„Gan Eden – Raj? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie”. Polecamy wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Sanatorium im. Włodzimierza Medema było niezwykłym azylem dla chorych dzieci. Polecamy wystawę „Gan Eden – Raj?” zorganizowaną przez Muzeum Warszawskiej Pragi w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie. Żydowski Instytut Historyczny jest głównym partnerem wystawy.
medem_sanatorium_zw_1.jpg

8 września 1935 roku, grupa dziewczynek w sanatorium im. Medema. Dziewczynka w środku w stroju klowna występuje w filmie Aleksandra Forda „Mir kumen on” (Droga młodych), który opowiada o tym sanatorium. Zdjęcie z archiwum przy dawnym Centralnym Komitecie „Bundu”. Zbiory ŻIH

 

W 1926 roku działacze partii Bund założyli w podwarszawskim Miedzeszynie Sanatorium im. Włodzimierza Medema. Było to miejsce, w którym leczyły się chore na gruźlicę dzieci żydowskie, a także dzieci narodowości polskiej. Poza kuracją, mali pacjenci uczyli się i bawili.

Przez 16 lat istnienia sanatorium pomogło blisko 10 000 dzieci. Latem 1942 roku, przy likwidacji getta w Falenicy, Niemcy wywieźli wychowanków i opiekunów sanatorium do obozu zagłady w Treblince.

Polecamy wystawę „Gan Eden – Raj? Sanatorium im. Medema w Miedzeszynie” zorganizowaną przez Muzeum Warszawskiej Pragi w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie. Ekspozycja będzie dostępna od piątku 26 sierpnia do 4 września 2022 roku w sali konferencyjnej Muzeum przy ul. Targowej 50/52 w Warszawie. Uroczyste otwarcie odbędzie się 26 sierpnia o godzinie 19:30:

https://www.facebook.com/events/5050705541723434

Żydowski Instytut Historyczny jest głównym partnerem wystawy.

Żydowski Instytut Historyczny