Pomniki oporu. Oprowadzanie autorskie z Sylwią Chutnik
Zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie czasowej „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)".
Kopia POMNIKI OPORU(13).png

Wydarzenie na Facebooku

Przewodniczką po wystawie będzie Sylwia Chutnik – pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni, współredaktorka książki Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego (2023).

Zapisy na oprowadzanie od 16 maja pod adresem: rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 30.05".

_____

Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)".

„Pomniki oporu" to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Zobacz program wydarzeń towarzyszących.

_____

Sylwia Chutnik – doktor nauk humanistycznych, z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Felietonistka „Polityki", „Pani”, „Wysokich Obcasów”, „Gazety Stołecznej" i wielu portali internetowych. Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych. Autorka m.in. książek Kieszonkowy atlas kobiet (2008), Warszawa kobiet (2011), Miasto zgruzowstałe. Codzienność Warszawy w latach 1954-1955 (2019); redaktorka (wraz z Moniką Sznajderman) książki Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego (2023).

_____

Na ilustracji: Zdzisław Lachur, Bojowniczka, zbiory ŻIH

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

 

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 30.05.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny