MY/WY: LIBELID 'Pieśni miłosne jidysz'
Katowice Miasto Ogrodów, Żydowski Instytut Historyczny i 10. Katowice JazzArt Festival 2021 zapraszają na koncert Oli Bilińskiej z zespołem w ramach 3 edycji projektu MY/WY pod hasłem „Powroty”. Artyści wykonają przedwojenne pieśni w języku jidysz. Początek wydarzenia 22 lipca o 19:00.
22.07.2021_event_bilinska.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Bilety:

https://bit.ly/libelid_kupbilecik

https://bit.ly/libelid_interticket

Koncert Oli Bilińskiej z zespołem w ramach 3 edycji projektu MY/WY pod hasłem „Powroty”

Lokalizacja:
Podcienia Miasta Ogrodów
(Katowice, plac Sejmu Śląskiego 2)

Ola Bilińska – śpiew, syntezator OP-1, gitara elektryczna, looper
Edyta Czerniewicz – wiolonczela, śpiew
Katarzyna Kolbowska – harfa, śpiew
Sebastian Witkowski – gitara basowa, synteztor

 

„Co za energia kierowała tą dziewczyną, że kilka lat po tym, jak nagrywała wesołe piosenki o stolicy z zespołem Płyny, postanowiła wyjechać na Podlasie i zaczęła nagrywać przedwojenne pieśni żydowskie? Po kołysankach zebranych na płycie „Berjozkele” przyszedł czas na zbiór pieśni miłosnych. Wykonanych jakby ze świadomością późniejszego losu narodu żydowskiego w sposób bardzo surowy. Głosowi Bilińskiej idzie tu w sukurs zespół tworzący w tle niepokojące pejzaże dźwiękowe. Słuchając płyty (i nie znając języka), ma się raczej wrażenie uczestniczenia w kryminale niż w romansie. Ale może też taki był charakter żydowskich romansów? (…)". - Paweł Gawlik, Magazyn Stołeczny Gazety Wyborczej

Czułość, namiętności, odrzucenia, zadumy nad dawno minionym lub utraconym – to uczucia i nastroje ponadczasowe. Zapraszamy na koncert przedwojennych pieśni w języku jidysz układających się w opowieść o różnych odcieniach i obliczach miłości. W tekstach wyraźne są wątki z przedwojennej polskiej obyczajowości żydowskiej oraz poetyckie obrazy o wymiarze uniwersalnym ubrane w słowa autorstwa takich poetów jak przyjaciółka Brunona Schulza Debora Vogel, czy Mojsze Lejb Halpern. Są one wciąż zaskakująco świeże i aktualne, ujmują poczuciem humoru i delikatnością nastroju. Muzyka LIBELID to subtelne połączenie brzmień akustycznych i elektronicznych: nowoczesny syntezator OP-1 i looper spotykają się z wiolonczelą; harfa odbija się echem elektronicznych efektów.

Całość została opracowana przez Olę Bilińską we współpracy muzykami z Gdańska, Warszawy i Sejn i stanowi kontynuację wielokrotnie nagradzanej płyty „Berjozkele – kołysanki i pieśni wieczorne jidysz“ (wyd. Żydowski Instytut Historyczny, 2014).

 

Partner koncertu:
10. Katowice JazzArt Festival 2021

 

Bilety: 30 zł dostępne w kasie Miasta Ogrodów (interticket.pl), na kupbilecik.pl oraz przed wydarzeniem (do wyczerpania puli miejsc). Posiadaczom Katowickiej Karty Mieszkańca przysługuje zniżka w wysokości 50% ceny biletu.

Miejsca nienumerowane.
Podczas koncertu obowiązują aktualne obostrzenia epidemiczne.

O projekcie:
MY/WY – edycja 3: „Powroty”
Projekt „My/Wy” to próba ocalenia przed zapomnieniem żydowskiej przeszłości Polski, ze szczególnym uwzględnieniem historii Katowic i Górnego Śląska. Ponad 150-letnia obecność żydowskich mieszkańców Katowic wciąż czeka na ponowne odkrycie. Program trzeciej edycji skupi się na dziejach polsko-niemieckiego pogranicza i rozmowach wokół literatury jidysz i postaci Kalmana Segala polsko-izraelskiego poety, prozaika, publicysty i dziennikarza Polskiego Radia Katowice.

 

Fot. Albert Zawada / Agencja Agora

 

Libelid. Posłuchaj pieśni miłosnych jidysz Oli Bilińskiej

Dzień: 22.07.2021
Godzina: 19:00
Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów