Pierwsza rocznica śmierci Jana Jagielskiego

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
W pierwszą rocznicę śmierci Jana Jagielskiego, który przez kilkadziesiąt lat współpracował z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej zebrała się grupa jego przyjaciół i współpracowników.
Jan_Jagielski_rocznica_śmierci.jpg

Fot. Grzegorz Kwolek (ŻIH)

 

W pierwszą rocznicę śmierci Jana Jagielskiego, który przez kilkadziesiąt lat pracował z Żydowskim Instytutem Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej zebrała się grupa jego przyjaciół i współpracowników. Dariusz Lipowski, wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego, odczytał list dyrektor Moniki Krawczyk: „Janek był pionierem badania i dokumentowania materialnego dziedzictwa żydowskiego i nieodłącznym symbolem Instytutu (…) Niech pamięć o Janku będzie dla nas inspiracją. Nauczmy się od niego, jak można wykonywać swoją misję z pasją i życzliwością”.

Joanna Fikus, sekretarz zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, podsumowała duchową spuściznę Jana Jagielskiego mówiąc, że „nauczył nas, jak pamiętać o polskich Żydach”. Głos zabrała również dr Ewa Koźmińska-Frejlak, która wspomniała lata przyjaźni i współpracy z Janem Jagielskim. – Janek szczodrze dzielił się z nami swoim zachwytem, odkryciami, fascynacjami – powiedziała, przybliżając postać Pana Janka nie tylko jako niestrudzonego badacza, ale i człowieka pełnego ciekawości i życzliwości.

Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich, nazwał Jana Jagielskiego „chodzącą encyklopedią”. Wspominał, jak przez lata, gdy pytano go o cmentarze żydowskie czy synagogi, odpowiadał, że nie trzeba iść do archiwum, bo wszystko wie pan Janek.

 

Niech jego dusza będzie związana w węzeł życia.

Jan Jagielski zmarł 17 lutego 2021 r.

Przeczytaj więcej o Janie Jagielskim

Żydowski Instytut Historyczny