Są łzy rzeczy i jest tych rzeczy – krzyk. Materialna codzienność w getcie
Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Czwartków na Tłomackiem, które odbędzie się 1 czerwca 2023 o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym. Gościnią spotkania będzie pisarka, reporterka i antropolożka Karolina Sulej, autorka książki „Rzeczy osobiste - opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”.
Kopia POMNIKI OPORU.png

Wydarzenie na Facebooku

Tematem spotkania będzie rola płci, stroju, rzeczy osobistych i wizerunku w getcie warszawskim, codzienne radzenie sobie przy marniejących zasobach i moda, która istniała i ewoluowała mimo wszystko. Karolina Sulej opowie o swoich badaniach nad odzieżową i materialną historią getta (a w szczególności – jego herstorią), w których analizuje pamiętniki nastolatek, prywatne fotografie, artykuły prasowe i materiały propagandowe, zastanawiając się, jaką rolę w getcie odgrywały „kaprysy Pani Mody” oraz pozornie nieadekwatne do sytuacji dbanie o wygląd.

Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)".

„Pomniki oporu" to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945–1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Zobacz program wydarzeń towarzyszących.

 

Karolina Sulej – pisarka, reporterka, antropolożka, autorka m.in. książki Rzeczy osobiste - opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady – Laureatki Nagrody im. Teresy Torańskiej, finalistki Nagrody im. Ryszarda Kapuściścinskiego, nominowanej do Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego i Laureatki Ołówka Moczarskiego, nominowanej do Nagrody Grand Press i Nagrody Identitas. Niedawno wydała drugą część Rzeczy osobistych z rozmowami z Ocalałymi pt. Historie osobiste. O przetrwaniu w czasie wojny. A poza tym: zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku Modni. Od Arkadiusa do Zienia, książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island, za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej i na podstawie której w Teatrze Nowym w Łodzi powstała sztuka pod tym samym tytułem. Współautorka zbioru reportaży Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny (2018), oraz współautorka książki-komentarza Własny pokój o Virginii Woolf (2019).

 

Na ilustracji: Lewinson, Marzenie dziecka (1942), zbiory ŻIH

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 01.06.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny