Aplikacja mobilna Portal Delet Online jest już dostępna

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Aplikacja mobilna Portal Delet Online jest już dostępna! Dzięki aplikacji można przeglądać na urządzeniach mobilnych z systemem Android kolekcje portalu Delet (www.delet.pl).
25.01._delet_main_2.jpg

Moritz Coschell; „Syn cudownego rabina”, przed 1938 r., www.delet.pl

 

Na portalu Delet prezentujemy najcenniejsze zbiory należące do ŻIH oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Pracę nad nową wersją aplikacji rozpoczęliśmy z myślą o przybliżeniu i ułatwieniu dostępu do naszych kolekcji osobom, które wolą korzystać z urządzeń mobilnych. Misją Portalu jest dotarcie do wszystkich zainteresowanych historią i kulturą żydowską. Portal umożliwia nie tylko oglądanie dzieł sztuki, archiwaliów i fotografii, lecz także zapoznawanie się z lekcjami i warsztatami oraz wirtualnymi oprowadzaniami po wystawach, przygotowanymi przez naukowców i edukatorów.

MŻIH B-443_7_14_3.jpg [238.93 KB]
„Żydowska szkoła Villareal”, Nowy Jork, przed 1938 r., www.delet.pl

Dzięki nowej aplikacji uzyskujemy na urządzeniach mobilnych łatwy dostęp do zabytków i świadectw takich jak Archiwum Ringelbluma –  zbiór dokumentów, fotografii i dzieł sztuki stworzony w konspiracji w getcie warszawskim, by dokumentować Zagładę. Archiwum ze względu na swoją wyjątkową wartość zostało wpisane na listę Pamięć Świata UNESCO.

Na szczególną uwagę zasługują również kolekcja dzieł sztuki żydowskiej ocalonej z Zagłady oraz unikatowa kolekcja „Berlinka”, czyli ikonograficzne archiwum przedwojennego Muzeum Żydowskiego w Berlinie.

Bogate zbiory fotograficzne portalu Delet przedstawiają zarówno początek XX wieku, jak i wojenną oraz powojenną rzeczywistość, ze śladami dziedzictwa żydowskiego na ziemiach polskich. Dzięki niezwykłym fotografiom Julii Pirotte i innym kolekcjom Działu Dokumentacji ŻIH możemy odbyć podróż w przeszłość – do małego żydowskiego miasteczka i przełomowych momentów historii Żydów w XX wieku. Aplikacja pozwala także na korzystanie ze spacerów tematycznych po żydowskiej Warszawie.

Aplikacja Delet została stworzona we współpracy z firmą Mysza Software.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.

Zachęcamy do pobrania aplikacji na system Android z Google Play.

 

Projekt Delet II jest realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa  Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w ramach programu Kultura Cyfrowa.

MKiDN.jpg [18.64 KB]szih_logo_pl_black_900-px.jpg [50.92 KB]ŻIH_logo_PL.jpg [70.46 KB]

delet_logo.png [19.98 KB]

Żydowski Instytut Historyczny