Pisarka w getcie warszawskim. Wysłuchaj podcastu o Racheli Auerbach

Autor: Przemysław Batorski
Zapraszamy do wysłuchania trzeciego odcinka Podcastu Oneg Szabat. Dr Karolina Szymaniak (Żydowski Instytut Historyczny/Uniwersytet Wrocławski) opowiada w nim o Racheli Auerbach, pisarce, dziennikarce i działaczce społecznej, współpracownicy Emanuela Ringelbluma.
auerbach_szymaniak.jpg

Rachela Auerbach; dr Karolina Szymaniak

 

Rachela Auerbach była jedną z trzech osób należących do grupy Oneg Szabat, którym udało się przeżyć wojnę. W trudnym okresie odbudowy Warszawy, kiedy nie zdawano sobie jeszcze sprawy ze znaczenia ukrytej dokumentacji grupy Oneg Szabat, Auerbach przyczyniła się do odkrycia Archiwum Ringelbluma w ruinach getta warszawskiego.

Dr Karolina Szymaniak jest literaturoznawczynią, jidyszystką, tłumaczką. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” 2016 za opracowanie pism Racheli Auerbach z getta warszawskiego. Zajmuje się nowoczesną literaturą jidysz i dziejami polsko-żydowskich kontaktów kulturowych. 

zupa_arg_zw.jpg [438.67 KB]
“Wydawanie zupy”. Getto warszawskie, zdjęcie z Archiwum Ringelbluma, Centralna Biblioteka Judaistyczna

 

Ringelblum tak naprawdę nie chciał profesjonalnych pisarzy jako współpracowników. Auerbach była zawodową pisarką, dziennikarką i na tym polegała jej praca. (…) Auerbach została poproszona o prowadzenie dziennika. Członkowie grupy Oneg Szabat posługiwali się tym gatunkiem, kierownictwo grupy zamówiło kilka dzienników (…), a dziennik Auerbach z pewnością należy do tekstów tego rodzaju, które mają najsilniejszy wyraz.

Monografia jadłodajni to monografia ludzi, klientów, którzy odwiedzili kuchnię, ludzi, których próbowała uratować, a nie była w stanie. I podczas wojny była bardzo rozczarowana swoimi osiągnięciami. Miała poczucie, że ta praca nikomu nie pomaga. Po wojnie spojrzała na to inaczej.

 

Zapraszamy do wysłuchania podcastu w języku angielskim na platformach:

Spotify https://spoti.fi/3sVnEiu

Apple Podcasts https://apple.co/3dQvd5Z

Google Podcasts https://bit.ly/3u0nIiE

 

 

OS_belka.jpg [57.58 KB]

 

koret_logo.jpg [20.68 KB]

Przemysław Batorski   redaktor strony internetowej ŻIH