„Möge uns die Geschichte ein Zeugnis austellen…” | seminarium w ramach programu „Kultura inspirująca”, 2–6 września 2024

Autor: Szymon Pietrzykowski
Od 2 do 6 września w Warszawie miała miejsce druga część seminarium zatytułowanego „Niech historia wystawi nam świadectwo…” (niem. „Möge uns die Geschichte ein Zeugnis austellen…”) przeznaczonego dla niemieckich nauczycieli i edukatorów, współorganizowana przez Żydowski Instytut Historyczny, Pilecki-Institut oraz Senat Berlina. Wizyta grupy dwadzieściorga gości z Niemiec wraz z opiekunami stanowiła kontynuację kursu zapoczątkowanego w Berlinie w dniach 4–6 czerwca tego roku. Po teoretycznym wprowadzeniu w historię tajnej grupy Oneg Szabat, Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, życia i zagłady społeczności żydowskiej w Polsce mieli oni okazję poszerzyć i uzupełnić swoją wiedzę na kolejnych zajęciach, tym razem w miejscach ściśle związanych z omawianymi tematami.
12.jpg

Pierwszy dzień stanowił okazję do wspólnego zapoznania się, opowiedzenia o swoich zajęciach i zainteresowaniach, jak również powodach przybycia do Warszawy i uczestnictwa w seminarium. Wśród uczestników i uczestniczek, wyselekcjonowanych przez koordynatorów z Pilecki-Institut – Alexandra Kliymuka i Klaudę Broßzeit – znalazły się osoby z różnych miejsc w Niemczech (z Asbach, Berlina, Euskirchen, Fürth, Jeny, Kempen, Frankfurtu nad Menem, Offenbach, Zwickau i innych miejscowości), zajmujący się nauczaniem w szkołach, pracą w bibliotece czy wolontariatem.

Drugi dzień rozpoczął się od przedstawienia historii i oferty programowej przez ŻIH i Pilecki-Institut. Przybyłych gości przywitał również dr Michał Trębacz, p.o. dyrektora ŻIH. Po wystawie stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” oprowadził ich pracownik Działu Edukacji ŻIH, Szymon Pietrzykowski. Wybrane dokumenty z bogatego zasobu archiwalnego ŻIH przedstawiła pracowniczka Archiwum, Magdalena Wójcik. W międzyczasie nasi goście mogli też obejrzeć świeżo otworzoną wystawę „Uchwycić getto. Codzienność getta łódzkiego oczami artystów”. Kolejnym punktem dnia był warsztat poprowadzony przez zastępczynię kierownika Działu Naukowego ŻIH, Martę Janczewską, oparty na wybranych listach z Podziemnego Archiwum. Obfitujący w wydarzenia dzień zakończył spacer „Śladami Emanuela Ringelbluma” po terenie dawnego getta warszawskiego. Przewodnikiem był Szymon Pietrzykowski.

Cały trzeci dzień wypełniła wizyta w muzeum i miejscu pamięci Treblinka. Czwartego dnia, po dokonaniu ewaluacji dotychczasowego pobytu w siedzibie Instytutu Pileckiego w Domu Bez Kantów na Krakowskim Przedmieściu, nastąpiło oprowadzanie po wystawie poświęconej dyplomatom z Grupy Ładosia zaangażowanym w próby ratowania Żydów w czasie Zagłady oraz uzupełniający warsztat. Dalszą część dnia wypełnił spacer po warszawskim Starym Mieście i oprowadzanie po wystawie stałej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Ostatni, piąty dzień przeznaczony został na zajęcia warsztatowe dotyczące zdjęć z Archiwum Ringelbluma, które poprowadziła kierowniczka Działu Dokumentacji ŻIH, dr Agnieszka Kajczyk. Uczestniczki i uczestnicy seminarium dokonali następnie ewaluacji całego seminarium. Po krótkim podsumowaniu i podziękowaniach otrzymali certyfikaty uczestnictwa, z którymi powrócili do swoich domów. Mamy nadzieję, że wiedza, doświadczenia czy nowe znajomości nabyte w Berlinie i Warszawie zaprocentują w przyszłości i zostaną wykorzystane w codziennej pracy z młodzieżą. Zakończony w ubiegłym tygodniu dwuczęściowy cykl seminariów to już drugie tego typu wydarzenie koordynowane wspólnie przez ŻIH, Pilecki-Institut i Senat Berlin. Kolejna (trzecia) edycja odbędzie się w przyszłym roku.

Seminarium realizowane jest w ramach programu „Kultura Inspirująca” w latach 2024—2025 finansowego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Autorami zdjęć są Klaudia Broßzeit, Alexander Kliymuk i Szymon Pietrzykowski.

Szymon Pietrzykowski