Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim – wystawa plenerowa
MŻIH A-559_1.jpg

Wystawa „Korzenie powstania” towarzyszyć będzie tegorocznemu Marszowi Pamięci 22 lipca 1942 roku. Opowiada o oporze w getcie warszawskim poprzedzającym wybuch powstania – wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej.  

Początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.  

Chcemy pokazać zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta będzie wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń i ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała.

Wystawa będzie miała formę kobierca z roślinnością muranowską, która przed wojną rosła spontanicznie w ogródkach i na podwórzach domów, a następnie jako pierwsza powróciła na gruzowiska i do dzisiaj bywa spotykana w okolicy. Rośliny zostały dobrane na podstawie badań prof. Romana Kobendzy z lat 1945-1949.

 

kuratorzy: dr Maria Ferenc i Franciszek Bojańczyk

koncepcja architektoniczna: Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis (Grupa Centrala)

projekt krajobrazu: Natalia Budnik, współpraca Adam Kapler

opracowanie graficzne: bisoñ studio

tłumaczenie: Zofia Sochańska

program wydarzeń towarzyszących: Anna Ekielska

 

Dziękujemy za wsparcie Zarządowi Zieleni m.st. Warszawy.

dcf01acf-ee52-42f3-8b8f-a59b09110a3e.png [95.25 KB]

 

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

 

 

Na ilustracji: Henryk Hechtkopf, Getto warszawskie – ulica Anielewicza, zbiory ŻIH

 

Dzień: 21.07.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry"