Od 9 lutego 2021 zapraszamy do Żydowskiego Instytutu Historycznego

Autor: Żydowski Instytut Historyczny
Opowieść o obawach i nadziei, o cywilnym oporze i heroizmie w obliczu ostatecznego zła oraz podróż do świata religii i kultury Żydów Polskich. To wszystko już od 9 lutego br. do obejrzenia w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma.
budynek_blask.jpg

Instytut otwiera się dla swoich gości już od 9 lutego br. Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00-18:00 będzie można zwiedzać wystawy stałe: „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” i Mała Synagoga na Tłomackiem oraz nową ekspozycję czasową „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” przygotowaną w ramach 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego. W pierwszym tygodniu otwarcia wstęp na wystawy będzie bezpłatny.

Do działania wraz z bogatą ofertą nowości wydawniczych ŻIH wraca stacjonarna Księgarnia na Tłomackiem. Od poniedziałku do środy dla wszystkich badaczek i badaczy otwarta będzie także Czytelnia Instytutu.

Uwaga! Osoby zwiedzające wystawy, odwiedzające Księgarnię i Czytelnię w Żydowskim Instytucie Historycznym muszą zachowywać odstęp 1,5 metrów od innych osób oraz są zobowiązane do noszenia maseczki lub przyłbicy na twarzy.

Sprawdź Regulamin zwiedzania wystaw

 

Wystawy

80getto_kwadr.jpg [253.00 KB]

„Gdzie jesteś? Rdz 3,9” – wystawa czasowa

09.02.-25.04.21

O tym, co czuli mieszkańcy getta, jak komentowali zamknięcie jego granic, czego się obawiali i skąd czerpali nadzieję, wiadomo głównie dzięki dokumentom zachowanym w Archiwum Ringelbluma. Poprzez materiały źródłowe takie jak: zebrane relacje, świadectwa rysunkowe oraz dokumentację fotograficzną twórcy wystawy „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” próbują przybliżyć odwiedzającym Instytut graniczne stany emocjonalne
i egzystencjalne, jakich doświadczały setki tysięcy ludzi stłoczonych w getcie warszawskim.

Wyjątkowe świadectwa pokazane na wystawie opowiadają o egzystencji ludzi w zamkniętej dzielnicy Warszawy. W symboliczny, bardzo intymny sposób odnoszą się do momentu zamknięcia granic getta warszawskiego 16 listopada 1940 roku i oddzielenia uwięzionych tam Żydów od informacji, bliskich osób, od zieleni, drzew czy widoku nieba po horyzont.

Ekspozycja podzielona została na jedenaście stanowisk, punktów granicznych którymi są m.in. strach, bezczas, niepewność czy głód, wyznaczających doświadczenie życia oraz śmierci w getcie warszawskim. Istotę poszczególnych części można zrozumieć patrząc na obrazy i zdjęcia wykonane w getcie czy słuchając na specjalnie przygotowanych audioguide'ach relacji czytanych przez aktorów: Magdalenę Lamparską, Jerzego Radziwiłowicza, Mateusza Damięckiego oraz Martina Budnego w reżyserii Agnieszki Olsten.

Wydarzenia towarzyszące: https://www.jhi.pl/wydarzenia

 

Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu – wystawa stała

wystawa_stala_2.jpg [659.34 KB]

To pierwsza tak minimalistyczna i oszczędna w środki wystawa opowiadająca o ludzkim oporze i heroizmie w obliczu ostatecznego zła.

Ekspozycja poświęcona jest Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy i JEGO twórcom, konspiracyjnej grupie Oneg Szabat (herb. Radość Soboty) założonej przez historyka Emanuela Ringelbluma, dzisiejszego patrona ŻIH. Kilkadziesiąt osób pracujących nad Archiwum działało w pełnej konspiracji. Wiedzieli, jaki los ich czeka. Ryzykując życie, wykorzystywali jedyny środek oporu, jaki mieli do dyspozycji – swoją wiedzę i odwagę zbierania informacji. Mimo przerażenia dbali o obiektywność i staranność języka. Postępowali zgodnie z wszelkimi naukowymi zasadami; dla przyszłych pokoleń tworzyli dzieło, które stało się pamięcią świata.

Na wystawie pokazujemy ukryte w jednej z piwnic getta dokumenty, listy, testamenty idących na śmierć, relacje świadków i ofiar ludobójstwa. Gromadzono je, porządkowano właśnie tu, w ocalonym budynku dawnej Głównej Biblioteki Judaistycznej. 

Emocjonalny tytuł wystawy zaczerpnięty został z testamentu Dawida Grabera, który brał udział w ukryciu pierwszej części Archiwum. Pisał: „To czego nie mogliśmy wykrzyczeć przed światem, zakopaliśmy w ziemi”. Graber miał 19 lat i chowając w pośpiechu ostatnie skrzynie i bańki z poszczególnymi częściami materiałów, miał jedną nadzieję: że „przyszłe pokolenia będą wspominać nasze cierpienia i ból, to, że w czasie upadku znaleźli się ludzie, którzy mieli odwagę wykonywać taką robotę”.

Oprowadzania po wystawie: https://www.jhi.pl/zaplanuj-wizyte

 

Mała Synagoga na Tłomackiem – wystawa stała

1 (65).jpg [150.83 KB]

Wystawa Mała Synagoga na Tłomackiem znana również jako „Bejt tfila – dom modlitwy” to okazja do zobaczenia, jak wygląda przestrzeń synagogi oraz zapoznania się ze znaczeniem i lokalizacją tradycyjnych elementów jej wyposażenia czy funkcjami poszczególnych osób taki jak rabin, kantor czy szames.

Ekspozycja ta jest wyjątkowym połączeniem aranżowanej z zabytkowych przedmiotów przestrzeni synagogi z nowoczesną formą minimalistycznego wystroju oraz interaktywnych możliwości działania odbiorców. W jej przestrzeni pokazujemy ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków pochodzących z polskich i niemieckich synagog. Wśród nich są̨ zarówno obiekty rytualne (np. aron ha-kodesz, parochet, zwój Tory), jak i przedmioty codziennego użytku (np. klucze do bożnicy). Najstarsze eksponaty pochodzą̨ z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku.

Wystawa skierowana jest do wszystkich, zwłaszcza tych, którzy nie byli wcześniej w synagodze lub chcieliby uzupełnić wiedzę na temat tego miejsca.

Spotkania z kuratorem na wystawie i wydarzenia towarzyszące: www.jhi.pl.

 

Księgarnia na Tłomackiem

1 (5).jpg [382.21 KB]

Od poezji przez albumy, monografie, literaturę faktu, książki kucharskie czy dla dzieci po opracowania historyczne w tym liczne publikacje ukazujące się nakładem wydawnictwa ŻIH to bogata oferta naszej księgarni.

Wnętrze Księgarni na Tłomackiem to architektoniczna perła na mapie warszawskich księgarń. Architekt, Kacper Gronkiewicz, za pomocą wyciętych w abstrakcyjne wzory drewnianych ścianek zakomponował wnętrze pełne podestów, półek i schodków schwytanych w sieć geometrycznych podziałów. Dopiero widziana z odpowiedniej perspektywy konstrukcja daje się odczytać jako zarys synagogi, która kiedyś stała tam, gdzie dziś góruje Błękitny Wieżowiec.

Stacjonarna Księgarnia na Tłomackiem jest otwarta od niedzieli do piątku w godzinach otwarcia Instytutu.

 

Czytelnia ŻIH

1 (43).jpg [203.57 KB]

Biblioteka ŻIH posiada ponad 80 tysięcy woluminów dotyczących historii, kultury i religii Żydów. Jest to największy w Polsce księgozbiór dotyczący tej tematyki. W zbiorach tych znajdują się bezcenne manuskrypty i starodruki — najstarszy z rękopisów datowany jest na X wiek! Bogato reprezentowana jest literatura dotycząca okresu Zagłady, starodruki judaistyczne, dzieła klasyków literatury żydowskiej oraz tłumaczenia na jidysz i hebrajski klasyki literatury polskiej czy światowej.

Czytelnia udostępnia książki oraz czasopisma z zasobu Biblioteki.

Do czytelni wymagana jest rejestracja. Prosimy pisać na adres czytelnia.rezerwacja@jhi.pl

Zasady i godziny otwarcia można znaleźć na stronie internetowej www.jhi.pl.

 

Ze względu na remont, niedostępne do odwołania pozostaje Archiwum ŻIH. Wstrzymane pozostają także kwerendy w Dziale Dokumentacji Dziedzictwa.

 

Zachęcamy do śledzenia strony internetowej Instytutu i mediów społecznościowych, gdzie będziemy informować o kolejnych zmianach.

Żydowski Instytut Historyczny