Marsz Pamięci
W 2023 roku już po raz dwunasty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci upamiętniający ofiary warszawskiego getta w 81. rocznicę wielkiej akcji likwidacyjnej, która rozpoczęła się 22 lipca 1942 roku. W tym roku Marsz wyjątkowo zaplanowany jest na piątek 21 lipca.
Facebook_Cover_Event_ziel_logo (1).jpg

81 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną „Grossaktion” – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince zamordowali blisko 300 tysięcy Żydów. Jak co roku oddamy hołd ofiarom deportacji.

Tegoroczny Marsz Pamięci poświęcony będzie oporowi w getcie warszawskim, który poprzedził wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku. Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu zryw nie był spontaniczny, poprzedziły go wielomiesięczne przygotowania do walki zbrojnej i lata pracy konspiracyjnej: początkowo organizacje podziemne skupiały się na edukacji, wydawaniu prasy podziemnej i zapewnieniu wsparcia swoim sympatykom – z czasem, gdy pojawiły się pierwsze wiadomości o eksterminacji Żydów na masową skalę, zaczęto myśleć o organizacji oporu zbrojnego.  

Marszowi Pamięci towarzyszyć będzie wystawa plenerowa „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim”, w ramach której zaprezentujemy zwiedzającym różne środowiska działaczy żydowskiego podziemia w trakcie okupacji niemieckiej, ich strategie, sposób działania i dynamikę współpracy. Opowieść osnuta będzie wokół losu kilkorga działaczy i działaczek: przedstawicieli różnych pokoleń i ugrupowań politycznych i środowisk. Chcemy pokazać ich wspólny wysiłek i współpracę, ale też trudności, których ona wymagała.

Marsz wyruszy 21 lipca o godz. 18:00 spod pomnika Umschlagplatz w Warszawie (ul. Stawki 10, róg Dzikiej) i przemierzy symboliczną trasę „od śmierci do życia”, która zakończy się na Skwerze Batalionu Harcerskiego AK „Wigry” (pod kinem Muranów), gdzie odbędzie się otwarcie wystawy „Korzenie powstania” i plenerowy koncertu chóru VRC z programem poświęconym żydowskiemu oporowi (soliści: Katarzyna Florek, Michał Drozd; akompaniament: Marek Tarnowski).

_____

 

Chór VRC to profesjonalny, niezawodowy zespół wokalny. Specjalnością VRC jest muzyka współczesna i dawna oraz autorskie projekty na styku muzyki, teatru, performance’u i literatury. Chór brał udział w licznych festiwalach (między innymi Festiwal Warszawska Jesień, Festiwal Nowe Epifanie) oraz konkursach chóralnych i jest laureatem wielu nagród. Ostatnie sukcesy zespołu to m.in. Złoty Dyplom i Grand Prix w konkursie Musica in Urbe w Bydgoszczy (2022) oraz Złoty dyplom na 53 festiwalu Chóralnym Legnica Cantat w Legnicy (2023).

Dr Anna Waligóra-Tarnowska jest dyrygentką, magistrą logopedii, absolwentką UMCS na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej i Podyplomowego Studium Emisji Głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od lat związana z chóralistyką młodzieżową i dziecięcą. Od 2008 roku uczestniczy w Projekcie Śpiewająca Polska. Laureatka wielu konkursów chóralnych, a także wielokrotna uczestniczka seminarium dyrygenckiego przy Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym. Z chórem VRC współpracuje od 2018 roku.

Marek Tarnowski jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Przez wiele lat był członkiem zespołu Klezmafour, z którym zdobył między innymi nagrodę I stopnia na festiwalu Nowa Tradycja w 2006 roku. W 2008 roku z zespołem Sounds Of Times, w tym samym festiwalu, zdobył nagrodę Grand Prix. Na szczególne uwzględnienie zasługuje otwartość Marka Tarnowskiego na nowe formy wyrazu, która wyraża się poprzez łączenie brzmienia akordeonu akustycznego z brzmieniami syntetycznymi. Wynikiem tego jest debiutancki album zespołu DWOOTHO, którego jest współtwórcą.

_____

Marsz Pamięci rozpocznie się 21 lipca 2023 r. o godz. 18:00.

Trasa: Umschlagplatz –Stawki – Dubois – Zamenhofa – Nowolipki – Andersa – Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry”

Na początku wydarzenia wolontariusze będą rozdawać Wstążki Pamięci z imionami, które pod koniec pochodu zostaną przywiązane do elementów wystawy plenerowej „Korzenie powstania”.

 

Organizator:
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma

Patronat honorowy:
Patronat Honorowy nad Marszem Pamięci objął Prezydent m.st. Warszawy.

Partnerzy:
EMOTL European March of the Living
Muzeum Getta Warszawskiego
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Jetline

Patronat medialny:
Onet
Program II Polskiego Radia
Rzeczpospolita
TVN24

Finansowanie:
Wystawa „Korzenie powstania. Opór w getcie warszawskim” jest finansowana przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 21.07.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Umschlagplatz (ul. Stawki 10, róg Dzikiej)