Niemieccy Żydzi w getcie warszawskim | wykład online
Zapraszamy na kolejne spotkanie towarzyszące wystawie plenerowej „Przesiedleni. Czternaście historii z getta warszawskiego". Tym razem wykład online o Żydach z Niemiec przesiedlonych do getta warszawskiego wygłosi dr Maria Ferenc (Dział Naukowy ŻIH).
18.08.2022_MariaFerenc.png

Zobacz wydarzenie na Facebooku

W kwietniu 1942 roku, zaledwie parę tygodni przed rozpoczęciem deportacji warszawskich Żydów do Treblinki, do getta w Warszawie trafiło ok. 3800 Żydów, przesiedleńców z miast niemieckich. Dr Maria Ferenc opowie o składzie tej grupy, ich codziennym życiu w getcie warszawskim i ich losie. Część z nich wywieziono niemal od razu po przyjeździe do pracy w Treblince. Inni zostali skazani na dramatyczny los gettowych uchodźców, na życie w warunkach, które były z ich perspektywy niewyobrażalne. Dr Ferenc pokaże, jak niemieckich Żydów postrzegali mieszkańcy getta, i jak przesiedleńcy z Niemiec widzieli sytuację panującą w Warszawie. Wzajemne stereotypy, zarówno po stronie Żydów polskich, jak i niemieckich, odegrały ważną rolę w tym, jak te grupy się postrzegały, i określiły ich indywidualne i społeczne relacje w getcie warszawskim

*****

Prowadząca: dr Maria Ferenc, Dział Naukowy ŻIH

*****

Czternaście wybranych historii ilustruje, jak wiele odwagi i determinacji wymagało zarówno życie w getcie, jak i szukanie ratunku poza jego granicami.

Instalacja artystyczna, przygotowana na Marsz Pamięci 22 lipca 1942, składa się z betonowych, wysokich modułów. Tworzą one fragmenty muru, na których prezentujemy karty z historiami życia przesiedleńców do getta warszawskiego.

Instalacja stoi na bruku ul. Stare Nalewki, niemal dokładnie w miejscu, gdzie 80 lat temu przebiegała granica między gettem a tzw. stroną aryjską.

80 lat temu w okupowanej Warszawie Niemcy rozpoczęli tak zwaną „Grossaktion” – wielką deportację Żydów do obozu zagłady w Treblince. Od 22 lipca do 21 września 1942 roku na Umschlagplatz – placu przeładunkowym przy ulicy Stawki, skąd wyruszały transporty do komór gazowych – w przepełnionych pociągach jadących do obozu i w samej Treblince zamordowali blisko 300 tysięcy Żydów.

W Marszu Pamięci 22 lipca 2022 jak co roku oddaliśmy hołd ofiarom wielkiej deportacji. W szczególny sposób wspomnieliśmy żydowskich uchodźców i przesiedleńców z miast i miasteczek okupowanej Polski i Europy, którzy zmarli w getcie warszawskim z powodu głodu i chorób lub zostali zgładzeni w Treblince latem 1942 roku. To im poświęcona jest wystawa „Przesiedleni”.

 

Więcej o wystawie

 

__

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy

norweskie_belka_PL_od_11.2021.jpg [117.19 KB]

Dzień: 18.08.2022
Godzina: 18:00
Miejsce: Online na Facebooku