Letnie spacery ŻIH: Impresja o dzielnicy północnej
Zapraszamy na kolejny spacer Impresja o Dzielnicy Północnej”, który łączy Pomnik Bohaterów Getta z Żydowskim Instytutem Historycznym. Początek wydarzenia 19 maja o 17:00 pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Obowiązują zapisy.
19.05.2021_event.jpg

Zobacz wydarzenie na Facebooku

 

Dzielnica Północna, na której zgliszczach, spalonych cegłach oraz popiele wybudowano po wojnie socrealistyczne osiedle Muranów, jest jednym z najbardziej bogatych w historię miejsc współczesnej Warszawy. To właśnie w Dzielnicy Północnej, i to nie tylko w jej bijącym sercu na słynnych Nalewkach, w dwudziestoleciu międzywojennym kwitło życie żydowskie — zarówno handel, jak i kultura. To również tutaj, w czasie okupacji niemieckiej, znajdowało się tzw. duże getto, na terenie którego trwały walki powstańcze w 1943 roku. W czasie spaceru zostanie przypomniana przedwojenna historia dzielnicy, jak również ostatni akt istnienia jej i jej mieszkańców.

 

Prowadzenie: dr Agnieszka Witkowska-Krych

Miejsce zbiórki: Pomnik Bohaterów Getta, ul. Zamenhofa/al. Sendlerowej

Zapisy: na spacer obowiązują zapisy mailowe pod adresem rezerwacja@jhi.pl. W tytule prosimy wpisywać „Spacer 19 maja”. Gwarancją udziału jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem.

W spacerze ze względów ograniczeń epidemiologicznych może uczestniczyć ograniczona liczba uczestników. Pragniemy poinformować, że obowiązkowe jest noszenie maseczki zakrywającej usta i nos, a także zachowanie dystansu 1,5 m od innych uczestników.

*

Zainteresowanym polecamy nasze publikacje Żydowskiego Instytutu Historycznego poświęcone gettu warszawskiemu i dostępne w Księgarni na Tłomackiem znajdującej się w siedzibie Instytutu, a także na stronie internetowej https://ksiegarnianatlomackiem.pl/

  • „Archiwum ważniejsze niż życie. Losy Żydów polskich w czasie II wojny światowej w dokumentacji konspiracyjnej grupy Oneg Szabat”
  • „Nalewki. Opowieść o nieistniejącej ulicy”, Agnieszka Kajczyk
  • „Getto warszawskie”, mapa
  • „Miejsce po Wielkiej Synagodze”, Jana Fuchs
  • „Dziennik”, Abraham Lewin
  • „Pisma z getta warszawskiego”, Rachela Auerbach
  • „Przemyśleć Zagładę”, Yehuda Bauer

ZDK 2021  B PL.jpg [291.27 KB]

Spacer odbywa się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe

Opracowanie zbiorów jest finansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy
#Funduszenorweskie i #EOG #EEANorwayGrants

 

Dzień: 19.05.2021
Godzina: 17:00
Miejsce: Warszawa