Letnie spacery ŻIH: Niezatarte ślady getta
Zapraszamy na pierwszy w tym roku spacer z cyklu „Odkryj żydowską Warszawę”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 16 maja, w rocznicę zniszczenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.
16.05.2021_event_walk.png

UWAGA: na spacer brak wolnych miejsc. Zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnym spacerze Impresja o dzielnicy północnej

W 78. rocznicę zniszczenia Wielkiej Synagogi na Tłomackiem zapraszamy Państwa na spacer edukacyjny „Niezatarte ślady getta warszawskiego”.

16 maja (niedziela), godz. 11:00

Informacja o zapisach poniżej.

Zobacz wydarzenie na facebooku

 

Spacer „Niezatarte ślady getta warszawskiego” przybliży uczestnikom historię warszawskiego getta, codzienne problemy jego mieszkańców i tragiczny koniec społeczności warszawskich Żydów.

Zaczniemy przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, w którym przed wojną mieściła się Główna Biblioteka Judaistyczna, sąsiadująca z nieistniejącą już dziś Wielką Synagogą na Tłomackiem. Zobaczymy pozostałe jeszcze ulice, kamienice i place, a wyobrazimy sobie i obejrzymy na zdjęciach to, czego zobaczyć już nie można. Każdy punkt spaceru to opowieść o ludziach uwięzionych w dzielnicy zamkniętej, ich zmaganiach z trudnościami każdego spędzonego tu dnia, decyzjach i wyborach. Uczestnicy spaceru dowiedzą się, jak w getcie szmuglowano żywność, jaką sztukę można było obejrzeć w Teatrze Femina i dlaczego w dzielnicy żydowskiej znalazły się trzy kościoły rzymskokatolickie. Spacer zakończymy na ulicy Waliców.

 

Prowadzenie: dr Bartosz Borys

Miejsce zbiórki: przed budynkiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy wpisywać „Spacer 16 maja”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem.

W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że obowiązkowe jest noszenie maseczki zakrywającej usta i nos, a także zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

 

Zainteresowanym polecamy nasze publikacje Żydowskiego Instytutu Historycznego poświęcone gettu warszawskiemu i dostępne w Księgarni na Tłomackiem znajdującej się w siedzibie Instytutu, a także na stronie internetowej.

  • „Archiwum ważniejsze niż życie. Losy Żydów polskich w czasie II wojny światowej w dokumentacji konspiracyjnej grupy Oneg Szabat”
  • „Policjanci. Wizerunek Żydowskiej Służby Porządkowej w getcie warszawskim”, Katarzyna Person
  • „Getto warszawskie”, mapa
  • „Miejsce po Wielkiej Synagodze”, Jana Fuchs
  • „Dziennik”, Abraham Lewin
  • „Pisma z getta warszawskiego”, Rachela Auerbach
  • „Przemyśleć Zagładę”, Yehuda Bauer

 

Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Dzień: 16.05.2021
Godzina: 11:00
Miejsce: Warszawa