Menu
- Aktualności
- Wydarzenia
- Oneg Szabat
- Zbiory
- Nauka
- Wystawy
- Edukacja
- Wydawnictwo
- Genealogia
- O Instytucie
- Księgarnia na Tłomackiem
- Czasopismo „Tłomackie 3/5"
- Kwartalnik Historii Żydów
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z serii Czwartków na Tłomackiem! Dr hab. Marek Gałęzowski opowie o Berku Joselewiczu - symbolu żydowskiej walki o niepodległość Rzeczypospolitej, pierwszym żydowskim oficerze wojska polskiego i kawalerze orderu Virtuti Militari, uczestniku insurekcji kościuszkowskiej, żołnierzu Legionów Polskich.
Transmisja ze spotkania dostępna będzie na Facebooku ŻIH
dr hab. Marek Gałęzowski – historyk, politolog. Wykłada na Wydziale Ekonomii i Zarządzania w Katedrze Międzynarodowych Studiów Politycznych, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN. Zajmuje się historią myśli politycznej, historią stosunków politycznych, publicystyką polityczną. Autor m.in. książek: Na wzór Berka Joselewicza. Żołnierze i oficerowie pochodzenia żydowskiego w Legionach Polskich (2010), Żydzi walczący o Polskę. Zapomniani obrońcy Rzeczpospolitej (2021), współautor książki Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918–1989 (2010).
_____
Czwartki na Tłomackiem to cykl otwartych spotkań odbywających się co tydzień. Dotyczą one szeroko ujętej tematyki żydowskiej i mają zróżnicowaną formę – od prezentacji najnowszych publikacji, poprzez projekcie filmowe, wykłady o dziełach sztuki ze zbiorów ŻIH, po debaty wokół zagadnień współczesnych relacji polsko-żydowskich.
_____
Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach.
Na wystawie czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918" próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.
_____
Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego