Pomniki oporu. Oprowadzanie kuratorskie
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)”. Przewodnikiem będzie dr Piotr Słodkowski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Kopia POMNIKI OPORU(7).png

Wydarzenie na Facebooku

Pomniki oporu to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

_____

dr Piotr Słodkowski – historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent programu doktorskiego Akademii Artes Liberales. Autor książki Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki (2019) i kurator przygotowanej na jej podstawie wystawy w MSN (2021). Redaktor m.in. tomu Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej (2014), a także numerów tematycznych rocznika „Miejsce” pt. “The History of Art in Poland and the Holocaust” (z Luizą Nader, 2020) oraz „Kwartalnika Historii Żydów” pt. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (2023). Dwukrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. Szczęsnego Dettloffa (2017, 2018). Finalista Nagrody Naukowej POLITYKI 2019 i laureat w Konkursie im. Majera Bałabana (2020). Interesuje się polską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej. Obecnie współkuratoruje wystawę „Pomniki oporu” w Żydowskim Instytucie Historycznym w związku z 80. rocznicą powstania w getcie warszawskim (2023).

_____

Link do zapisów: https://bit.ly/41Sm6HL
Na oprowadzanie można się też zapisac mailowo pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule maila prosimy wpisać „Oprowadzanie 23.05".

Więcej informacji o wystawie.

Program wydarzeń towarzyszących.

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

 

 

Dzień: 23.05.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny