Pisarze patrzą na getto – o obrazach powstania w getcie i Zagłady w literaturze polskiej
Zapraszamy na spotkanie z Justyną Sobolewską, które poprowadzi Piotr Paziński. Wydarzenie odbędzie się w Żydowskim Instytucie Historycznym 14 czerwca 2023 r. o godzinie 18:00.
Pomniki wydarzenia(2).png

Wydarzenie na Facebooku

Dziennikarka, krytyczka literacka Justyna Sobolewska porozmawia z pisarzem, tłumaczem i dziennikarzem Piotrem Pazińskim o obrazach getta i Zagłady w twórczości m.in. Mirona Białoszewskiego, Swena Czachorowskiego, Jerzego Ficowskiego, Kornela Filipowicza i innych.

Spotkanie odbędzie się na żywo w Żydowskim Instytucie Historycznym, nie będzie transmitowane online.

_____

Wydarzenie towarzyszy wystawie czasowej „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956)".

„Pomniki oporu" to największa i jak dotąd najbardziej zróżnicowana prezentacja sztuki o powstaniu w getcie warszawskim rozpięta między wojną a początkami odwilży (1943–1956). Wybrane przez kuratorów rzeźby, pomniki, plakaty, grafiki i zdjęcia przybliżają nie tylko wielowymiarowość tematu oraz jego ogromne znaczenie towarzyszące całym pokoleniom, ale także trudności i emocje bliskie ich twórcom.

Na wystawie prezentowany jest obszerny wybór prac plastycznych, również tych do tej pory nieznanych, między innymi wielkoformatowe socrealistyczne obrazy olejne, projekty plakatów rocznicowych z lat 1945-1948, a także rysunki, fotografie, rzeźby i dzieła metaloplastyczne z epoki. Zgromadzone na ekspozycji prace pochodzą w przeważającej mierze z unikatowych zbiorów ŻIH‑u. Ich wybór poprzedziła szczegółowa kwerenda przeprowadzona przez kuratorów. Wśród artystów, których prace będzie można zobaczyć warto wymienić m.in Tadeusza Kulisiewicza, Natana Rapoporta, Alinę Szapocznikow, Henryka Hechtkopfa, Tadeusza Gronowskiego, Ignacego Witza czy Bronisława Linke.

Zobacz program wydarzeń towarzyszących.

_____

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, dziennikarka tygodnika „Polityka”, wcześniej związana także m.in. z „Przekojem" i „Dziennikiem". Autorka m.in. książek Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu (2020) i Książka o czytaniu (2012), współautorka książki Jestem mamą (2004). Członkini w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Piotr Paziński – pisarz, tłumacz, dziennikarz i badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. Zajmuje się tematyką żydowską w literaturze, filozofią i judaizmem. Autor m.in. książek Labirynt i drzewo (2005), Rzeczywistość poprzecierana (2015) i Atrapy stworzenia (2020), a także antologii polskiej noweli grozy Opowieści niesamowite z języka polskiego (2021). Tłumaczył m.in. Amosa Oza, Szmuela Josefa Agnona i Fanię Oz-Salzberger. W latach 2000-2019 był redaktorem naczelnym pisma „Midrasz”.

 

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 14.06.2023
Godzina: 18:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny