Promocja książki «Kicur Szulchan aruch»
Zapraszamy na spotkanie promocyjne poświęcone wydanej przez Wydawnictwo ŻIH książce „Kicur Szulchan aruch” Szlomo Ganzfrieda. Spotkanie poprowadzi dyrektorka ŻIH Monika Krawczyk, a jej gośćmi będą Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich i rabin Szalom Dow Ber Stambler z Chabad Lubawicz Polska.
wydarzenia na stronę(37).png

Wydarzenie na Facebooku

W styczniu 2024 roku nakładem Wydawnictwa ŻIH ukazało się pierwsze polskie wydanie klasycznego kompendium żydowskich norm postępowania, autorstwa Szlomo Ganzfrieda. Kicur Szulchan aruch jest podręcznikiem żydowskiego prawa i obyczaju przeznaczonym do codziennego użytku. Zyskał szczególną popularność wśród Żydów aszkenazyjskich ze względu na swoją przejrzystość i czytelność. Dla polskiego czytelnika przekładu z języka hebrajskiego dokonała Ewa Gordon.

Jak pisze we wprowadzeniu tłumaczka, dzieło Ganzfrieda obejmuje „całe życie człowieka: od narodzin do śmierci. Omawia między innymi przykazania na dni powszednie, Szabat i święta, zakazane mieszanki pokarmów, edukację dzieci, obowiązki dzieci wobec rodziców, rozmaite zagadnienia etyczne i higieniczne, czystość rytualną, problemy pożyczek, umarzania długów, zguby, traktowania świętych przedmiotów, prawa zwierząt, rytuały ślubne oraz pogrzebowe. Ponadto dzieło zawiera spis treści oraz tabelę miar halchicznych. W 221 rozdziałach rabin Ganzfried w zwięzły sposób, prostym językiem omawia przepisy żydowskiego prawa”.

Zapraszamy na promocję tej wyjątkowej publikacji, która odbędzie się w Żydowskim Instytucie Historycznym 7 lutego 2024 r. o godzinie 17:30 z transmisją na Facebooku ŻIH.

O książce Kicur Szulchan aruch z rabinami Michaelem Schudrichem i Szalomem Dowem Ber Stamblerem porozmawia dyrektorka ŻIH Monika Krawczyk.

Kicur Szulchan aruch jest dostępny w stacjonarnej i internetowej Księgarni na Tłomackiem.

 

Michael Schudrich– studiował religioznawstwo w State University of New York w Stony Brooks i historię na Columbia University. W 1982 r. otrzymał smichę rabinacką w Jewish Theological Seminary of America. Przyjechał do Polski w 1990 r. jako wysłannik Fundacji Laudera, a w200 r. został głównym rabinem Warszawy i Łodzi. Od 2004 roku pełni funkcję Naczelnego Rabina Polski.

Szalom Dow Ber Stambler – chasydzki rabin, jeden przywódców społeczności żydowskiej w Polsce. Pochodzi z Izraela. W 2004 roku otrzymał simchę rabinacką, a od 2005 roku mieszka w Warszawie, gdzie prowadzi Fundację Chai i Centrum Chabad Lubawicz.

Monika Krawczyk – adwokat, w latach 2004-2019 dyrektorka generalna Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Od 2019 r. była Przewodniczącą Związku Wyznaniowego Gmin Żydowskich. Od 2021 r. dyrektorka Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Rngelbluma. Członkini Rady Konsultacyjnej przy Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorze Zabytków (2015-2017) i Rady Społecznej przy Dyrektorze Muzeum Historii Żydów Polskich Polin (2014-2018).

Dzień: 07.02.2024
Godzina: 17:30
Miejsce: na żywo w ŻIH, transmisja online