Warszawscy pionierzy fotografii. Karol Beyer, Maksymilian Fajans
Zapraszamy na drugie spotkanie online towarzyszące wystawie czasowej „Ramię przy ramieniu? Żydzi w polskich dążeniach niepodległościowych 1794-1918". Transmisja na żywo na Facebooku.
27.11.2022_event_B.png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Karol Beyer (1818-1877) był założycielem pierwszego zakładu fotograficznego w Warszawie, twórcą portretów jej mieszkańców, wybitnych i zwykłych, chętnie uwieczniającym przemiany architektury miasta, zabytki, kolekcje dzieł sztuki, prace archeologiczne. W lutym 1861 roku wykonał pośmiertne portrety pięciu demonstrantów zamordowanych przez Rosjan podczas patriotycznej manifestacji. Zdjęcia „pięciu poległych” były szeroko rozpowszechniane i wkrótce stały się znane w całym zaborze rosyjskim. Okupanci w odwecie zesłali Beyera na Syberię, gdzie przebywał w latach 1862-1865.

Maksymilian Fajans (1825-1890) pochodził z rodziny żydowskiej. Prowadził w Warszawie Zakład Artystyczno-Litograficzny, w którym wykonywał litograficzne portrety znanych osobistości, reprodukcje dzieł sztuki i wysokiej jakości albumy, takie jak „Wizerunki polskie” (1851-1863).

O dwóch wybitnych fotografach warszawskich XIX wieku z Weroniką Kobylińską porozmawia Michał Dąbrowski.

dr Weronika Kobylińska - historyczka sztuki, adiunktka w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (PWSFTviT). Wykładała w Instytucie Historii Sztuki UW (2019-2021) i była kierowniczką studiów niestacjonarnych. Guest professor w Aleksander-Brückner-Zentrums für Polenstudien (2020). Jej druga książka poświęcona polskiej fotografii („Awangardowa klisza”) została nominowana do Nagrody im. J. Długosza (2022)

Michał Dąbrowski – absolwent dziennikarstwa (spec. fotografia prasowa) na Uniwersytecie Warszawskim i sztuki mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Związany z portalem Culture.pl, w którym pisze o fotografii i jest fotoedytorem. Autor m.in. projektu "Metafory niepodległości". W marcu 2023 będzie bronił na Uniwersytecie SWPS pracy magisterskiej z zakresu psychologii społecznej.

_____

Zdjęcie: Autoportet Karola Beyera, 1861 r. Muzeum Narodowe w Warszawie

_____

Splot wielu czynników spowodował, że tylko nieliczni, przeważnie zasymilowani i przywiązani do polskości Żydzi chwycili za broń w polskich powstaniach.

Próbujemy odpowiedzieć na pytania: jakie procesy doprowadziły do zaangażowania się Żydów w walkę o powrót Polski na mapę Europy, a jakie zniechęciły ich do patriotycznego zrywu? Opowiemy o integracji Żydów z polską większością, a także o trwających przy tradycyjnym judaizmie Żydach ortodoksyjnych i zjawisku dyskryminacji ze strony Polaków.

 

Więcej informacji o wystawie

 

Projekt pn. „Organizacja wystaw dotyczących bohaterstwa Żydów w dziejach Polski” dofinansowano z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

10.2022_logo_MKiDN.png [70.33 KB]

Dzień: 27.11.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: online