Żydowski Instytut Historyczny na Imieninach Jana Kochanowskiego 2022
Zapraszamy do odwiedzin stoiska Żydowskiego Instytutu Historycznego w czasie dziesiątych Imienin Jana Kochanowskiego, znanych jako najhuczniej obchodzone imieniny w Warszawie! Wydarzenie odbędzie się w ostatnią sobotę czerwca (25 czerwca) 2022 roku w Ogrodzie Krasińskich.
kochanowski_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Zapraszamy do odwiedzin stoiska Żydowskiego Instytutu Historycznego w czasie dziesiątych Imienin Jana Kochanowskiego!

Przy stoisku nr 5 pojawią się autorzy i współautorzy publikacji wydawanych przez Wydawnictwo ŻIH!

_____

„Testament rabbiego Izraela Baal Szema/Cawaat ha-RIWaSz” to dwujęzyczna edycja najważniejszego i najbardziej znanego zbioru nauk i pouczeń religijnych Izraela ben Eliezera, zwanego Baal Szem Towem (1700-1760).

Ten charyzmatyczny mistyk plebejski i cudotwórca – uznany przez tradycję żydowską za założyciela i pierwszego nauczyciela chasydyzmu na ziemiach polskich – nie pozostawił po sobie żadnych własnych pism. Nauczanie Baal Szema znamy jedynie ze świadectw i notatek jego słuchaczy, publikowanych wiele lat po śmierci mistyka. Wszyscy wielcy cadycy i nauczyciele chasydyzmu drugiej połowy XVIII wieku uważani są za uczniów Izraela ben Eliezera lub uczniów jego uczniów.

O książce opowie jej redaktor, tłumacz, wybitny specjalista od duchowości żydowskiej, dr hab. Jan Doktór z Działu Naukowego ŻIH.

Więcej informacji: https://www.jhi.pl/wydawnictwo/testament-rabbiego-izraela-baal-szema,560

_____

„Oficjalnie nie figuruję. Pamiętnik 1939-1945” Tadeusza Neumana to wśród relacji wojennych pozycja wyjątkowa. Autor, jak i cała zasymilowana rodzina Neumanów-Goldfederów, należał do wyższych sfer II RP pod względem finansowym, towarzyskim, obyczajowym.

Z perspektywy zamożnego inteligenta Tadeusz Neuman opisuje w pamiętniku wojenną codzienność. Choć wiemy, że przeżył (swoje wspomnienia spisuje z dystansu, w 1947 r.), wartka narracja trzyma nas w napięciu – sprawia, że wprost nie sposób przerwać rozpoczętej lektury.

O książce opowie prawnuk autora, Franciszek Bojańczyk (ŻIH).

Więcej informacji: https://www.jhi.pl/wydawnictwo/oficjalnie-nie-figuruje-pamietnik-1939-1945-tadeusz-neuman,546

_____

Spotkanie z Janem Doktórem rozpocznie się o 11:00, z Franciszkiem Bojańczykiem o 15:00.

 

Mapka i lista wystawców: https://bn.org.pl/download/document/1655580841.pdf

Główne wydarzenie: https://www.facebook.com/events/1227554281318178

Strona naszej Księgarni: https://ksiegarnianatlomackiem.pl/

 

Literacki piknik Biblioteki Narodowej odbędzie się w tym roku już po raz dziesiąty. Taki jubileusz zobowiązuje do świętowania w najlepszym towarzystwie, dlatego tym razem na imieninach Jana Kochanowskiego będziemy gościć Marię Konopnicką. Twórczość poetki stanie się pretekstem do rozmów o ukochanych książkach z dzieciństwa, krytyce literackiej czy o tym, co współcześnie oznacza bycie pisarką, a w zakamarkach Ogrodu Krasińskich będzie można spotkać… krasnoludki. Fakty i mity na temat tych istot w rozmowie z Karoliną Głowacką przybliży Maciej Szymanowicz, a o atrakcje dla najmłodszych czytelników zadbają również m.in. Teatr Baj i zespół Czereśnie (ten ostatni z repertuarem przygotowanym specjalnie na potrzebę Imienin).

Nie zabraknie stałych punktów programu: przyciągającego rzesze warszawiaków meczu poetyckiego, spektaklu Teatru Improwizowanego Klancyk, wykonania „Pieśni świętojańskiej o Sobótce” (tym razem w interpretacji Tadeusza Woźniaka, z udziałem Jolanty Majchrzak, Asi Nawojskiej i Mikołaja Trzaski) czy dansingu pod gwiazdami.

 

Obok najciekawszych uczestników i najwnikliwszych obserwatorów polskiego życia literackiego – pisarzy, poetów, ilustratorów, literaturoznawców, dziennikarzy i aktorów – jak co roku w Ogrodzie Krasińskich pojawią się najważniejsze polskie wydawnictwa (z książkami w imieninowych cenach!), a o imieninowe menu zadbają warszawskie kawiarnie.

Pełny program wydarzenia już wkrótce.

---

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Dzień: 25.06.2022
Godzina: 11:00
Miejsce: Ogród Krasińskich