Niewielkie resztki z Solnej | Oprowadzanie autorskie z Hanną Wróblewską
Zapraszamy na pierwsze oprowadzanie autorskie po wystawie „Niewielkie resztki z Solnej. Izaaka Celnikier wobec doświadczenia Zagłady”.
Celnikier - wydarzenie fb(6).png

Wydarzenie na Facebooku

Przewodniczką po wystawie będzie Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, wieloletnia dyrektorka Zachęty i wicedyrektorka Muzeum Getta Warszawskiego, obecnie dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Oprowadzanie rozpocznie się o godzinie 11:00 28 stycznia 2024.

Udział jest bezpłatny.

Obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl, w tytule prosimy wpisać „Oprowadzanie 28.01".

_____

„Niewielkie resztki z Solnej" to wystawa poświęcona powojennej, młodzieńczej twórczości Izaaka Celnikiera, wielkiego artysty żydowskiego ocalałego z Zagłady. Po raz pierwszy będzie można zobaczyć prace, które powstały zaraz po wojnie – rysunkowe ilustracje do opowiadań Awroma Rejzena i wierszy Dawida Sfarda. Wśród pokazanych na wystawie prac widać inspiracje i nawiązania do dzieł mistrzów Celnikiera: Leonarda da Vinci, Rembrandra, van Gogha, a przede wszystkim Pabla Picassa i Francisca Goi.
Wystawa jest próbą odczytania biografii Celnikiera w ilustracjach do jidyszowych opowiadań i wierszy. Ukazujemy, w jaki sposób te tworzone przed wyjazdem z Polski rysunki można odczytywać jako szkice do wielkoformatowych obrazów tworzonych już we Francji, a odwołujących się do jednego pierwowzoru – obrazów z getta utrwalonych w pamięci artysty.
_____
Hanna Wróblewska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, w latach 2010–2021 dyrektorka Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, komisarka Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji, wiceprzewodnicząca Komitetu Narodowego ICOM POLSKA Międzynarodowej Rady Muzeów, prezeska Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Od 2022 roku wicedyrektorka ds. naukowych i wystawienniczych Muzeum Getta Warszawskiego. Dyrektorka Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
_____

Więcej informacji o wystawie

Program wydarzeń towarzyszących

Godziny otwarcia

Bilety online na wystawę

W poniedziałki wstęp na wystawę „Niewielkie resztki z Solnej. Izaak Celnikier wobec doświadczenia Zagłady" jest darmowy.

_____

Program wydarzeń towarzyszących jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przed budżet krajowy #EEAGrants #Funduszenorweskie #EOG #EEANorwayGrants

ZDK 2022 B PL.png [45.41 KB]

Dzień: 28.01.2024
Godzina: 11:00
Miejsce: Żydowski Instytut Historyczny