinka_film_screen_2.jpg

Centralny monument na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II

 

Niemiecki nazistowski obóz zagłady Treblinka II został uruchomiony 23 lipca 1942 r. – tego dnia przyjechały do niego pierwsze transporty Żydów z getta warszawskiego.

2 sierpnia 1943 r. około godziny 16:00 rozpoczął się bunt więźniów, którzy zaatakowali niemieckich i ukraińskich strażników oraz podpalili budynki obozowe. Spośród ponad 700 uczestników buntu około 200 osobom udało się uciec poza granice obozu, a blisko 100 z nich przeżyło wojnę. Ostatnim powstańcem z Treblinki był zmarły w 2016 r., pochodzący z Częstochowy Samuel Willenberg, który co roku wraz z bliskimi odwiedzał Polskę na rocznicę 2 sierpnia i brał udział w uroczystościach.

Do obozu przez prawie półtora roku przybywały transporty z centralnej Polski i innych krajów okupowanej Europy. Codziennie Niemcy mordowali w komorach gazowych około 5-10 tysięcy osób przy użyciu gazów spalinowych z silnika czołgowego. Zwłoki pomordowanych zakopywali w ziemi, a później palili na olbrzymich rusztach w celu zatarcia śladów zbrodni. Ubrania i kosztowności przywiezione przez ofiary zagrabili i wywieźli do Rzeszy.

Treblinka jest największym cmentarzem polskich Żydów i jednym z największych cmentarzy polskich obywateli. Zamordowano w niej blisko 900 tysięcy Żydów, głównie z Warszawy, Białegostoku, Mazowsza i Podlasia, a także z Czech, Słowacji, Grecji, Jugosławii, Bułgarii, Austrii i Niemiec oraz około 2 tysiące Romów. Znane są nazwiska zaledwie około 45 tysięcy pomordowanych.

 

Treblinka II – niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942-1943)

zdjęcia i montaż: Michał Bojara

lektor: Waldemar Barwiński

reżyseria: Jacek Papis

tekst narracji: Dział Edukacji ŻIH

 

Przeczytaj więcej o wielkiej deportacji z getta warszawskiego i powstaniu w Treblince

Żydowski Instytut Historyczny