Spacer rowerowy – Niezatarte ślady getta
Zapraszamy na rowerową wycieczkę śladami granic warszawskiego getta, niepowtarzalną okazję do zobaczenia największego zasięgu terytorialnego „dzielnicy zamkniętej”, organizowaną w ramach bezpłatnego tygodnia z wystawą stałą ŻIH.
Spacery letnie(51).png

Trasa rowerowa została przygotowana specjalnie tak, aby uczestnicy mogli zobaczyć tak odległe miejsca jak Umschlagplatz, kamienice na Próżnej, Chłodnej i Waliców oraz rzadko odwiedzane – miejsce ukrycia Archiwum Ringelbluma, szpital Bersohnów i Baumanów czy siedzibę szkoły pielęgniarskiej. Teren byłego getta warszawskiego to nadal przestrzeń kryjąca wiele tajemnic, chociaż coraz lepiej znana warszawiakom. Wycieczka rowerowa to szansa na zobaczenie tego terenu z innej perspektywy i odwiedzenia większej liczby miejsc, w których kryją się historie i losy jego mieszkańców.


Prowadzenie: Olga Szymańska, Dział Edukacji ŻIH
Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy wpisywać „Spacer 18 września”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem.
_____

Zapraszamy do zapoznania się z innymi spotkaniami organizowanymi w ramach bezpłatnego tygodnia w ŻIH: https://fb.me/e/3ucdqsuxy

_____

Wydarzenie towarzyszy konferencji 80 lat po Aktion „Reinhard” (1942-1943): reakcje społeczne i upamiętnienie, organizowanej w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zagłady Żydów w niemieckiej akcji „Reinhard"

Reinhard_80rocznica-PL transparent light.png [104.70 KB]

Projekt „Tak, jakbyśmy nigdy nie istnieli” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

MKiDN_kolor_od_11.2021.png [64.32 KB]


_____

Zainteresowanym polecamy nasze publikacje Żydowskiego Instytutu Historycznego poświęcone gettu warszawskiemu i dostępne w Księgarni na Tłomackiem znajdującej się w siedzibie Instytutu, a także na stronie internetowej.
- „Archiwum ważniejsze niż życie. Losy Żydów polskich w czasie II wojny światowej w dokumentacji konspiracyjnej grupy Oneg Szabat”
- „Policjanci. Wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim”, Katarzyna Person
- „Getto warszawskie”, mapa
- „Miejsce po Wielkiej Synagodze”, Jana Fuchs
- „Dziennik”, Abraham Lewin
- „Pisma z getta warszawskiego”, Rachela Auerbach
- „Przemyśleć Zagładę”, Yehuda Bauer

Dzień: 18.09.2022
Godzina: 10:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny