Ferie w ŻIH 2024

Zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych do spędzenia ferii zimowych z Żydowskim Instytutem Historycznym! Proponujemy dwa tygodnie pełne warsztatów i spacerów przygotowanych specjalnie dla Was przez Dział Edukacji ŻIH.
Grafiki na stronę(66).png

Wydarzenie na Facebooku

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.office.com/e/WDePctKzkX

 

Program wydarzeń:

16 stycznia, godz. 11.00, warsztat: „Synagoga i święta żydowskie”

17 stycznia, godz. 11.00, warsztat: „Obrazy wojny oczami artysty” – warsztat towarzyszący wystawie czasowej „Niewielkie resztki z Solnej”

18 stycznia, godz. 11.00, warsztat: „Jestem mistrzem ekonomii wysiłku”, czyli jak najlepiej korzystać z czasu w świetle życia i działalności Janusza Korczaka

21 stycznia, godz. 11.00, spacer „Trakt pamięci męczeństwa i walki Żydów w Warszawie" (w 81. rocznicę tzw. samoobrony styczniowej w getcie warszawskim)

23 stycznia, godz. 11.00, warsztat: „Jestem mistrzem ekonomii wysiłku”, czyli o skutecznym zarządzaniu czasem w świetle życia i działalności Janusza Korczaka

24 stycznia, godz. 11.00, warsztat: „Obrazy wojny oczami artysty” – warsztat towarzyszący wystawie czasowej „Niewielkie resztki z Solnej”

25 stycznia, godz. 11.00, warsztat: „Synagoga i święta żydowskie”

Podczas warsztatu „Synagoga i święta żydowskie" uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się m.in., czym jest święto Chanuka i jak jest obchodzone, kim jest rabin, jaka jest rola synagogi i judaizmu dla społeczności żydowskiej, a także, jak wygląda miejsce modlitwy, dzień, tydzień i rok religijnego Żyda i Żydówki. 

„Jestem mistrzem ekonomii wysiłku", czyli o skutecznym zarządzaniu czasem w świetle życia i działalności Janusza Korczaka, to warsztat poświęcony efektywnemu planowaniu czasu i priorytetyzowaniu zadań. W oparciu o biografię Korczaka i analizę jego działalności zawodowej (medycznej, pisarskiej, wychowawczej i innych), a także przy wykorzystaniu współcześnie stosowanych metod i narzędzi wspólnie zastanowimy się nad tym, jak sensownie i odpowiedzialnie układać plan działania, a później z sukcesem go realizować.

„Obrazy wojny oczami artysty” – warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Niewielkie resztki z Solnej” poświęcone będą wpływowi konfliktów wojennych na sztukę i literaturę. Kanwą dla warsztatów i dyskusji będą prace Izaaka Celnikiera oraz artystów, którzy stali się jego artystycznymi inspiracjami.

Spacer „Trakt pamięci męczeństwa i walki Żydów w Warszawie" odbędzie się w rocznicę samoobrony styczniowej w warszawskim getcie 18 stycznia 1943 r. Tego dnia Niemcy wznowili deportacje z getta warszawskiego do Treblinki. Ku swojemu zdumieniu natrafili wówczas na zbrojną odpowiedź ze strony żydowskich bojowniczek i bojowników z utworzonej pod koniec lipca 1943 r. Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Była to pierwsza bezpośrednia konfrontacja, trzy miesiące przed wybuchem powstania, w literaturze przedmiotu często określana mianem samoobrony lub akcji styczniowej. W spacerze „Trakt pamięci męczeństwa i walki Żydów", który rozpocznie się od Pomnika Bojowników Getta, a zakończy pod Murem-Pomnikiem Umschlagplatz szczególny akcent położony zostanie na to wydarzenie.

Zatrzymamy się przy  m.in. upamiętnieniach stojącego na czele walk w styczniu i kwietniu 1943 r. Mordechaja Anielewicza oraz innych postaci, które wykazały się różną, nie tylko zbrojną, formą oporu wobec okupanta (Emanuel Ringelblum, Szmul Zygielbojm czy Janusz Korczak i Stefania Wilczyńska). Wspomnimy również członkinie i członków tajnej grupy Oneg Szabat, którzy stracili wówczas życie (Gustawę Jarecką, Pereca Opoczyńskiego, Icchaka Gitermana, Abrahama Lewina,  Chaskiela Wilczyńskiego).

Każdy warsztat oraz spacer potrwają ok. 90 minut.  Zachęcamy do wzięcia ze sobą na spacer termosu z gorącą herbatą. Osoby niepełnoletnie po zgłoszeniu otrzymają mailowo druk zgody opiekunów na uczestniczenie w zajęciach.